Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

Aşıda son durum, çözüm önerisi4 Mayıs 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Aşıda son durum, çözüm önerisi

Dünyada korona vakası görüleli on altı ayı; Türki’ye de ilk vaka tespitinden bu güne on üç ayı geride bıraktık. Maalesef maske, mesafe, temizlik kuralına uymaktan başka somut korunma, tedavi yöntemi bulunamadı. Şimdilik tek çözüm aşı olmaktan başka çare gözükmüyor. Aşının da ne kadar koruduğu, orta ve uzun dönemde nasıl yan etkiler göstereceği henüz bilimsel olarak ortaya konmuş değil. Salgından korunmanı başka çaresi de yok…

***

Geride kalan on altı ay içinde dünyada koronadan 3 milyon 170 bin kişi hayatını kaybetmiş. Hindistan, Brezilya başta olmak üzere yoğun ölümler devam ediyor. Salgının da kısa zamanda geçeceğine dair bir emare gözükmüyor.

***

Türkiye’de de salgının başladığından bugüne kadar 40 bin 131 yurttaşımızın hayatını kaybettiğini görüyoruz.

***

On yedi günlük kapanma dönemine girdik. Yazıyı hazırladığım bugün ikinci gün, on beş gün daha içerde kalacağız.

***

Ülkemizde korona vakalarının seyrine baktım. Geçtiğimiz yıl aynı gün yapılan testler sonucunda pozitif çıkma oranının % 7.1 olduğunu görüyoruz. Güncel verilerde bir yıl sonra bugün yapılan testler sonucunda pozitif çıkma oranının % 14.7 civarında. Yani geçen yıla göre vaka tespit oranı tam iki katına çıkmış. Geçtiğimiz yılda aynı günlerde kapalıydık ama insanlar salgını daha ciddiye alıp, kurallara daha sıkı uymaya çalışıyordu. Oysa bugün insanlar dışarı çıkmak için çeşitli bahaneler uydurup, dışarı çıkmaya çalışıyor. Yazıyı yazdığım sırada dışarıdan ses geldi, pencereden baktım; Maskesiz, çok rahat bir şekilde uçan balon satıyor. Sekiz-on insan sokakta geziyor.

***

Salgından korunmanın şimdilik tek çarelerinden birisi olan aşılama rakamlarına baktım. Dünyada birinci doz aşı sıralaması şöyle:

 

1-İsrail                                  % 62.11

2-BAE                                    % 51.38

3-İngiltere                            % 49.18

4-Şili                                     % 41.35

5-ABD                                   % 41.03

6-Kanada                                              % 27.91

7-Almanya                            % 22.64

8-İspanya                             % 22.25

9-İtalya                                 % 19.94

10-Polonya                            % 19.89

11-Fransa                              % 19.88

12-TÜRKİYE                         % 15.34

13-Fas                                   % 12.78

14-Brezilya                           % 12.42

15-Meksika                           % 9.16

17-Meksika                           % 8.37

 

Türkiye’de güncel rakamlara baktığımızda, 13 milyon, 646 bin, 398 kişinin birinci doz; 8 milyon, 921 bin kişinin de ikinci doz aşı olduğunu görüyoruz. Aşılamada iyi miyiz? Bardağın neresinden baktığınıza bağlı. Dünya sıralamasına baktığımızda geçen yıl hastanelerde yer bulamayıp, koridorlarda hastalarını tedavi eden ülkelerin büyük oranda aşılama sorununu çözdüğünü görüyoruz. Türkiye’ni de problemli ülkelerin üst sırasında olduğunu söyleyebiliriz. Resmi açıklamalar dikkate alındığında ‘önümüzdeki iki ay aşı tedarikinde sorun yaşanacağı’ ifade edildiğine göre makasın daha da açılacağını söyleyebiliriz.

***

Salgının başladığı dönemde maske satışı yasaktı; devlet dağıtmaya çalıştı. Evimizde maske gelecek diye bekledik. Karmaşadan sonra makul fiyatla satışı başlayınca maske sorunu çözüldü. Bana göre aşıda da aynı yöntem izlenebilir. Özel teşebbüsün dinamizminden yararlanılabilir. Başta ülkemizde uluslararası şirketler olmak üzere büyük şirketlerin kendi çalışanlarına aşı temin etme, personelini aşılama yolu açılabilir. On yedi gün üretimi durdurmak yerine aşı maliyetini karşılayıp personeline aşı yaptırabilir. Böylece hem ekonomi işler, hem de aşılama konusunda hız kazanılır; devletin yükü azalır.

***

Aynı model OSB’ler, ticaret sanayi odaları, esnaf sanatkârla birlikleri, belediyeler, kooperatif birlikleri de organizasyona katılabilir. Önümüz bayram, fitre, zekâtla, bağışlar bir fonda toplanarak imkânı olamayanların aşıların tedarikinde kullanılabilir. Devlet de aşı imkânı olmayanlara ‘sosyal devlet’ göreviyle aşılarını yaptırarak bu salgın belasından hep beraber kurtulabiliriz.

***

Her şeyi devletten beklersek daha çok can kaybedeceğiz; daha çok ekonomik kayıplar yaşayacağız… 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 84 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU