Günün Tarihi:29 Kasım 2021

#BARINAMIYORUZ23 Eylül 2021 , Perşembe


Özlem Doğan

                               Çok haklı ve geç kalmış bir tepki…

  Bu konu içinde çok ironi barındırır. Bir şehirde üniversite kurulur ve şehrin sakinleri önceleri istemez öğrencileri. Konya da yaşadığımız zamanlarda mahallemizdeki öğrenci yurdunun ‘Defolun buradan’ diyerek camlarının taşlandığı zamanları bilirim. Memur çocuğu olmanın kaderi yaşadığın ülkeyi iyi bilmektir. Yaşayarak öğrenirsin. Bu bakımdan, serbest piyasa ekonomisine bağlı olarak paranın sıcak yüzüne teslim olan ve eriyip giden etiği, sadece hayal aleminde kalan ve ütopyaya dönüşen ahlakı çok güzel gözlemlediğimi itiraf etmeliyim.

  Yöre halklarının, sanki kendi evlatları yokmuş ve belki onlarda başka şehirlerde öğrenci olmayacakmış gibi öğrencileri iteleyip kakaladıklarını yani hor gözle baktıklarını izlerken, diğer yandan yolunacak kaz olarak gördüklerine de şahit oldum maalesef. Örneğin ev sahiplerinin basit matematik hesaplarının kurbanları oldular; ‘Şimdi evi bir aileye kiraya versem,  maksimum Bin Lira kira alacağım ama öğrenciye vermek daha kazançlı. Düşünsene 4 kişi tutsa, kişi başı Beş Yüz TL verse, al sana İki bin TL…’ ‘Eve arkadaş getirmek yasak’lardan gelinen nokta, eve giren kafa başına TL hesabına dönüşüveriyordu… İronik değil mi?

  Diğer yandan esnaflar da giderek çığırından çıkıyor, sattıkları malların fiyatını şişiriyor ve şişiriyorlardı. Öyle ki; kar hesabı vicdana kalıyordu. Elhamdülillah Müslüman ülkeyiz.

 Müslüman ülkeyiz demişken, öğrencilerimizin, çocuklarımızın bu durumundan fayda sağlamaya çalışan ve kendini her zaman bir diğerinden daha Müslüman gören tarikat ve cemaat gibi din simsarlarına da gün doğuyordu. Kendilerine taraftar toplamak için, saf ve okumaya ihtiyacı olan gariban çocukları kandırabiliyorlardı. Şayet devlet yurtları yeterli kapasitelerde olsa idi, devlet bu ihtiyacı yeteri kadar sağlayabilseydi bu ülke de bir 15 Temmuz yaşanmamış da olabilirdi… Şuan bile üniversitelere çocuk yazdırmaya gidenler bilir; bugün fetö yurdu yok ama ismi bilmem ne olan tarikat yurtları var. Yani devlet ve şuan devleti yönetmekle görevli olan hükümet bu işin hem ekonomik tarafından, hem de yurtları açanları ve işletenleri denetleme bakımından sorumludur…

  Neyse efenim laf lafı açıyor ama hepsi birbirine bağlı ne yazık ki… İşin ekonomik tarafına dönecek olursak; Esnafın bu durumunu pandemiye bağlayanlar var. ‘Kabul etmiyorum arkadaşım; pandemiden çok önce büfeye yaklaşıp meyve, kola, su gibi ufak tefek şeyler aldığımı ve fiyatı duyduğumda hepsini olduğu gibi geri bıraktığımı da bilirim… Şükür cebimde param vardı. O parayı verebilirdim ama bu soyguna katkıda bulunma fikrini, enayi yerine koyulma fikrini hazmedemezdim. İki liralık kolaya 8 lira yazanı, paketi 4 lira olan kahvenin fincanını 10 liraya hatta 15 liraya satan esnafı da unutmayalım. Esnafların da kendisini bi çek etmesi gerek…’diyorum. Karşı savunma gecikmiyor; ‘Öyle deme onlarda kira ödüyor.’ Doğru tabii… Esnaflarda bu durumda ne yapıyor; kiralarını haklı olarak senden benden ve öğrenciden çıkarmaya çalışıyor. Kötü ekonomi içinde dümenini çevirip gemisini kurtarmaya çalışanlar, birbirinden ne koparabilirse hayatta kalıyor yani…

Döndük mü başa; Artan enflasyonun milletin belini büktüğü yetmiyormuş gibi bir de; ‘Serbest Piyasa Ekonomisi’ koparmış iplerini, dörtnala koşarak halkın üstünden eze eze geçiyor.

 

.

 

 

Bu yazı toplam 276 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU