Günün Tarihi:28 Eylül 2020

Akçapınar Mahallesi Muhtarı “Amca” ile Söyleşi15 Temmuz 2020 , Çarşamba


İzzettin Kömürcü

Benim gibi herkes “Amca” diye hitap eder Akçapınar mahallesi muhtarı Mehmet Sanlı’ya….

 

Yine keyifle okuyacağınız bir söyleşiyi paylaşacağım sizlerle. Taraklı Akçapınar Mahallesi Muhtarı Mehmet Sanlı ile yeşillik bir ortamda söyleşi gerçekleştirdik.

Muhtar Mehmet Sanlı’nın herkes tarafından bilinen lakabı “ Amca “dır.Çevrede herkes tarafından böyle bilinir,böyle tanınır

Onunla sohbet ederken sorduğum sorulara verilmesi gereken cevapların dışında düzgün ifadelerle açıklamalarını yapması gayet de güzel oldu.

Kendisiyle yolda karşılaştım

-“Amca; Ne zamandır görüşemiyoruz? ”  diyerek ayaküstü şurdan-burdan konuştuk.

Daha sonra kibarca kendine

 “-Seninle YENİGÜN Gazetesi için bir söyleşi gerçekleştirelim” diyorum.

Soracağım soruların başkalarını rahatsız edeceğini ya da yanlışlarını aradığımı düşünerek sessiz kalmayı tercih etti

Söyleşimizin içeriğini derinleştirdiğimde derin bir nefes aldığını hissettim.

“-Yaparız tabi neden yapmayalım” cevabını verdi.

Yeşilliklerin arasında yürürken söyleşimizin başında kaç doğumlu olduğunu ve kısaca kendini tanıtmasını istedim.

Muhtar Mehmet Sanlı yine kibarca 1 Kasım 1969 tarihinde doğduğunu ilkokulu Akçapınar’da ortaokulu Geyve’de okuduğunu anlattı. Muhtar Sanlı evli ve 2 çocuk babası.

Daha ben “Mahalle hakkında bilgi verirmisin?” demeden ikinci dönem muhtarlık yapan “Amca” Mehmet Sanlı Taraklı’ya 18 kilometre olan Akçapınar Mahallesi’nin 60 hane ve 210 nüfuslu olduğunu anlattı.

“-Mahalle sakinleri ne iş yapar?” diye sorduğumda mahallesinde buğday, vişne, kiraz, ceviz ve ayçiçeği yetiştirildiğini ve hayvancılık yapıldığını anlatıyor. Yürürken birden durup bana dönerek ve ses tonunu biraz daha arttırarak

“- Çerezlik ayçiçeği ve büyükbaş hayvancılık yapılırdiye belirtiyor

Adapazarı Orhan Camii’nin emekli müezzini Akçapınar Mahallesi doğumlu Hafız Hasan Çolak Hoca’dan söz açıyoruz

Muhtar “Amca” Mehmet Sanlı Hafız Hasan Çolak’ın tanınmış bir hoca olduğunu anlatıyor. Şakacı ve renkli kişiliği ile bilinen bir Hafız olduğunu belirtiyor.

 

“Amca”

 “-Akçapınar mahallesinden çok imam çıkar” diye sözlerine ilave yapıyor. Otuz’a yakın sayıda imam’ın gurbette görev yaptığını söylüyor. Hatta mahallesinden avukat, hakim, öğretim üyesi gibi kişilerinde çıktığını da ekliyor.

Böylelikle “Mahallede gençler ne iş yapar?” sorusuna da pek gerek kalmıyor.

Mahalledeki gençlerin çiftçilikle uğraştığını ifade eden “Amca” muhtar Mehmet Sanlı

“-Akçapınar’ın spora düşkün gençleri başta futbol olmak üzere her türlü spor müsabakalarında başarılar ederler. Gençlerimiz ayrıca okumaya da düşkündür” diyor. Muhtar mahalleye futbol sahası ve voleybol sahası kazandırmak için ilgili yerlere dilekçe verdiklerini de söyledi

Akçapınar mahallesi gençleri şimdi yetkililerden müjdeli bir haber bekliyor.

 

“-Mahallenize asıl lazım olan nedir?” diye sorduğumda da muhtar “Amca” Mehmet Sanlı şunları anlatıyor.

“-Mahallemize en lazım olan sosyal tesis idi. Mahallemize yaptırdığımız sosyal tesis ile büyük bir eksikliğimizi giderdik. Mahallemizin tam ortasında olan bu tesis de her bay bayan herkesin kullanabileceği tesis oldu. Cenazelerimizde düğünlerde ve değişik faaliyetlerde kullandığımız güzel bir tesis" dedi. 

Mahalledeki sıkıntıları da şöyle dile getirdi muhtar “Amca” Mehmet Sanlı

“-Öncelikle futbol sahası ve voleybol sahasının yapılması girişimlerimiz sürüyor.Son yıllarda mahallemizin yolu ulaşımda büyük sorun olmaya başladı.Yolumuzun asfaltlanması gerekiyor.Mahallemizde meydan çalışması yaptık.Bu alanda parke çalışmalarımız yeterli olmadı.Ayrıca mahallemiz içerisinde parke yapılması gereken yerler var. Mahallemizin güzelleşmesi için çalışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu

Muhtar “Amca” Mehmet Sanlı siyasetin içerisinde de yer almış 2010–2012 yılları arasında Saadet Partisi Taraklı İlçe Başkanlığı görevinde bulunmuş.

 

Ülkemizde “Amca” babamızın büyük yada küçük erkek kardeşine denir. Veya tanımadığımız bir adama “Amca” diye hitap ederiz

Muhtar Mehmet Sanlıyı tanıyan büyük, küçük herkes kendisine “Amca” diye hitap ediyor. Muhtar Sanlı kendisine “Amca” diye hitap edilmesinden büyük mutluluk duyuyor. Kendisine “Amca” denilmesinin sebebi şöyle anlatıyor

“-Köylerde – Mehmet-  ismi çok olur. Bir köye gittim. Küçük bir çocuk severken ona “Amca’nın” diye seslendim. Diğer çocuklarda gördü. Onlarda “Amca-Amca” diyerek yanıma koştu. Çocukların bu şekilde seslenerek bana koşmaları halk arasında yayıldı.Yıllardan beri herkes bana “Amca” diye hitap ediyor.

 

Akçapınar Mahallesi Muhtarı “Amca” Mehmet Sanlı ile güzel bir söyleşi oldu. Kendisine çok teşekkür ediyorum

Bir daha ki hafta görüşmek üzere hoşçakalın diyorum..

 

Bu yazı toplam 2265 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU