Günün Tarihi:21 Eylül 2021

Atatürk Ortaokulu31 Temmuz 2021 , Cumartesi


Cevdet Güngör

İlk ve orta öğrenimimin tümünü Adapazarı’ndaki Atatürk okullarında tamamladım. İlkokulu Atatürk İlkokulu, ortaokulu Adapazarı Atatürk Ortaokulu ve liseyi Adapazarı Atatürk  Lisesi’nde (Şimdiki adı  ile Adapazarı Anadolu Atatürk Lisesi)  okudum.

            Bugün  Adapazarı Atatürk Ortaokulu’ndaki güzel  anılarımdan bir kez daha  söz etmek istiyorum. 

Şimdi Büyükşehir Belediyesi

            Bizim kuşağın mezun olduğu Atatürk Ortaokulu binası şimdi Büyükşehir Belediyesi’nin  hizmet binası olarak kullanılıyor. Bu arada Büyükşehir Belediyesi  yeni   hizmet binasının Donatım Semti’ndeki  eskiden itfaiyenin  bulunduğu  alana yapılacağından söz ediliyordu. Ancak unutulup gitti.

   Yeni nesil hangi okuldan bahsettiğimi anlamayabilir. Belki de adını bile duymamışlardır.   Çünkü ve ne yazık ki, Atatürk Ortaokulu bir çok anılarımız ile birlikte tarihe karıştı. Zaten o okuldan mezun olanlarda giderek azalıyor. Bu dünyadan göçenlere Allah’tan rahmet, kalanlara da sağlıklı günler diliyorum.

   Atatürk Ortaokulu, Atatürk Parkı’nın hemen arkasındaydı. Okulun arka tarafındaki 1. kattaki sınıfların penceresinden atlayıp, Atatürk Parkı’na firar ederdik.

Şapkasız girilmez

   O yıllarda ortaokula giden öğrenciler şapka giyerdi. Her okulun şapkasının önündeki arma farklı olur, kimin hangi ortaokula gittiği şapkasındaki armadan belli olurdu.

   Her sabah, Okul Müdürümüz rahmetli Hasan Balcıoğlu giriş kapısında bekler, şapkası ve kravatı olmayanları  okula almazdı.

   Her nedense o yıllarda okula şapkasız girmeyi marifet sayardık. Daha doğrusu  müdürümüzü atlatarak, hava atmak isterdik.

   Bu nedenle ya okulun arka tarafında ki bahçe duvarından ya da Atatürk Parkı tarafındaki  pencereden atlayıp sınıflara girerdik.

   Tabii bir süre sonra Hasan Balcıoğlu, okula pencereden girdiğimizi istihbaratını almış, sınıfta bekliyor olurdu. Pencereden atlayanları kenara çeker sonra ünlü sopası ile bir güzel sıra dayağı  atardı.

***

   Atatürk Ortaokulu Adapazarı’nın en prestijli okuluydu. Adapazarı’ndan yetişen bir çok ünlü Adapazarı Atatürk Ortaokulu’ndan mezun olmuştur. Zaten o yıllarda Adapazarı’nın tek ortaokulu Atatürk Ortaokulu’ydu.

   Atatürk Ortaokulu’nun bahçesindeki basket sahası ise, geceleri Basketbol Ligi maçlarının yapıldığı ışıklandırılmış bir sahaydı.

   Aileler, geceleri yapılan basket maçlarını izlemeye büyük rağbet gösterirdi. Basket sahasının tribünleri hep dolu olurdu.

Basket Ligi maçları neden kapalı salonda oynanmıyordu diye merak edenler olabilir. O yıllarda Adapazarı’nda spor salonu yoktu.

Okulumuzu nasıl kaptırdık?

 Okulumuzun kendisinin gidip, adının yadigar kalması sistematik bir şekilde gerçekleştirildi.

   Alıştıra, alıştıra okulumuzu yok ettiler.

   Yüzyılın felaketi sonrasında, Adapazarı Belediyesi hizmet binası için orta hasar raporu verildi. O sırada Patates Hali karşısında 4 katlı yeni bir okul binası yapılmıştı.

   Zamanın yöneticileri, Adapazarı Belediyesi’ne hizmet binası bulabilmek için, Atatürk Ortaokulu’nun  geçici olarak, yeni yapılan okula gitmesine karar verdiler.

   Okul velileri ve zamanın okul yönetimi böylesi bir sürgüne büyük tepki gösterdiler.

   Ama “Geçici masalı” ile Atatürk Ortaokulu Patates Hali karşısına “Pas” edildi.

   Adapazarı Belediyesi bu binaya taşındıktan sonra Büyükşehir Belediyesi statüsüne geçti.

   Bu kez Büyükşehir Belediyesi’ne yer arama zahmetine girilmeden, yılların Atatürk Ortaokulu Büyükşehir Belediyesi hizmet binası oldu.

   Okulun yeri daha önce Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsisli iken, aradan bir süre geçtikten sonra bu kezde Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildi.

***

   Adapazarı Ortaokulu’nun Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesi, rahmetli  Aziz Duran’ın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu döneme rastladı.

   Aziz Duran ile makamında görüşürken, şimdi makam odası olan yerde bizim sınıfın olduğunu konuşurduk.

   Aziz Duran ile Atatürk Ortaokulu’nda aynı sınıftaydık ve bizim sınıfımız şimdi ki makam odası olan yerdeydi.

Anılar… Anılar…

   Atatürk Ortaokulu ile ilgili bizim kuşağın anıları saymakla bitmez.

   Efsane öğretmenlerimiz tarihçi  Herodot Nuri, rahmetli Türkçeci Nebahat Hanım, yine  depremde kaybettiğimiz Matematikçi Yıldız Hanım, Bedenci Şahin ve Muzaffer Bey’ler, Erol Bey, zayıf vermesine asla kızamadığımız öğretmenliğinin  yanı  sıra tam bir Adapazarı Beyefendisi olan resim öğretmenimiz ve fotoğraf sanatçısı  rahmetli Hüsnü Gürsel,  Coğrafyacı Sönmez Hanım.

   Hepsi ile unutulmaz, güzel ve hafızalardan silinmeyecek anılarımız vardı.

   Atatürk Ortaokulu’ndan mezun olalı  50  yıl geçmiş olsa da hala ortaokuldaki öğretmenlerimizi unutamıyoruz.

   Bu bizim hafızamızın yerinde olmasından değil, öğretmenlerimizin unutulmaz olmalarındandır.

   Hayatta olmayanlara Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlık ve mutluluklar diliyorum.

 

Bu yazı toplam 99 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU