Günün Tarihi:23 Ocak 2022

Asgari ücret ve Atalay26 Kasım 2021 , Cuma


Cevdet Güngör

Son günlerin en merak edilen konularından biri yeni asgari  ücretin ne kadar olacağı? Asgari ücret tespit komisyonu Hükümet temsilcisi, Türk-İş ve TİSK( Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) temsilcilerinden oluşuyor. Yeni asgari ücret bu üç birimin en az ikisinin imzası ile kabul ediliyor. Ergün Atalay’ın asgari ücretin fazla uzamadan Aralık ayı başında belirlenmesi yolundaki isteği bir süre önce kamuoyuna yansımıştı. Peki, Türk-İş asgari ücretin en az ne kadar olmasını istiyordu? Önceki akşam bu konudaki en yetkili ağız olan   Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile  telefonda uzun uzun  görüştük.

***

Ergün Atalay olaya sadece işçiler açısından bakmıyor. İşverenlerin de mağdur edilmesini pek arzu etmiyor. İşte böylesi bir ortamda asgari ücretin en iyi şartlarda oluşması için çalışıyor. Atalay, kendisini bağlamamak için asgari ücretin ne kadar olması gerektiği konusunda rakam vermekten kaçınıyor. Bence bu aşamada doğru olanı yapıyor.  Atalay, sohbet sırasında asgari ücretin CHP’nin 4 bin 100 lira, İYİ  Parti’nin 4 bin lira ve DİSK’in 5 bin 200 lira olmasını istediğini belirtiyor. Bilindiği gibi asgari ücret şu anda 2 bin 800 lira ve DİSK’in 5 bin 200 lira olmasını istediğini belirtiyor.

***

Atalay’ı yıllardır tanırım. “Yıllardır” derken en az 40 yıldır ve Türk-İş Genel Başkanlığına işyeri temsilciliğinden başlayarak büyük bir başarı öyküsü ile gelmiştir. Söz konusu başarı öyküsünün en büyük hatta tek amacı hep işçinin haklarını korumak olmuştur. Tabi kendisi bir tarafı mutlu edeceğim derken  hiçbir zaman  diğer tarafı yıkıp dökmekten yana olmamıştır.  Kendisi ayrıca son derece duygusal bir insandır. Sohbetimiz sırasında  asgari ücret ile ilgili bir konuşmasını altına  (ismini de söyledi ama hatırlamıyorum) biri bir yorum yazmış. Herhalde kendisini üzen bir yorum olacak ki, o kişiyi arayıp bulmuş.  Sonuçta o kişi “Arayacağınızı tahmin etmedim. Özür dilerim” demiş.

Gelelim  Türk-İş’in asgari ücret ile ilgili düşüncesine. Yukarıda da belirttiğim gibi Atalay,  şu an kendini bağlamamak için bir rakam vermiyor. Laf arasında  3 bin 700 liraya sıcak bakmadığını  söyledi.  Bu ifadesinden çıkardığım sonuç Türk-İş’in  en az 3 bin 800 ila 4 bin arasında bir rakama imza atacağı şeklinde.

            Temennim, asgari ücret tespiti çalışmalarının her iki taraf açısından hayırlı bir şekilde sonuçlanmasıdır.

 

Bu yazı toplam 103 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU