Günün Tarihi:23 Ocak 2020

ATATÜRK ve Taraklı13 Kasım 2019 , Çarşamba


İzzettin Kömürcü

Taraklı fotoğrafları arşivinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Taraklı ziyareti fotoğrafı mevcut. Bu fotoğraf Ankara caddesi’nde eskiden Hükümet konağı olan binanın merdivenlerinde çekilmiş bir fotoğraf

Eğitimci Yazar Ahi Naci İşsever'in ''Taraklı'' isimli kitabında Mustafa Kemal Paşa'nın Taraklı ziyareti sırasında taklar yapıldığı, her tarafın albayraklarla süslendiği, yol ayrımından Hacı Atıf'ın Hanına kadar yollara halılar döşendiği, Muhtar Emin Nuri'ye Taraklı'dan iki kişiyi sorduğu ve bunlarında Akif Çavuş ve Hacı Atıf olduğu ve Taraklı'dan ayrıldıktan sonra çektiği telgrafta duygularını ''Kendi küçük Gönlü büyük Taraklı'' diye ifade ettiği yazılıdır.

Mustafa Kemal Paşanın Başkomutanlık Meydan Muharebesinden (Büyük Taarrruz) çok kısa bir süre önce Taraklı ziyareti ile Taraklılıların da destek ve dualarını almıştır.

Taraklı’da her hanede milli mücadelede şehit  veya gazi olan  vardır. Sağ kalan Kuvay-ı Milliyeciler’de var

İstanbul’lu Eşkıya Mehmet Efendiyi Geyve Bogazi denilen mevkide pusuya düşürüp öldüren Taraklı ve Geyve  bölgesini bu adamdan koruyan Hamit Çavuş gibi...Hamit Cavuş'un hanimi Huriye hanım’ın anlattığı ve torunu Lale Tural Hanımefendiden bizzat dinlediğim hikayeyi  sizlerle paylaşmak istiyorum.Torunları Hamit Çavuştan da  dinlemiş bu olayı.

Mustafa Kemal Atatürk İstanbul’lu Eşkıya Mehmet Efendiyi pusuya düşürüp öldüren ve Taraklı bölgesini bu adamdan koruyan Hamit Çavuş’u da sordu ve Ankara’ya davet etti diye Hamit Cavuş'un hanimi Huriye Hanım torunlarına anlatmış. Eşkıya Mehmet Efendinin hanımı, eşinin öldürülmesinden sonra ‘Hamit Çavuş’a bir sandık kitap  getirmiş, meğer bu Eşkiya iyi bir ailenin eğitimli,çok okumuş yazmış evladı imiş. Ancak  13-15 yıl o cepheden bu cepheye sürülmekten bıkıp  dağa çıkıp eşkıya olan bir adammış. Daha önce de Hamit Cavuşla bir çatışma yaşamış.Ya o beni öldürür ya ben onu demiş.Derken Eskiya Mehmet Efendiyi Hamit Çavuş Geyve boğazında  pusuya düşürüp öldürmüş.Geyve ve  Taraklı bölgesi rahat etmiş.Eşkıyanın hanımı evlerine geldiği zaman, Hamit Çavuş’un hanimi bu hanıma ikramda bulunmuş.Sonrasında hanım tülbendini biraz çekmiş,kadının sağ kulağı yerinde  yokmuş,orada  büyükçe bir yara izi varmış! Meğer Eşkıya Mehmet Efendi hanımına çok kızdığı bir gün karısının kulağını kesmiş. Meğer kadın kitapları da hediye olarak getirerek teşekküre gelmiş. Sonrasında Hamit Çavuş Ankara’ya davet edilmiş, gitmiş, döndükten sonra muhtar daha sonra da 1954 de belediye reisi olup ilk belediyeyi kurmuştur. Elektrik de o dönemde gelmiştir Taraklı’ya.Sokaklara 5 adet cesme yaptirilmis.Hatta o zaman Belediye olduğu için hakim doktor vb atanmış Taraklı’ya.Rum doktor Cirepulos da (Dr.Turgut Taner adıyla bilinir)’ Hamit Çavuş’un Belediye reisliği döneminde Taraklı’ya gelmiş,yakin dostlukları olmuş.Doktorun çocukları ile Hamit Çavuş’un torunları eskiye dayanan bu dostluğa binaen,halen yakinen görüşmektedirler.

 

Ebediyete irtihalinin 81.yılı dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları ile vatanı uğruna fedakarca şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı rahmetle minnetle yad ediyorum. Ruhları şad olsun.

 

Haftaya tekrar görüşmek dileğiyle.Hoşçakalın

Bu yazı toplam 130 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU