Günün Tarihi:6 Aralık 2021

AKADEMİ VE GEYVE OLİMPİYAT OYUNLARI28 Şubat 2021 , Pazar


Alpay Alev

Sevgili Okurlarım hepinize merhaba,

Daha önce birçok kez köşeme taşıdığım ve ülkemizde bir örneği olmadığını savunabileceğim Akademi Sakaryaspor Derneği gün geçmiyor ki önemli çalışmaların altına imzasını atmasın. Kuruluşundan bu yana yaklaşık iki yıllık süreci geride bırakan bu oluşum ve STK yapısı inanın şehrimiz için çok büyük bir kazanımdır. İçinde Sakaryalılık ruhu taşıyan, kent kültürünü benimsemiş ve spor sevdalısı herkesin bu derneğin faaliyetlerini takip ederek başta yerel yönetimler olmak üzere tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarının da bu yapı ile el ele vererek Sakarya şehri ve insanları için çalışmalarını sürdürmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Akademinin hedeflerine bakacak olursak; kısa vadede farkındalık oluşturma, orta vadede maddi ve manevi güçleniş ve uzun vadede ulusal ve uluslararası yönetim modeli hâline gelme olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hedeflerine ulaşırken de tarihi farkındalık, şehirdaşlık gibi kavramları güçlendirirken, şehir kültürünü pekiştirici çalışmalarda rol oynamaktadır.

 

‘’Hep daha yükseğe’’ felsefesiyle başta İlimiz ve Sakarya’da sporu merkeze alarak Anadolu şehirlerindeki Kent ve Spor Kültürü, tarih farkındalığı ve toplumsal bilinci arttırmaya yönelik projelerle vizyonunu ortaya koyan Akademi Sakaryaspor oluşumu çalışmalarına devam etmektedir. İşte bu çalışmaları içerisinde derin araştırmalarıyla bu haftaya damga vuran çok önemli belgeler akademi arşiv koleksiyon araştırma komisyonu tarafından gün yüzüne çıkarıldı.

 

 Akademi Sakaryaspor Derneğinden yapılan açıklamaya göre;

 

‘’Adapazarı ve dünya spor tarihi hakkında önemli bulgulara ulaştığımızı daha önce duyurmuştuk. Atina'ya da gönderdiğimiz belgeleri oradaki profesörler de şaşkınlıkla karşıladı.’’

 

‘’İÖ 776 yılına kadar izi takip edilebilen olimpiyat oyunları, 4. yüzyıla kadar belirli aralıklarla yapılıyordu. Dönem kişiliklerinin anısına bir festival düzeninde yapılan olimpiyat oyunlarında verilen para örnekleri, oyunların tüm coğrafyaya hızla yayıldığını gösterir. Uzun bir süre uykuda olan olimpiyat festivallerinin canlanması fikri,  İstanbul (Constantinople) doğumlu şair ve yazar P. Soutsos’un 1833 tarihli “Ölünün Diyaloğu”adlışiirinde ortaya çıkar.Varlıklı bir aileden gelen Evangalos Zappas, olimpiyat fikrini destekler ve sonuçta oyunların, Osmanlı ve Yunanistan’dan katılan atletlerle, 1859 yılında Atina’da düzenlenmesini sağlar. Atina Üniversitesi eğitimcilerinin juriliğinde yapılan bu oyunlarda biletler basılır ve olimpiyat marşı ilk kez çalınır. Rekabet, seremoni, spor ve eğlence birarada büyümeye devameder. Helenik kimliğin önemli bir parçası haline gelen olimpiyat oyunları için çağrıların 1830’lardan itibaren yapıldığı görülse de Zappas’ın 1859, 1870 ve 1875 oyunları Atina ve civarında önemli etki bırakır.
 

 

Müzikolog, filolog ve öğretmen Geōrgios Pachtikos ise 1869 yılında Geyve’nin Ortaköy kazasında dünyaya gelir. Önce Fener Rum Erkek Lisesi’nde, ardından Atina’da eğitim alır. Osmanlı Türkçesi de dahil altı dili konuşur. Zappas’ın son iki oyununu organize eden, Atina’da müdürlük yapan spor eğitmeni Phokianos’tur. 1875 oyunlarının devamı niteliğinde olan 1888 oyunları ise Fokianos tarafından düzenlenir. G. Pachtikos, 1889 yılında Atina Üniversitesi ve konservatuvarından başarıyla mezun olur ve Anatoli (Batı Helenik Derneği) kurucularından olur. Anadolu Marşı’nı yazarak Atina’da korolarla sunar. Eğitimini tamamladıktan sonra doğduğu Ortaköy’de ve yörede müzik eğitimleri ve toplum hizmeti verir. Etno-müzikoloji eserleri dışında, 1893 yılında “Bitinya’da Olimpiyat Oyunları” adlı makalesiyi kaleme alır. Yunanca yazdığı makalesinde, yörede yaşayıp vefat eden, atletizm ve beden eğitimi öncülerinden Aziz George adına düzenlenen Ortaköy Olimpiyatları’ndan uzunca bahseder.’’

 

AAKA’nın ulaştığı makalede, Pachtikos; her yıl 23 Nisan’da, Adapazarı, İzmit, Sapanca, İznik, Geyve, Eşme, Serdivan, Osmaneli, Bilecik yöre halklarının düzenledikleri kendilerine ait olimpiyatları şeklinde, oyunları anlatır. Ortaköy Olimpiyatları’nın, Bitinya’nın en önemli ve büyük organizasyonu olduğunu ve Geyve’nin güzelliğini anlatır. At yarışı, güreş, atletizm, uzun atlama, disk atma, cirit atma ve boks oyunlarına katılım gösteren Türk, Ermeni ve Rum sporcuların yarışmalarından bahseder. Birçok ulusun katılım gösterdiği ilk modern olimpiyatlar (1896) öncesinde basılan ve Akademi (AAKA ekibi) tarafından ortaya çıkarılan Ortaköy Olimpiyatları yayını; amatör olimpiyatlar ve Adapazarı spor tarihi adına çok önemli bir delildir.

 

Bu belgelere ulaşmanın hem ülkemiz hem de şehrimiz için önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorum. Araştırmaların ilerlemesi çalışmaları destekleyici ve daha net bilgilerin de ortaya çıkmasını sağlayabilir. Bu noktada değerli bir araştırmayı ortaya çıkaran Akademi AAKA ekibine 120 yıldır bu topraklarda yaşayan bir ailenin ferdi olarak şükranlarımı sunarım.

 

Tüm paydaş örgütlerin, yerel yönetimlerin ve kalbi Sakarya’nın sporu ile çarpan herkesin Akademi Sakaryaspor oluşumunun yanında olmasını ve ihtiyacı olduğunda desteğini esirgememesi Hem Sakaryalılık ruhu hem de kent kültürü açısından önem arz etmektedir.

 

Sevgiyle ve Sporla Kalın…

 

.

Bu yazı toplam 1633 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU