Günün Tarihi:6 Temmuz 2020

Aman Dikkat!...25 Mart 2019 , Pazartesi


Murat Kaba

Geçen hafta yazımın başlığı “Beka Sorunu” idi.

Bugün de konumuz aynı. 

İş dünyamız için de aynı, ekonomimiz için de aynı, geleceğimiz için de aynı, çocuklarımız için de aynı. Yerel seçimler için de, genel seçimler için de aynı

 

Bundan dolayı “beka” konusu hassasiyeti defaaten vurgulanması, çocuğundan yaşlısına tüm Türkiye vatandaşları tarafından idrak edilmesi gereken bir konudur.


 

Geçen hafta belirtmiştim;

Bizi dünyada tehdit olarak gören gelişmiş ülkeler var. Aslında bunlar bizim küresel dengeleri etkileyebilen değerlerimiz olan;


 

* Bölgesel güç kabiliyetimizi, 


 

* Türk milletindeki hasletlerin dünyanın her noktasındaki mazlumlara ilham kaynağı olabilmesi farklılığımızı,


 

* Öğretilmiş çaresizlik kabuğunu kırabilme, dar zamanda çok ve büyük işler yapabilme yetkinliğimizi bizden daha fazla biliyorlar. Korkuları budur.


 

Buradaki en hassas konu budur. Milli bekanın stratejik ve ekonomik yönleri vardır.


 

Karar vermemiz gereken sorular şunlar:


 

Ülkemizin ve milletimizin çıkarları için yeni uluslararası ortaklıklar mı kuracağız? Yoksa söz dinleyen oradan- oraya; buradan- buraya yönlendirilen bir devlet olmayı mı kabul edeceğiz.?


 

Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoru oluşmasına ve sınırımızın dibinde bir terör devletinin kurulmasına kayıtsız kalarak torunlarımızı çok zor bir geleceğin içine mi sokacağız? Yoksa gerekli tavrı mı sergileyeceğiz.?


 

Ekonomimizi güçlendirip her türlü dış müdahalelere karşı dayanıklı hale getirip küresel güç olma hedefi ile mi gideceğiz? Yoksa küçük kalıp en küçük dalgada milletimizin bedel ödemesine mi üzüleceğiz.?


 

Doğu Akdeniz'deki doğalgaz ve petrolün İsrail- Yunanistan ve ABD tarafından paylaşılmasını mı seyredeceğiz? Yoksa  askeri,teknik, diplomatik tüm gücümüzle mücadele mi edeceğiz?


 

Türkiye'ye alternatif bir enerji yolu açılmasını mı izleyeceğiz? Yoksa bölgemizin zenginliklerinin bizim ve bu coğrafya halklarının refahı için kullanılmasını mı sağlayacağız? 


 

Gerekli hallerde, ihtiyacımız olanS-400 gibi hava savunma sistemlerini alarak küresel silah ve savunma teknolojisi tekelini mi kıracağız? Yoksa bize verilenle yetinip sürekli dışa bağımlı mı yaşayacağız.?
 


 

Lütfen sakin kafayla bir kez daha düşünün, sağduyunuza güvenin... Bundan dolayı iki haftadır özellikle vurguluyorum bu konuyu. 
 


 

Ya Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içinde gerekli düzeltmeleri de yaparak millet için hızlı çözümler geliştireceğiz; ya da siyasi sistem sorunları ve polemiklerle uğraşarak tüm millete zaman ve gelecek kaybettireceğiz...


 

İyi haftalar...

 

 

Bu yazı toplam 394 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU