Günün Tarihi:5 Haziran 2020

Anız yakanlar şiddetle cezalandırılmalı8 Ekim 2019 , Salı


Seyfi Yücel

Anız yakanlar şiddetle cezalandırılmalı

Geçtiğimiz günlerde şehrimizi kuzeyden gelen yoğun duman kapladı. Ormanlarımız mı yanıyor derken çok geçmeden mısır hasadından sonra sözde çiftçilerimizin tarlalarındaki anızı yaktıklarını öğrendik.

***

Her yıl ekim ayının bu haftalarında tekrarlanan bir durum; yılların alışkanlığı… Özellikle Karasu istikametine giderken, gelirken; Poyrazlar Gölü, Söğütlü, Ferizli bölgelerinde tarlaların cayır cayır yandığını görebilirsiniz. Ben gördüğümde içim yanar, içim acır… Özellikle gece tarlalarda insan boyu alev etrafı sarar. Etrafa yaydığı koku da ciddi derecede rahatsız eder. Geçtiğimiz yıllarda yakılan tarlaları gördüğümde durup içim acıyarak seyrettiğimi. Birkaç yeri telefonla arayıp durumu aktarmaya çalışsam da başarılı olamadığımı ve çaresizce evime döndüğümüz anımsıyorum.

***

Toprak deyince Âşık Veysel’in Kara Toprak türküsü aklıma geliyor. On bir dörtlükten oluşuna şiirin ilk dörtlüğünde şöyle diyor Veysel Usta:

Dost dost diye nicesine sarıldım
Benim sâdık yârim kara topraktır
Beyhude dolandım boşa yoruldum
Benim sâdık yârim kara topraktır

Şiirin devamında, “Her türlü isteğim topraktan aldım, Koyun verdi kuzu verdi süt verdi, Âdem'den bu deme neslim getirdi, Bir çekirdek verdim dört bostan verdi, Topraktan ayrılsam nerde kalırım, Cömertlik toprağa verilmiş Hak'tan, Hakkın gizli hazinesi toprakta, Bütün kusurumuzu toprak gizliyor, Benim sâdık yârim kara topraktır.” Toprağın anlam ve önemi ancak bu kadar güzel anlatılabilir. İşte bu toprağı sözde çiftçilerimiz üzerine yanık yağ döküp cayır cayır yakıyorlar.

***

Anız yakıyoruz diye tarlalar yakılırken aslında yanan sadece toprak değil; altında, üstünde yaşayan, toprağa can veren onlarca, yüzlerce, binlerce çeşit bitki, bakteri; börtü, böcek; solucan, karınca, kaplumbağa, fare, yılan, kertenkele; kuş, yumurta, kuş yavruları da biz çığlıklarını duymasak da diri diri yanıyor. Eyy! Sözde çiftçi bu çığlıkları duyuyor musun? Yaktığın aslında toprağına değer katan, sana hizmet eden canlıların yanarken çektiği acıyı bedeninde hissediyor musun?

***

Ülkemizde 5403 sayılı toprak koruma ve arazi kullanımı kanununu diye bir kanun var. Bu kanunun amaç başlığı altında, “…tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazilerin çevre öncelikli sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak planlı kullanımını sağlayacak usul ve esasları belirlemektir.” Deniliyor. Gelin görün ki her yıl bu mevsimde sadece Sakarya’da değil Türkiye’nin tüm ovalarında tarlalar cayır cayır yakılıyor. Konuyla ilgili kurum temsilcileri de ya görmüyor, görmemezlikten geliyor, görevini yapmıyor. Geçtiğimiz günlerde Adapazarı Ziraat Odası Başkanı’nın konuyla ilgili basın açıklamasının bir bölümünde, “Arazilerini kimin yaktıklarını bilmiyoruz. Şikâyetçiyiz. Anız yalınca topraktaki bütün canlıları öldürüyor. Biz yangına karşıyız fakat önüne geçemiyoruz. Sakarya itfaiyesini aradık. Çiftçilerimizden anız yakmamalarını ricaediyorum” dediğini okudum. Rica edeceğiz ve sözde çiftçilerimiz tarlalarını yakmayacak!

***

Toprak üzerinde tapu kaydı olanların istediği gibi davranacağı bir kıymet değil. Toprak insanlığın, çocuklarımızın ortak geleceğidir. Kişiler “benimtapulu malım, istediğimiz yaparım” diyemez. Canı istediği zaman üzerine yanık yağı döküp toprağı kimse yakamaz, yakamamalı. Sadece rica ile geleceğimizi yok eden bu sözde çiftçilerin önüne geçemeyiz. Kanuni ne ceza varsa en ağırından verilmeli, bu sözde çiftçiler eğitilmeli, gerekirse toprak elinden alınmalı.Hiçbir şey yapılamıyorsa Âşık Veysel’in Kara Toprak şiirinin anlamı, içeriği bu eğitimsiz kişilere öğretilmeli. Devlet anız yakarak insanımız geleceğiniz yok edilmesine seyirci kalamaz.

 

Bu yazı toplam 331 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU