Günün Tarihi:5 Aralık 2021

Atatürk Anıtı’nın yeri25 Kasım 2021 , Perşembe


Cevdet Güngör

Atatürk Anıtı’nın Demokrasi  Meydanı’ndaki (Kent Meydanı) yeri benim yüreğimi sızlatıyor. Atatürk Anıtı’nın Ulu Önder Atatürk’e yakışır bir yere konmasını sanırım herkes ister. Öğretmenler Günü nedeniyle dün Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma töreni  konuyu bir kez daha gündeme getirmeme neden oldu.  Böylesi törenlerde Atatürk Anıtı’nın arkasına kırmızı bir perde çekilerek  çirkin görüntü kapatılmaya çalışılıyordu. Galiba dün buna da vakit bulamadılar.

            Demokrasi Meydanı giderek meydan olma özelliğini de kaybetmeye başladı. Çay-Kur satış mağazası, diğer küçük tanzim satış ofisleri ile Demokrasi Meydanı  giderek özelliğini kaybediyor. Bu yeni yapılaşmaların arasında Atatürk Anıtı’da yavaşça arada kaybolup gidiyor.

            Ben bıkmadan gündeme getirmeye devam edeceğim. Şu anda Atatürk Anıtı’na Demokrasi Meydanı’nda layık görülen yer kesinlikle yanlış.

***

            Oysa  Atatürk Anıtı’nın Meydan’daki ilk yeri son derece güzeldi. Anıtın etrafında çiçekler ve önünde mini bir havuz vardı. Yani Ulu Önder Atatürk’e yakışan bir yerdi. Çocuklar etrafında neşe içinde oyunlar oynarlardı. Şuan da Atatürk Anıtı, bulunduğu yerde fark edilmiyor hatta geceleri hiç görünmüyor.

            Anıtın, Demokrasi Meydanı’ndaki yerini kim ve ya hangi kuruluş belirledi bilemiyorum. Şehirde bir yarışma yapılsa ve Atatürk Anıtı’na en yakışmayacak yerin belirlenmesi istense sanırım birinciliği şu anda bulunduğu yer alırdı.

Çok mu zor?

            Anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Atatürk Anıtını Demokrasi Meydanı’nda adına yakışacak yeni bir yere taşımak zor bir şey mi?

            Gerçi bu gidişle Demokrasi Meydanı’nda anıtı taşıyacak güzel  bir yer bulmak zorlaşıyor. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi meydan irili ufaklı satış yerleri ile sanki işgal ediliyor. Onlara yer var ama Atatürk Anıtına yer yok. Böyle bir düşünceyi şiddetle reddediyorum.

            Sanırım şu anki görüntü kirliliğine son vererek, anıtı Demokrasi Meydanı’nda uygun bir yere taşınmak için sorumluluğu kimin ya da  hangi  kuruluşun üstleneceği  konusunda bir boşluk var. Sanki  kimse sorumluluğu üstlenmek istemiyor. Bence sorumluluk anıtı şu anki yerine hangi kurum koyduysa  onundur.

            Zaten şu anda Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtı için güzel tek yer kaldı oda ilk konduğu yer. Zaten başka yerde kalmadı. Bari orasını kaptırmayalım.

***

            Bunun gerçekleşmesi içinde şehrimizdeki sivil toplum kuruluşlarının da ısrarcı olması gerek. Ne yazık ki ben bugüne kadar sivil toplum kuruluşlarından taktir edilecek bir duruş sergilendiğini görmedim.

            Yazık!..

Gerçekten yazık!..

 

Bu yazı toplam 90 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU