Günün Tarihi:28 Ocak 2020

Başkan Yüce ve okullar11 Aralık 2019 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce göreve geldiği ilk günden bu yana  yani yaklaşık 9 aydır ilk kez   iki okul ile ilgili konuştu.

            Bilindiği gibi  bir önceki dönem Büyükşehir Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan bir protokol ile Çark Caddesi’ndeki Atatürk İlkokulu Büyükşehir Belediyesi’ne verilecekti. Büyükşehir Belediyesi okul yerine katlı otopark yapacak ve buna karşılık yıkılan Çark Caddesi’ndeki İmam Hatip Lisesi’nin yerine  24 derslikli iki okul yaptıracaktı.

            Ancak Yüce, göreve geldiğinden beri bu konuda bir gelişme olmadı. Bir ara ben kendisine bu konuyu sormuştum. Yüce, o zaman yeni bir protokol olması gerektiğinden söz etmişti. Konu öylece kalmıştı.

            Yüce, 9 aydan sonra ilk kez hafta başında yapılan Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında iki okul ile ilgili maliyet hesaplarının yapıldığını ve  projelerin hazırlandığını  belirtti.

            Deprem riski taşıyan okulların güvenli hale gelmesi için yeni okullara ihtiyacımız var. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin bu açıklaması çok olumlu. Bu sayede iki deprem riski taşıyan okullarda öğrenim göremeye devam eden öğrencilerimiz güvenli okullara kavuşmuş olacaklar.

            Bu konuyu dün Yüce ile görüştüm. Kendisi gerçekten çok olumlu konuşarak: “Proje çalışmaları bitti. İhale çıkma aşamasına geldik” dedi.

            Başkan Yüce, gerçekten  çok hayırlı bir hizmet yapmış olacak.

   ***

            Ekrem Yüce’nin mecliste yaptığı bir diğer olumlu açıklama ise bugüne kadar  kent müzesi olmayan ilimize tam 6 müze yapılacağını belirtmesi oldu.

            Bir kentin olmazsa olmazlarından biri kent müzesidir. Yüce’nin bu açıklaması ile Sakarya kent müzesinin yanı sıra sanat müzesi, göç müzesi, donatım müzesi ve kurtuluş müzelerine kavuşmuş olacak.

            İnşallah  müzelerimiz kısa sürede  gerçekleşir.

*************************

Boğaziçi

Ekspresi

                                   Neden Adapazarı’ndan kalkmıyor?

 

            Boğaziçi ekspresi geçmiş yıllarda İstanbul – Ankara arasında çalışan saygın bir trendi.  Boğaziçi ekspresi ile Ankara’ya gitmek, lokantasında   kapsamlı yemek yemek   güzel olurdu.

            Zaman içinde Ankara-İstanbul arasında hızlı tren seferleri başlayınca Boğaziçi ekspresi seferleri durduruldu.  Yüksek hızlı trenler Boğaziçi ekspresinin yerine hizmet vermeye başladılar ama, Boğaziçi ekspresinin durduğu bazı duraklarda   başta Arifiye olmak üzere durmuyorlar.

            TCDD bu açığı karşılamak için Boğaziçi ekspresini yeniden   devreye soktu. Boğaziçi ekspresi 08.15’te Ankara’dan kalkarak Sincan, Temelli, Polatlı, Beylikköprü, Alpu, Eskişehir, Bozüyük, Karaköy, Bilecik, Vezirhan, Osmaneli, Alifuatpaşa’da durarak Arifiye’ye ulaşıyor.  Saat 15.30’da ise Arifiye’den kalkarak aynı duraklarda durarak 21.34’te Ankara’ya ulaşıyor.

            *** 

            Şöyle bir düşündüm, Boğaziçi  ekspresinin son durağı Arifiye olduğuna göre, neden Arifiye yerine Adapazarı’na gelmiyor?

            Böylece Boğaziçi  ile Ankara’ya gidecek hemşerilerimiz Arifiye’den aktarma yapmak zorunda kalmazlar.

            Trene doğrudan Adapazarı’ndan binerler.

            Ankara’ya gitmek için Adapazarı’ndan Arifiye’ye gidip trenden inip, tekrar Boğaziçi ekspresine binmek yerine doğrudan Adapazarı’ndan binmeyi sağlayacak bir düzenleme çok zor bir iş midir?

            Ayrıca Adapazarı-Pendik arasında çalışan Adapazarı ekspresinin Arifiye duruşları ile Boğaziçi ekspresinin  Arifiye  duruşları birbirinden farklı. Yani Boğaziçi ekspresine Arifiye’den binmek için karayolu ulaşım araçlarını kullanmak zorunda kalıyorsunuz.

            Bilmem Adapazarlılara bu kadarcık hizmeti çok görmeye devam edecekler mi?           

            Merak ediyorum.

 

Bu yazı toplam 82 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU