Günün Tarihi:12 Ağustos 2020

Atatürk İlkokulunu yok etme planı10 Şubat 2020 , Pazartesi


Cevdet Güngör

Adapazarı Atatürk İlkokulu bu kentin en nezih ve en kaliteli ilkokullarından biridir. Bugüne kadar 25 bin dolayında mezun vermiştir. Atatürk İlkokulu’ndan mezun olanlar yıllardır mesleklerinde hep başarılı olmuş saygın isimlerdir.  

            Son aylarda Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan bir protokole göre Atatürk İlkokulu’nun yeri  otopark yapılmak üzere Büyükşehir Belediyesine verilecek. Büyükşehir Belediyesi de buna karşılık Çark Caddesi’nde eski İmam Hatip Lisesi’nin yerine  her biri 24 derslikli iki okul yaptıracak.

            *** 

            Gelelim yıkılıp otopark yapılacak olan Atatürk İlkokulu’nun yeni yeri neresi olacak? Bu soruyu Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’a ilettim.  Daha doğrusu  Atatürk İlkokulu’nun Büyükşehir Belediyesi’nin yaptıracağı iki okuldan birine taşınıp taşınmayacağını sordum?

            Kendisi: “Hele iki okul bitsin, ben 48 dersliği teslim alayım. O zaman düşünürüz.”

            Şayet Atatürk İlkokulu yeni yapılacak iki okuldan birine taşınacaksa okul  projelerinden birinin ana okulu  ve ilkokul  olarak hazırlanması gerekir.

            Belli ki şu an için Atatürk İlkokulu’nun  Çark Caddesi’nde yeni yapılacak olan iki okuldan birine taşınması düşünülmüyor.

Nereye taşınacak?

            Tabi bu gelişme insanın aklına hemen “Atatürk İlkokulu nereye taşınacak?” sorusunu getiriyor.

            Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’a şaka yollu: “Aman bizim okulumuzu dağ başına göndermeyin” şeklinde sitem ettim.

            Verdiği yanıtı şöyleydi: “Hiç merak etmeyin öğrenciler kendilerine en yakın okullarda öğrenim görecekler.”

            Bu yanıtı önce pek toparlayamadım. Yani  Atatürk İlkokulu yakın bir yere gidecek” gibi düşündüm.

            Ancak, böyle olsa zaten şu anda Atatürk İlkokulu’nun yeni yapılacak iki okuldan birine gideceğini açıklarlar.

            O halde Durmuş’un: “Merak etmeyin her öğrenci kendi mahallesindeki okulda okuyacak” sözlerinin altında yatan ne?

            Bu konuda insanın kolay kolay inanamayacağı bir senaryodan söz ediliyor.

            Senaryo şöyle: “Atatürk İlkokulu’ndaki öğrencilerin büyük bölümü başka mahalle ve hatta ilçelerden geliyormuş. Bu öğrenciler kendi mahallelerindeki okullara yönlendirilince, zaten Atatürk İlkokulu’nun öğrenci sayısı yok denecek kadar azalacakmış.  İşte size Atatürk İlkokulu’nu yok etme planı…”

Özel okullara destek

            Bu durumda insan ister istemez şöyle düşünüyor. Atatürk İlkokulu başarılı bir okul. Bu okul dağıtılırsa,  bundan karlı çıkacak olan özel okullar olacaktır. Ayrıca şehir merkezindeki bir çok okulda Nuri Bayar,  Sabihahanım ve Ahmet Akkoç başta olmak üzere bir çok okulda, servisler ile başka mahallelerden gelen öğrenciler var. Neden bu okulların öğrencileri de kendi mahallelerine yönlendirilmiyor? Neden Atatürk İlkokulu’na gelince durum farklı oluyor? Neden Atatürk İlkokulu’nun adı ortadan kaldırılmak isteniyor?

                 Atatürk İlkokulu’nun geçmişini bilmek

            Atatürk İlkokulu’nun başarılar ile dolu mazisini bilmeyenleri,  okulun geleceği ile ilgili karar vermeye kalkmaları telafisi imkansız yanlış sonuçlar doğurur.

            Merak ediyorum, acaba Atatürk İlkokulu ile ilgili şayet böyle bir plan varsa ilimizdeki siyasi otoritenin bundan haberi var mı? Şayet haberleri yoksa, siyasi otorite zaafa uğramış olacaktır.

Yarın öbür gün İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş bir başka il’e atanabilir.

Atatürk İlkokulu’nu yok etme planının faturası mevcut siyasi otoriteye çıkar.

***

Ben Atatürk İlkokulu mezunu biri olarak üzerime düşen uyarı görevimi işten geçmeden yapıyorum.

Dilerim Atatürk İlkokulu’ndan mezun olanlar ve Atatürk sevgisi ile dolu olanlar  da üzerlerine düşen görevi yaparlar.   

Bu arada şayet böylesine sinsi bir plan yoksa söylediklerimi geri almaya ve özür dilemeye hazırım.

Bu yazı toplam 255 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU