Günün Tarihi:28 Ocak 2020

BİR BAŞARI HİKÂYESİ4 Aralık 2019 , Çarşamba


İzzettin Kömürcü

HALK EĞİTİM MERKEZİNDE BAŞLAYAN BİR BAŞARI HİKÂYESİ

Günlerden Pazartesi… Hava güneşli ama çok soğuk. Taraklı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğündeyim. Halk Eğitim Merkezine adım attığım andan itibaren çıkışıma kadar süren misafirperverliğinden dolayı müdür Kamil Acay Bey’e çok teşekkür ediyorum.

Sayın Müdürümüz Kamil Acay ile bez dokuma atölyesini gezdik

Güllü masa örtüleri, renkli bez dokumalar hepsi çok güzel.

Ve Bez dokuma kursu öğretmeni Arife Hanım’ın yanına gittim. Güler yüzlü kibar bir hanımefendi.

 

Halk Eğitim Merkezlerinde bez dokuma kurslarında verdiği eğitimle ismi bilinen Arife Dönmez ile söyleşimizi bu yazımda sizlerle paylaşacağım.

Taraklı İlçesi Çamtepe Mahallesi doğumlu ve ilkokulu köyünde bitirmiş 50 yaşındaki 2 çocuk annesi Arife Dönmez şu günlerde pek çok genç kıza bez dokumasını öğretiyor.

Arife Dönmez’e “-Bez dokumayı nasıl öğrendin?” diye sorduğumda “-İnsan istediğinde başaramayacağı bir şey yoktur” diye başlıyor sözlerine

Tebessüm eden yüzü ve kibar konuşması ile anlatıyor. Zira tebessümün bulaşıcı bir hastalık olduğunu Arife Hanım anlatırken tebessüm eden yüzlerimizden bir kez daha anlıyorum.

Öyle ki;

Arife Hanımların köydeki evde bez dokuma tezgâhı zemin katta kuruluymuş. Arife Dönmez yıllar içerisinde bez dokumayı büyüklerinden öğrenmiş. Babaannesi Hürmüz Hanım dokuma tezgâhındayken o hep izlermiş. Babaannesi onu tezgâha pek oturtmazmış. Zira o dönemde dokuma ipi falan tedarik etmek zor olduğu için genelde izleyerek öğrenmiş. Sözün kısası kendi çeyizini dokuma tezgâhında hazırlamış. Bilhakis mobilya ustası Necdet Dönmez ile evlendikten sonra mutlu bir şekilde yaşantısı sürerken dönemin Sakarya Valisi Nuri Okutan ve Taraklı’nın unutulmaz Kaymakamı Ozan Balcı’nın “Kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarını canlandırma projesi” kapsamında Taraklı Halk Eğitim Merkezinde “Taraklı Bezi” dokuma kurs öğretmenliğine başlamış

 

“ Bir başarı Hikâyesi”

Önce kendisine sahip çıkanlara teşekkür ediyor Arife Dönmez.

Kaymakam Ozan Balcı ve Halk Eğitim Merkezi eski müdürlerinden Musa Gürol tarafından kendisine kurs öğretmenliği teklifi yapıldığını söyleyerek “Yapabilir miyim?”diye düşünürken Taraklı’nın efsane Kaymakamı Ozan Balcı’nın eşi Sonay Balcı’nın “-Neden olmasın” diye teşvik etmesiyle kurs öğretmenliğine başladığını anlatıyor.

Taraklı’ya hizmet etme sevdasıyla uzun süre işini yaparken farklı sebeplerle kursun devam etmeğinden bahseden Dönmez “-Kursda eğitim gören kursiyerlerimizin bazıları bez dokumayı sürdürdü. Ne yazık ki Taraklı’da daha sonra bez dokuma kursu açılmadı” dedi.

Arife Dönmez daha sonra Geyve Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan bez dokuma kursunda öğretmenlik yaptığını belirterek “Bez dokumada Geyve’de de başarılı kursiyerler yetişti” dedi.

Arife Dönmez son olarak Taraklı Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İşkur tarafından Taraklı Halk Eğitim Merkezi'nde “Taraklı Bezi” dokuma kursunda öğretmenlik yaptı.

Unutulmaya yüz tutmuş bez dokumanın yeniden canlanmasında ve hanımların ekonomik olarak kazanç elde etmesinde kendisinin de payı olmasından dolayı mutlu olduğunu ifade eden Arife DönmezTaraklı Bezi”’nin markalaşmasından da çok büyük mutluluk duyacağını ifade etti.

Evet;

“Taraklı Bezi” ile ilgili gelişmeleri Arife Hanımda bende merak ediyorum. “Taraklı Bezi” nasıl markalaşacak bu konuda hızlı gelişmelere hep birlikte odaklanacağız.

 

Arife Dönmez’e söyleşi için bana çok kıymetli vakitlerinden zaman ayırdığı için teşekkür ediyorum. Kaybolmaya yüz tutmuş “Taraklı Bezi” nin yeniden kültürümüze kazandırılmasında emek verdiği için. Onun sayesinde “Taraklı Bezi” gelecek günlere selam etmek üzere.

Son olarak şunda belirtmeliyim ki “Bez dokuma” kursunda bayanların dokuduğu el emeği göz nuru ürünler gerçekten muhteşem. Hepsini kutluyorum.

Tekrar görüşmek üzere saygı ve muhabbetle

Esen kalın..

 

Bu yazı toplam 300 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU