Günün Tarihi:5 Temmuz 2020

Bakanlık sınıfta kaldı7 Ocak 2020 , Salı


Seyfi Yücel

“Bakanlık Kendine Karne verdi: Eğitim Sistemi Sınıfta Kaldı”

 

“Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı rapora göre ders kitaplarının içi boş, öğretmenlerin eğitimi yetersiz.”

***

“Milli Eğitim Bakanlığı bir öğrenci olsaydı bugün sınıfta kalırdı.”

***

Türkiye Gazetesi’nin geçtiğimiz Pazar günü  Mahmut Özay’ın derlediği manşet haberinde, “Bakanlık Kendine Karne verdi: Eğitim Sistemi Sınıfta Kaldı” yayımlandı.

***

Bakanlık uzmanları tarafından yapılan üç ayrı incelemedeki rapor çarpıcı gerçeği ortaya koyuyor. MEB İç Denetim Birimi 12 ilin 130 kulunda toplam 30 bin 542 öğretmen, 19 bin 188 öğrenci ve 16 bin 754 veli ile görüştü. Yapılan çalışmaya göre ders kitaplarının içi boş, öğretmenlerinin eğitimi yetersiz ve yurtlarda yanın tehlikesi var. Sonuçlar özetle şöyle:

 

*Ders kitapları devlet tarafından ücretsiz karşılanmasına rağmen, ders kitaplarının yetersizliğini düşünerek dört öğrenciden üçü yardımcı ders kitabı kullanıyor.

 

*200 öğrenciden 74’ü LGS hazırlığı için ders kitaplarını yeterli bulmuyor, ders kitaplarının LGS’ye uyumlu olmadığını söylüyor. Ders kitaplarının hacminin büyük olmasına rağmen konu içeriklerinin uygun olmadığı görüşünde.

 

*Raporun öğretmen eğitimi ile ilgili bölümünde de aday öğretmenlerin uygulamalı eğitimlerinin değerlendirildiği görülürken, öğretmenlerin aday eğitim sürecinde eğitimin kağıt üzerinde kaldığı “problem çıkmasın” diye evrak hazırlığı, evrak imzalama, evrak dosyalama işlemlerinden ileriye gidemediği ifade edilmektedir.

 

*Öğrenci yurtlarının yetersiz olduğu, yurtlarda her an yangın çıkabileceği, yurt binalarının elektrik tesisatının uygun olmadığı ve her an yangın tehlikesiyle karşı karşıya kalınabileceği belirtiliyor.

 

*Yangın riski sebebiyle yurtlarda ibadethane, kütüphane, dinlenme odaları ve diğer sosyal alanlar standart oluşturulup tek tip haline getirilmesi öneriliyor.

 

*Milli Eğitim Bakanlığının zayıf karnesini uluslararası yapılan araştırmalarda da açıkça ortaya koyuyor. 2018 PISA’da Türkiye 37 OESD ülkesi arasında 31. Sırada yer alarak yine tüm alanlarda OECD ortalamasının altında kalmıştır. Türkiye’deki 15 yaş öğrencilerin performansı OECD ortalamasından; Fen bilimlerinde 21 puan, matematikte 35 puan ve okumada-anlamada 21 puan daha düşük olduğu görülmektedir.

***

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin MEB raporunun gazeteye yaptığı değerlendirmede şunları söylemiş: Rapor eğitimdeki dökülen tablonun fotoğrafıdır. Eğitim-Sen olarak ders kitaplarının ücretsiz dağıtılması için yıllarca mücadele verdik ama bu şekilde olmasını istemezdik. Konunun uzmanları olmayan ekipler tarafından ders kitapları hazırladığı için bu sonuçlar şaşırtıcı değil. Ayrıca yurtların daha çok denetlenmesi gerektiğini görmüş olduk.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 306 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU