Günün Tarihi:11 Temmuz 2020

Başkan Yüce ve raylı sistem29 Mayıs 2020 , Cuma


Cevdet Güngör

Adapazarı’nın kent içi ulaşımında raylı sistemin devreye girmesi gerekir. Zaten Türkiye’nin bir çok  ilinde raylı sistem yokken Aziz Duran’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemindeki seçim bildirgesinde Yeni Otogar ile Yenikent arasında raylı sistem öngörülüyordu.

            Ancak o günlerde raylı sistem gündeminde olmayan büyükşehirlerin hemen hepsinde  şehir içi ulaşımda  raylı sistem  devreye girdi. Hatta Erzincan gibi büyükşehir olmayan bazı illerde bile şehir içi ulaşımda raylı sistem ile ilgili ciddi çalışmalar yapılıyor. Biz ne yazık ki yıllardır kent içi ulaşımda raylı sistem  konusunda  bugüne  kadar yaya kaldık.

            “Bugüne kadar diyorum” çünkü Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ilk seçildiği günden beri şehir içi ulaşımda hafif raylı sistem ile ilgili  Yenicami-Millet Bahçesi arasında çalışmasını planladığı  kendi tabiri ile “Nostaljik tramvay” projesi  konusunu  hep gündemde tutuyor.

            İstiklal Caddesi örneğinde olduğu gibi Çark Caddesi’nde tramvayın çalışmasını caddenin trafiğe kapatılması olayının gündeme getirildiğinden beri öneren biriyim. Tramvayın  Yeni Cami’den başlayıp Çark Caddesi’ne devam etmesi yerine ben sadece Çark Caddesi’nde  gidip gelmesinin daha iyi olacağını düşünüyorum.

            Çark Caddesi esnafının bir bölümünün tramvay projesini istemediği söyleniyor. Kendi tercihleridir. Çark Caddesi esnafı caddenin trafiğe kapatılmasını da istememişti.  

 ***

            Neyse nostaljik tramvayın Çark Caddesi’nde gidip gelmesinin bir güzellik olacağını düşünüyorum. Şüphesiz bu konuda esnafın tercihi de dikkate alınacaktır.

            Bence şehir içi ulaşımda asıl önceliğimiz raylı sistem olmalıdır. Zaten Başkan Yüce’nin de bu konuda ciddi bir çalışma içinde olduğu görülüyor.

            Örneğin; hafif raylı sistem ile ilgili ilk anda 2 güzergah belirlenmiş durumda. Güzergahların biri Otogar-Gar, diğeri ise Gar-Kampüs  arasında olması öngörülüyor.

            Şehir içinde hafif raylı  sistem gündeme geldiğinden beri projenin büyük bir proje olduğunu ve  yerel bütçe ile gerçekleşmesinin mümkün olmayacağından söz ediyorum. Türkiye’nin bir çok ilinde raylı sistem projeleri Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’nca üstlenilip sonuçlandırılıyor.

            ***

            Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce geçtiğimiz gün TV264’te katıldığı bir programda  şehir içi ulaşımda raylı sistem projesine değinirken: “Biz gerek güzergah gerekse proje bazında raylı sisteme hazırız. Ancak böyle bir mega projeyi belediyemiz imkanları ile pek yapmamız mümkün değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın olurları, Ulaştırma Bakanlığımızın destekleri ile bu projeyi Sakarya’da hayata geçirmeye hazırız.”

            İşin doğrusu bu. Siz istediğiniz kadar güzergah belirleyin proje hazırlayın Ankara desteği olmadan belediye imkanları ile raylı sistem projesinin gerçekleşmesi çok zor.

***

            Peki, Türkiye’nin bir çok ilinde şehir içi hafif raylı sistem projelerini Ulaştırma ve Alt Yap Bakanlığı üstleniyor. Sakarya’ya gelince neden olmasın?

            Aynı bakanlık son olarak İzmit ile şehir hastanesi arasında hizmet verecek   150 milyonluk raylı sistem projesini  Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile üstlendi.

            Sakarya’ya gelince neden olmasın?

            Sanırım AKP Sakarya milletvekilleri bu konuda gereğini yapacaklardır.

 

Bu yazı toplam 79 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU