Günün Tarihi:29 Kasım 2021

AYNI YEM FARKLI FİYAT NEDEN ?..15 Ekim 2021 , Cuma


Nuri Bahadır

Tarım Kredi Kooperatifleri kendi fabrikalarında ürettikleri süt, besi geliştirme ve buzağı gibi yem ürünleri Sakarya Bölge birliğine bağlı Tarım Kredi Kooperatiflerinde farklı fiyatlarda satıldığını öğrenince araştırdım.

***

Söğütlü de 50 kg süt yemi çuvalı 150 TL iken, Ferizli Kooperatifinde aynı yem 148  lira…

Diğer Kooperatiflerinde farklı fiyatlardan satılıyor.

İlimizdeki ilçelerde ve köylerde toplam 36 tane Tarım Kredi Kooperatifi faaliyet gösteriyor.    Yem fiyatları farklılığından  kooperatif ortakları   herkes rahatsız..

***

Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği yetkililerine buradan sesleniyorum.

Yem fabrikası  kendinizin ! Maliyeti mi farklı?

Tarım Kredi Kooperatiflerinizde aynı yem, farklı fiyatlarda neden satılıyor…

Siyasilerimiz, Ziraat Odaları ve ilgililer; çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin satış fiyatları konusunda gereğini yapmalıdırlar

Bu zor şartlarda hayvan  yetiştiricilerimiz ivedilikle  desteklenmelidir…

***

Önceki  gün  Karasu  Gölköprü’de Tevfik Civelek  arkadaşımın   annesinin cenazesine katıldıktan  sonra Hürriyet  köyü  çiftçilerinden çok eski arkadaşım Şükrü   Acar  ve  Köy Muhtarı  Cumhur Özkan’ la  çay içtik  çiftçilik üzerine konuştuk..  

Onlarda gübre fiyatlarına aşırı gelen zamlardan yakınıyor. Muhtar  Cumhur  Özkan,  köyümüzde   büyükbaş hayvan sayısı   her gecen gün  azalıyor. Kazanç olmayınca genç nüfusun  şehirlere   göç  ettiklerini söylüyor.

Şükrü Acar, sera, sebze  yetiştiriciliği yapıyor  o da   maliyet sıkıntısından dert yanıyor..  

Tarımla  uğraşanların ortak  sorunu  maliyet  girdileri  ve  gübreye sürekli  gelen zamlar…

***

Bu  durumda  köyde  genç çiftçi kalmayacak  görünüyor.

Tarım  Bakanlığımız  yeni strateji geliştirerek ,” Genç çiftçi” projeleri   oluşturmalı  ve uygulamadır.

Türk Kahvesini  sevmeyen  yoktur…

Adapazarı,  İzmir  ve  diğer   illerde 5 noktada  “Ada Kahve”   işletmesinin kurucusu   çocukluk arkadaşım Emre  Gülter   ile   PTT aralığındaki  şubesinde kahve içtik ve yeni projeleri  hakkında  sohbet ettik. Kendisine   başarılar dilerim…

 

 

Bu yazı toplam 532 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU