Günün Tarihi:16 Ocak 2021

Aziz Duran ve Donatım Park28 Kasım 2020 , Cumartesi


Cevdet Güngör

Adapazarı’nın nefes alma noktalarından biri olan eski adı ile Kent Park yeni adı ile Donatım Park zamanın  Belediye Başkanı Aziz Duran tarafından ilimize kazandırılmıştır. Aziz Duran, Adapazarı Belediye Başkanlığı’nın ilk döneminde karşı çıkmasaydı şu anda Donatım Park  çok katlı binaların olduğu bir yer olacaktı. İşte Donatım Park’ın hikayesi…

***

                Aziz Duran’ın ilk kez Refah Partisi’nden Adapazarı Belediye Başkanı seçildiği 1994’lü yılların sonları. Yanılmıyorsam iktidarda ANASOL-D  (Anavatan Partisi, DSP ve Demokrat Türkiye Partisi) hükümeti var.  ANASOL-D  hükümeti özelleştirmeden yana bir yol izliyor. Bu nedenle Donatım Traktör Fabrikası’nın adı TZDAŞ yapıldı.

ANAP Sakarya Milletvekili Ersin Taranoğlu, o tarihlerde o zaman  Donatım Park’ta bulunan  Müessese Müdürlüğü  lokalinde donatım çalışanlarına fabrikanın özelleştirileceğini açıkladı. O  toplantıyı izlemiştim. Taranoğlu, donatım çalışanlarına  siyaseten  bir fabrika çalışanlarına çalıştıkları yerin özelleştirileceğini söylemenin  zor bir iş olduğunu da söyleyerek siyasette  risk aldığının altını çiziyordu.

Sonuçta  TZDAŞ’ın başına getirilen genel müdür  Mehmet Ali Bolu, fabrikanın küçülerek üretimini sürdüreceğini  açıklayan bir basın toplantısı yapmıştı.  Küçülme politikası nedeniyle fabrika Erenler’de ki, yine TZDAŞ’a ait Bahçe Traktör Fabrikasına taşındı. TZDAŞ Genel Müdürü, bahsettiğim basın toplantısında  fabrikanın taşındığı yerdeki arazilerin özelleştirilerek  TZDAŞ’a işletme sermayesi yapılacağını da açıklamış ve satıştan zamanın parası ile 3 trilyon  gelir beklendiğini de belirtmişti.

***

Donatım Fabrikası’nın yeri kime satılacak? Fabrika yerine ne yapılacak diye düşünüyoruz?   Bu arada şehir planlamacısı Oya Arapoğlu’nun  Donatım arazilerine yapılacak konutlar ile ilgili proje hazırladığını  duydum. Şimdi tam olarak nasıl bu bilgiye ulaştığımı hatırlamıyorum.  Hatırladığım Oya  Arapoğlu’nun  Vezat Bey İşhanı’ndaki bürosuna gittiğimde hakikaten Donatım’a yapılması planlanan konutlar ile ilgili çalışma yaptığıydı. Ofisin duvarları çizilen taslak planlamaları ile doluydu.

***

Tabi bu bilgileri fotoğraflı olarak haber yaptık. Bunun üzerine Aziz Duran, Donatım arazilerinin beton yığını olmaması için  Adapazarı Belediye Meclisini olağanüstü  toplantıya çağırdı. O dönemde sanırım 27 kişiden oluşan Adapazarı Belediye  Meclisi’nde 15 RP’li, 7 CHP’li, 4 ANAP’lı ve 1 DYP’li üye var.

Adapazarı Belediye Meclisi’nin  tarihi toplantısının tek gündem maddesi var. O da Donatım arazilerinin yeşil alan olarak ilan edilmesi. O  toplantıda  Adapazarı Belediye Meclisi oy birliği ile tarihi bir karar alarak Donatım arazilerini yeşil alan ilan etti.

Tabi arazi yeşil alan olarak ilan edilince  yatırım  olarak bir değeri kalmadı. Özelleştirme gereği Donatım arazileri TMSF’ye devredildi.  O arada 1999 depremi oldu. İktidar değişikliği AKP iktidara geldi. Yaşanan büyük felaket nedeniyle şehir içinde toplanma bölgeleri ihtiyacı oluştuğu söylenerek TMSF söz konusu alanı yeşil alan olarak kalması şartı ile toplanma bölgesi olarak Sakarya Büyükşehir Belediyesine devretti. Bu devir sonrasında bu kez Büyükşehir Belediye Başkanı olan Aziz Duran burayı Kent Park olarak düzenledi ve şehre güzel bir nefes alma noktası kazandırdı.

***

Kendisi ile yaptığımız sohbetler  nedeniyle çok iyi biliyorum. Sağlığında adının bir yerlere verilmesini istememişti.

Şayet bu kente belediye başkanı olarak 15 yıl başarılı hizmetler veren,  1999 depremi sonrasında zamanın Valisi  Cahit  Kıraç ile birlikte  Adapazarı’nın yeniden  toparlanmasında büyük emeği olan Aziz Duran adı şayet bir yere verilecekse yakışanı Donatım Park’tır. Parkın adı şöyle değişebilir.

AZİZ  DURAN PARKI” ya da “AZİZ DURAN DONATIM PARKI

Galiba 2.cisi her iki güzel hatırayı birlikte yaşatacak.

 

Bu yazı toplam 647 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU