Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Bir olumsuz örnek12 Mayıs 2022 , Perşembe


Cevdet Güngör

                Siyaseti sevmediğimi zaman zaman sizler ile paylaşıyorum. Bu konuda unutamadığım bir olaya şahit olmuştum. Söz konusu partinin bir milletvekili, o anda partinin Sakarya İl Başkanı olan kardeşime şöyle demişti;  “Senden siyasetçi olmaz. Çünkü sen yalan söylemiyorsun.”  Evet, kelimesi kelimesine böyle söylemişti. Siyasetinden sevmediğim konusunda başka bir örneğe gerek yok. 

Bu olayı neden hatırladığıma gelince, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün,  geçtiğimiz günlerde Karasu’da yapılacağı söylenen tank fabrikasından vazgeçilmesi nedeniyle yaptığı basın toplantısında şöyle diyordu: “Kendilerine binlerce metrekarelik arsa tahsis edilenlere soruyorum. Tank nerede? Obüs nerede? “

Bende kendisine soruyorum. Binlerce dönüm arazi Ethem Sancak’a tahsis edilirken siz neredeydiniz? Kendisi o dönemde 4 dönem milletvekili yapıldığı AKP saflarındaydı. Üstelikte yine AKP tarafından verilen TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı olarak kendisine tahsis edilen kırmızı plakalı otomobil ile Adapazarı sokaklarında ziyaretler yapıyordu.  Şimdi :”Şu anda muhalif bir partinin genel başkan yardımcısı olarak tabi ki iktidarı eleştirecekti.” Diyenler olacaktır. Kendilerine hak veriyorum. Hak veriyorum da, işte bu örnekler nedeniyle siyaseti sevmiyorum. Dilerim kendisi olası ittifaklardan birinin trenine binip yeniden TBMM’ye gider.

           Bir olumlu örnek

Siyaset konusunda bence olumlu örnekler çok fazla değil. Bir başka deyişle olumsuz örnekler, olumlu örneklerden daha çok. Bence olumlu örneklerden biri Hasan Ali Çelik’tir. Kendisi işini gücünü bırakıp, AKP’nin Sakarya kurucu il başkanlığı görevini üstlenmişti. AKP’nin katıldığı ilk seçimde de 1. sıra adayı olarak milletvekili seçilmişti. Sanırım 3 dönem sonra AKP Sakarya milletvekili listesinde yer almadı. Daha doğrusu kendisine Sakarya listesinde yer vermediler. Hasan Ali Çelik bu duruma tepki falan göstermedi.  O gün bugün, sanki hala AKP Sakarya milletvekili gibi fırsat buldukça Sakarya’nın ilçelerini ziyaret edip vatandaşlar ile sohbet ediyor. Hani şöyle bir düşünürseniz, AKP’nin Sakarya kurucu il başkanı olarak yeniden Sakarya milletvekilliği listesinde yer verilmediği için Ayhan Sefer Üstün’den daha fazla tepki göstermeye hakkı vardır.

AKP’nin katıldığı ilk milletvekili seçimlerinde Ayhan Sefer Üstün zamanın AKP merkez ilçe Başkanı olarak AKP Listesinde ancak 6. sırada yer bulabilmişti. O seçimde yeni kurulan Genç Parti, Türkiye genelinde Amerikan vari bir seçim çalışması göstermişti. Türkiye genelinde yaptığı görkemli konserler ve köfte ikramları ile kamuoyunda ilgi görmüştü. Ancak bu ilgi sandığa yansımadı. Ve Genç Parti barajı aşamadı. Şayet Genç Parti barajı aşsa, Sakarya’dan 2 milletvekili çıkartacak ve AKP 6 yerine 4 milletvekilliği kazanmış olacaktı. Böylece Ayhan Sefer Üstün milletvekili seçilememiş olacaktı. Ardından da belki de 3 dönem daha AKP Sakarya milletvekili olamayacaktı. Siyaset yapmak isteyenlerin şansa da ihtiyacı vardır şeklindeki düşünceye bu olay tam bir örnektir. İster şans yanımda olsun, ister olmasın ben siyaseti bir türlü sevemedim. Daha doğrusu bana siyaseti bu ve benzeri olaylar bir türlü sevdiremedi.

 

Bu yazı toplam 46 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU