Günün Tarihi:23 Haziran 2021

Beklenen oldu28 Nisan 2021 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Koronavirüs ile mücadelede   beklenen oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Ramazan Bayramı sonuna kadar 17 gün süreyle tam kapanma olacağını açıkladı.

            Yazının  başında “Beklenen oldu” ifadesini kullandım. Çünkü bırakın başka illeri Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın gerçekten büyük çabasına rağmen  Sakarya’da günlük vaka sayısı ortalaması hala 500 dolayında seyrediyor. 1 milyon nüfuslu bir şehirde   günlük 500 vaka ciddi bir rakam.

Neden düşmüyor?

            Benim gözlemlerime göre günlük vaka sayısının düşmemesinin nedeni yine bizlerin ve özellikle de evlerde karantina altında olması gerekenlerin sorumsuzluğudur.

            Çevremden biliyorum, pozitif vaka görüldüğü için karantina altında olması gerekenler ne yazık ki, zaman zaman çarşı pazar geziyorlar.  Devletin hepsinin başına bir polis dikecek hali yok.  Sonrası vaka sayısı düşmüyor. Oysa Sakarya’da günlük vaka sayısı   geçtiğimiz Aralık  ayında bir ara 80-90 dolayına düşmüştü. Gerçekten güzel bir sonuçtu.  Şimdi Sakarya’da günlük vaka sayısı 500 ile 600 arasında seyrediyor.

            Bunun nedeni  başta  vatandaşların sorumsuzluğu. Diğer  önemli bir neden ise önlemlerdeki ayrıcalıklı uygulamalar.  En göz önündeki ise, vatandaşa toplu hareket gerektiren  eylemleri yasakla, sonra git binlerce kişi ile parti kongresi yap.  Bence bir diğer önemli neden, toplu taşıma araçlarının hem hijyen hem de yolcu sayısı açısından yeterli denetlenmemesi. Son 18 günlük yasak öncesinde toplu taşımada denetlemelere daha bir önem verilmeye başlamıştı. Dilerim, Ramazan Bayramı sonrasında yasaklar kalkınca öyle devam eder.

Hizmet sektörü

            Salgın ile mücadelede bir anlamda zorunlu görülen tam kapanmada ne yazık ki en büyük mağduru olan kesim hizmet sektörü. Daha doğrusu hizmet sektöründe yevmiye hesabı çalışanlar. Tabi ki hizmet sektöründeki işletmeciler de mağdur oluyor. Ancak onların mağduriyeti, çalıştığı gün yevmiye alanlar kadar değil. Söz konusu  işletmelere az veya çok bir destek geliyor. Ancak bu işletmelerde çalışanlar günlük yevmiye alamadıkları için pandemi döneminin en mağdur kısmını oluşturuyor.

Psikolojimiz bozuluyor

            Bilmem sizde öyle oluyor musunuz? Pandemi döneminde biraz bilinçli olan kesim zaten mecbur olmayınca sokağa çıkmıyor. Benim gibi 35 yaş dolayında olanlar zaten daha sıkı bir denetim altında.  Çok ilginçtir sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinde bir başka tam kapanma olduğu dönemde kendimizi daha bir psikolojik baskı altında hissediyoruz.

            Mantığımız vaka sayıları düşmediği için zorunlu kapanmayı bir anlamda kabul ediyor. Ediyor ama yine bir ikilem içinde kalıyorsunuz.

            Lafı fazla uzatınca pek olmuyor. Bu illetten toplumu rahatlatacak bir kurtulmaya erişebilmek için, her türlü önleme uymak zorundayız. Getirilen yasağı delme gayretleri doğrudan toplum sağlığını tehdit eden girişim olarak kabul edilmelidir. Bunu beynimize böyle işlemek zorundayız.

            Ancak hizmet sektöründe çalışanların mağduriyetine de hiç olmazsa evlerine ekmek götürecek kadar bir düzenleme en azından insanlık adına gereklidir diye düşünüyorum.

 

Bu yazı toplam 83 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU