Günün Tarihi:21 Ocak 2021

Aziz Duran’ın ardından23 Kasım 2020 , Pazartesi


Cevdet Güngör

                Adapazarı Belediyesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi başkanlarından Aziz Duran’ı kaybettik.   Kendisi bir süredir İstanbul’da özel bir hastanede korona tedavisi görüyordu.

***

Kendisi ile eskilerin değimi ile devreydik.  Rahmetli benim gibi  Atatürk İlkokulu, Atatürk Ortaokulu ve  Adapazarı Atatürk Lisesi mezunuydu.   İstanbul Üniversitesi’nde onun öğrenim gördüğü İktisat Fakültesi ile benim Gazetecilik Yüksekokulu  altlı üstlü aynı binadaydı. Fındıkzade’deki Sakarya Öğrenci Yurdu’nda da aynı anda kalmıştık. Biz biraz zıpırdık. Rahmetli daha bir ağır başlıydı. Ancak  inanılmaz bir hoşgörü sahibiydi.

İlk başkanlığı

  Duran, çeşitli devlet kademelerinde görev yaptıktan sonra Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası’nda  uzunca bir süre  genel sekreterlik görevini sürdürdü.  1994 yerel seçimlerinde ise bir çok iddialı aday adayı arasından bence mütevazi kişiliği  ile Refah Partisi’nin Adapazarı Belediye Başkan adayı oldu. O seçimlerde Türkiye genelinde esen Refah rüzgarı ile Adapazarı Belediye Başkanı seçildi.  1999  yerel seçimlerinden yine Refah Partisi’nden Adapazarı Belediye Başkanı seçildi. Deprem sonrası Adapazarı Büyükşehir Belediyesi olunca Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.  2004’te bu kez AKP’nin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçimi kazandı.

Aziz Duran, Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra zamanın Sakarya Valisi  Cahit Kıraç ile büyük bir uyum içinde çalıştı. Beraberlikleri daha sonra hatta son ana kadar devam etti. Dün  görüştüğüm Cahit Kıraç, büyük üzüntü içinde yakınlarına taziyelerini bildirdi.

Adapazarı’na nefes aldırdı

 Duran, Adapazarı Belediye Başkanı seçildikten sonra   şehir içi  ulaşım konusunda yıllardır hiçbir belediye başkanının cesaret edemediği  yeni bulvarlar açtı. Hele benim çocukluğumdan beri hep söylenen şu anki Bosna Caddesi’ni ciddi istimlak yaparak hizmete açtı. Yeni Cami’de ki Palmiye Caddesi büyük tehditler altında kalmasına rağmen onun eseridir. Aynı şekilde pancar çevre yolu ve Muhsin Yazıcıoğlu  Bulvarı onun ilimize kazandırdığı ulaşım ağlarından bazılarıdır.

Şöyle bir düşünüyorum. Duran, bu yolları açmasaydı şimdi şehir içi trafik ne hal alırdı? Allah razı olsun.

2. Adapazarı Projesi

Aziz Duran’ın  özellikle üzerinde durduğu 2. Adapazarı Projesi vardı. Duran, şu anda Yenikent’in  olduğu bölgede 2. Adapazarı Projesi hazırlıklarını son aşamaya getirmişti. Yüzyılın felaketi 1999 depremi sonrasında Duran’ın hazırladığı 2. Adapazarı Projesi sayesinde yeni yerleşim yerinin yapılması kolaylaşmıştı. Çünkü yeni yerleşim bölgesi Duran’ın 2. Adapazarı Projesi sayesinde hızlı olarak gerçekleşti.

Yüzyılın felaketinde Adapazarı Belediye Başkanı olmak gerçekten sıkıntılı bir süreçti. Ancak Duran, zamanın Valisi Cahit Kıraç ile uyum içinde şehrin yeniden yapılmasına büyük katkı sağlamıştı.

Kendisi gerçekten çok mütevazi bir yapıya sahipti. İnsanlara yukarıdan bakmaz.  Yaptıklarını da hiç abartmayan bir hizmet adamıydı.

Kendisini bugün ebediyete uğurlayacağız.

Başımız sağ olsun.  Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

 

Bu yazı toplam 354 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU