Günün Tarihi:28 Eylül 2020

Başkan Pilavcı ile Taraklı üzerine12 Ağustos 2020 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Taraklı Sakarya’nın en uç noktasında bulunan gerek halkı, gerekse coğrafi  yapısı ile insana huzur veren şirin bir ilçemiz.  Taraklı ayrıca tarihi evleri ile iç turizmde hakkettiği yeri almayı bekliyor. Dün Taraklı’nın tarihi evleri ile yıllardır Safranbolu’ya gereği gibi alternatif olamadığından bahsetmiştim.

Dün sabah Taraklı’nın genç Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı aradı. Dünkü yazımdaki bazı eksikleri tamamladı. Örneğin Taraklı halen  İpek Yolu Belediyeler Birliği’nin üyesiymiş. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası  (SATSO) tarafından restore edilip müze olarak açılışı yapılan Fenerli ev şu anda kapalı durumdaymış. Dilerim en kısa zamanda Fenerli ev, SATSO’nun müze olarak değerlendirilmesi amacına uygun olarak hizmet vermeye devam eder.  Yine dünkü yazımda Hacı Atıflar Konağı’nın restore edilip öğretmenevi olarak hizmet vermeyi beklediğinden söz etmiştim. Başkan Pilavcı, konağın Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devrinin tamamlandığını, pandemi süreci nedeniyle  bir duraklamanın olduğunu ancak bu konuda bir sorun olmadığını da kaydetti.

***

Taraklı’nınturizmde hak ettiği yeri alabilmesi için bir önceki Vali Ahmet Hamdi Nayir’in de hakkının teslim edilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Pilavcı:

“Sayın valimiz restore edilmesi için 4 evin kamulaştırılmasını sağladı. Bu evlerturizmin ziyaretine açıldığında daha sonra 20-30 evin daha restorasyonunu tamamlayacağız. Bu konuyu sayın Valimiz Çetin Oktay Kaldırım ile paylaştık. Kendisi söz konusu 4 evim restorasyonunun bir an önce tamamlanması için ne gerekiyorsa yapılacağını belirtti.  Taraklı Belediyesi olarak ilçemizin iç turizmde daha iyi bir yere gelebilmesi için bizde elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

***

Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı’nın ilçelerinin turizm geleceği ile ilgili yaklaşımlarından memnun oldum. Yine turizm konusundaki duyarlılığını her fırsatta ortaya koyan Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın desteği ile Taraklı’nın önümüzdeki yıllarda turizm konusunda çok daha iddialı duruma gelmesini diliyorum.

 

              Kocaali’ye  kimya OSB’si

      Tatildi, gündem yoğunluğuydu derken Kocaali’ye Kimya Organize Sanayi Bölgesi kurulması ile ilgili gelişmelere pek eğilemedim. Ancak böylesi ciddi bir sorun olan Kimya Organize  sanayi Bölgesinin sadece Kocaali’ye değil, ilimizde neresi olursa olsun kurulmasına şiddetle karşı çıkarım. Geçmişte de Adapazarı’nda benzeri bir sanayinin kurulmasın direnenlerden biriyim. Neyse konuyu dağıtmayalım.

Kocaali’ye Kimya Organize Sanayi Bölgesi kurulması ile ilgili olumsuz tepkiler üzerine sorun sanki  ortadan kalkmış gibi görünüyordu.

Ancak bir süre önce Kimya OSB’ye alt yapı oluşturmak amacıyla Kocaali’de bir toplantı yapıldı.

Bu toplantının altından Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar temkinli ancak bana göre ucu açık bir açıklama yaparak kendilerinin Kimya OSB konusunda müdahil olmadıklarını belirtti.

Daha sonra AKP Genel Başkan Yardımcısı ve  Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “Her ne kadar Kocaali Kimya Organize Sanayi Bölgesi konusu tartışmaya açılmışsa da bizim gündemimizde böyle bir konu kesinlikle yoktur” dedi.

***

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar Kimya Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili müdahil olmadıklarını belirtiyor. Ali İhsan Yavuz gündemlerinde böyle bir konu olmadığını kaydediyor. Ancak birileri kalkıp konu ile ilgili Kocaali’de  toplantı düzenliyor.

Bence bu konuda uyanık ve duyarlı olmak gerekir diye düşünüyorum.

Yarın Aykut Yiğit’te başarılı

öğrencilere  ödül töreni var

Karaman Mahallesi’ndeki Aykut Yiğit Ortaokulu öğrencileri Liselere Giriş Sınavı’nda (LGS) ciddi bir başarı yakaladı. 1. yerleştirmede  okulun 7 öğrencisi Cevat Ayhan Fen Lisesine, 5 öğrencisi 15 Temmuz Fen Lisesine, 3 öğrencisi Arifiye Necmettin Erbakan Fen Lisesine, 6 öğrencisi  Akyazı Fen Lisesine, 4 öğrencisi Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesine ve 12 öğrencisi de Sakarya Anadolu Lisesine girmeye hak kazandı. Aykut Yiğit  Ortaokulu Aile Birliği “Marifet İltifata Tabidir” düsturu ile yarın saat 10.00’da okulda bir tören düzenleyerek başarılı öğrencilere çeşitli ödüller verecekler.  Aykut Yiğit Ortaokulu’nun başarı konusunda nereden nereye geldiğini bilen biri olarak bende  başta Okul Müdürü  Muhterem Altın olmak üzere, öğretmenlerini, başarılı öğrencileri ve okul aile birliğini kutluyorum.

 

Bu yazı toplam 197 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU