Günün Tarihi:3 Temmuz 2020

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI5 Ocak 2020 , Pazar


Orhan Sinan Dural

Son yıllarda ülkemizde boşanan çiftlerin oranı bir hayli artmış durumdadır. Ne kadar üzücü bir durum olsa da kabul etmemiz gereken hayatın gerçeklerinden biri de anlaşamayan insanların bir arada yaşamama hakları olduğudur. Ayrılığın en medeni yöntemi de anlaşarak boşanmadır denilebilir. Bu hafta siz değerli okuyucularıma anlaşmalı boşanma davalarından bahsetmek istiyorum.

***

            Boşanma davalarını temelde ikiye ayırabiliriz. Bunlar çekişmeli boşanma davaları ve anlaşmalı boşanma davalarıdır. İsimlendirilmelerinden de anlaşılabildiği üzere çekişmeli boşanma davalarında taraflar evliliğin bitimi nedeniyle doğacak hukuki sonuçlar üzerinde anlaşamamış haldedirler. bu nedenle de bu hukuki sonuçların tayini hakime kalmış durumdadır. Anlaşmalı boşanma durumunda ise taraflar aralarında hazırladıkları anlaşmalı boşanma protokolünü hakime sunarak hakimden evliliğin bitimi nedeniyle doğacak hukuki sonuçları aralarında hazırlamış oldukları protokol uyarınca tayin etmesini istemektedirler. Tarafların boşanmanın sonuçları hakkında söz sahibi olması ve tarafların boşandıktan sonra neyle karşılaşacaklarını bilmelerinden ötürü anlaşmalı boşanma daha avantajlı görünmektedir.

***

            Peki anlaşmalı boşanmanın şartları nelerdir? Şartları anlamak için öncelikle medeni kanunun ilgili maddesine bakmalı. Anlaşmalı boşanma 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun (TMK) "Evlilik Birliğinin Sarsılması" başlıklı 166.maddesinde düzenlenmektedir. Madde hükmüne göre "Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi hâlinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu hâlde boşanma kararı verilebilmesi için, hâkimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Hâkim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü hâlinde boşanmaya hükmolunur. Bu hâlde tarafların ikrarlarının hâkimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz."

***

            Görüldüğü üzere kanun anlaşmalı boşanmayı birtakım şartlara bağlamıştır. Bu şartların ilki evliliğin en az bir yıl sürmüş olmasıdır. Bir başka deyişle evliliğin ilk yılında anlaşmalı boşanma davası açılamaz. İkinci şart eşlerin birlikte mahkemeye başvurması yahut açılan bir boşanma davasına diğer eşin kabul yanıtını vermesidir. Bir diğer şart hakimin tarafları bizzat dinlemesidir. Böylelikle hâkim eşlerin beyanlarının özgür iradelerinin bir yansıması olup olmadığına kanaat getirecektir. Beyanların özgür olup olmadığının tespiti adına hâkim, her türlü inceleme ve araştırmayı yapmaya yetkili ve yükümlüdür. Son şartımız ise tarafların anlaşmalı boşanma protokolü ile çocukların durumu ve boşanmanın mali sonuçları hakkında kararlaştırdıkları hususuların hakim tarafından uygun bulunmasıdır. En önemli şartın bu şart olduğunu söylemek herhalde yanlış olmaz. Çünkü hakim hazırlanan protokolü uygun bulmazsa protokolü değiştirebileceği gibi davanın tümden reddine de karar verebilecektir.       

 

      

 

Bu yazı toplam 302 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU