Günün Tarihi:23 Ekim 2020

ANAP’ı karıştıran Vali Kozakçıoğlu17 Ekim 2020 , Cumartesi


Cevdet Güngör

Geçen haftaki hafta sonu yazımda Sakarya’da  iz bırakan valilerden  Cahit Kıraç ve Nuri Okutan’dan söz etmiştim. Bu haftada yine Sakarya’da iz bırakan valilerimizden rahmetli Hayri Kozakçıoğlu  ile nam-ı değer Uzun Vali  Nurettin Turan’dan söz etmek istiyorum.

***

            Kozakçıoğlu 1983 yılında Adana Valiliği’nden Sakarya  Valiliğine atanmıştı. Kendisi son derece sert  görünüşlüydü. Ancak sertliği hizmet açısındandı. Kendisi ile sohbet ettiğinizde görünüşü ile alakası olmayan son derece hoş sohbet ve esprili bir yapısı vardı.  

            12 Eylül’den sonra yapılan ilk genel seçimlerde ANAP’tan Nihat Akpak, Mümtaz Özkök ve rahmetli Mustafa Kılıçaslan,  Halkçı Parti’den Dr. Turgut  Sözer ve  Milliyetçi Demokrasi Partisi’nden  (Turgut Sunalp Paşa’nın kurduğu parti) Ayhan Sakallıoğlu Sakarya milletvekilleri olarak seçilmişlerdi. Ayhan Sakallıoğlu daha sonra ANAP’a geçmişti.

***

            Hayri Kozakçıoğlu Sakarya Valisi olarak görev yaparken özellikle asayiş yönünden Sakarya’yı tabir yerinde ise “Süt-liman” yapmıştı.

            Kozakçıoğlu, ANAP Sakarya Milletvekillerinden Nihat Akpak’a daha yakın gibi duruyordu. Kozakçıoğlu belki de emniyet kökenli oluğu için ilimizde 4 yıl görev yaptıktan sonra Diyarbakır Olağanüstü Hal Valiliğine atanmıştı.  Aslında bakıldığında terfi bir görevdi. Ancak zamanın ANAP Milletvekili Nihat Akpak  bu atamaya büyük tepki göstermişti. Zamanın ANAP İl başkanı ve yönetimi de Akpak’ın yanında yer almışlardı.  Hatta o günlerde Akpak’ın, Ankara’da bir asansörün içinde ya da önünde zamanın Başbakanı  Turgut Özal ile Kozakçıoğlu  nedeniyle tartıştığı da biliniyor.

            Sonuçta Hayri Kozakçıoğlu  daha sonra İstanbul Valiliği yaptı. DYP’den iki dönem İstanbul Valiliği yaptı. Nihat Akpak ise Özal tarafından bir daha milletvekili adayı yapılmadı. 

            Bu vesile ile Sakarya’da gerçekten güzel günlerimiz geçen Hayri Kozakçıoğlu’nu rahmet  ve minnet ile anıyorum.

 

Nurettin Turan (Uzun Vali)

            Hayri Kozakçıoğlu’ndan sonra  1986 yılında Sakarya Valiliği’ne Uşak Valisi  rahmetli Nurettin Turan  atandı.  Turan, Sakarya’dan Van Valiliğine atandığı 1991  yılına kadar 5 yıl süre ile ilimizde görev yaptı.

            Nurettin Turan  2.02 metre boyu nedeniyle “Uzun Vali” olarak anılır ve bundan da hiç rahatsız olmazdı.

            Son derece esprili bir valiydi. Halkla çok samimi ilişkiler kurmuştu.  Kendisi ile zaman zaman  rahmetli eczacı  Yücel Balık’ın Atatürk Bulvarı’ndaki eczanesinin üstündeki bürosunda çok hoş sohbetlerimiz olmuştu.

            Kendisi briç sporuna çok meraklıydı ve iyi bir briç sporcuydu. Bu nedenle mesai sonrası Sakarya Briç Kulübü’nün müdavimleri arasındaydı. Kendisi gibi uzun boylu olan ve bu nedenle   “Deve  Ziya” lakabı ile bilinen  Ziya Konuk ile sohbetlerine doyum olmazdı. Her ikisi de sanki espri uzmanıydılar. Turan’ın briç ortağı ise zamanın Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı olan Kenan Altmışdört’tü.

            Bu arada Nurettin Turan   1987 yılından beri günümüze kadar gelen Olgunlar Turnuvası’nın ilk onursal başkanıydı. Olgunlar  Turnuvası kendisinin büyük desteği ile başlamıştı.

            Sakarya’dan çok iyi izlenimler ile Erzincan ve daha sonra Zonguldak Valiliğine atandı.  Ardından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Vefat ettiği 2019 yılına kadar Sakarya ile ilişkilerini hep sürdürdü.

            Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

 

Bu yazı toplam 360 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU