Günün Tarihi:26 Eylül 2020

ANESTEZİ İLACI ‘DORMOFOL’ ÖLÜM MÜ SAÇIYOR?16 Ocak 2020 , Perşembe


Özlem Doğan

Sosyal medyanın, çağın ve teknolojinin getirisi olan gücünü hepimiz kabullenmekteyiz. Bazen önümüze, iyi bir süzgeçten geçmemiş, doğruluğu sorgulanmamış haberlerin düşebildiği gibi bazen de "acaba" dedirten haberler olmuyor değil.


  Bugün kaleme alacağım yazı da bu türden. Yani "Acaba öyle mi? Nasıl? Neden?, Kim?" gibi aklı yoran sorular yaratan, bir haber yüzünden çıktı ortaya.


  Önce sağlık sektöründe çalışanların aralarındaki mesajları ardından da farklı meslek gruplarında çalışanlara gelen uyarı mesajlarını gördüm.


  Anestezi de kullanılan "Dormofol" isimli bir ilaçla ilgili karantina kararından söz ediliyordu. Hatta bazı gruplarda ‘endoskopik işlem sırasında bu ilaç uygulandıktan yaklaşık iki saat sonra hastalarda ateş, bilinç kaybı gibi belirtilerin görüldüğü, bir kaç kişinin hayatını kaybettiği ve hatta yoğun bakımda bu ilaç yüzünden yatan ağır hastaların var olduğu’ iddia ediliyordu.


 

  Ayrıca ekte de göreceğiniz üzere; Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi İlaç Cihaz Kurumu Başkanının imzası ile ‘Çok Acil’ kodu ile tüm İl Valiliklerine ve İl Sağlık Müdürlüklerine, 09.01.2020 tarih ve 33352965 -000 –E 8000 sayı numarası ile gönderilen yazı da söz konusu ilacın tedbir amaçlı kullanımının durdurulması ve blokajı, geri çekilmesi ile ilgili uygulanacak prosedür mevcut.


 Farklı şehirlerde çalışan doktor arkadaşlara ulaşıp, bu ilaç hakkında duyum alıp almadıklarını da sordum. Hemen hemen hepsi ilacın etkileri hakkında haberdardı.

 

Fakat bu cevaplarda tabi ki yeterli değil. Ancak Sağlık Bakanlığı gibi yetkili makamların, konu hakkında bilgilendirmesi ve soruları cevaplaması da gerekir.


   Bu durum şayet doğru ise;

  1-Bu ilaç piyasaya sürülmeden denetlenmedi mi? Testler yapılmadı mı?

  2- Denetimden geçti ise bu soruna, saklama ve dağıtım koşullarından kaynaklanan bir bozulma mı neden oldu? Yoksa tedbirsizlik mi mevzu bahis?

  3-Acaba bu ilaç, rivayetlerde yer alan; "Çin'den geldiği iddia edilen ucuz üretim ilaçlardan biri mi?"

4-Sadece üretimden kaynaklı bir hata ise bundan dolayı sorumlu olanlar hakkında hukuki işlem yapılacak mı?

5- İlacı piyasaya süren ilaç firması bir daha Sağlık Bakanlığından ihale alabilecek mi?

 İnsan sağlığı, toplum sağlığı her şeyden önde gelir, gelmelidir. İnsan sağlığı hiçbir şekilde bu kadar ucuz olmamalı…

 

 

Bu yazı toplam 487 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU