Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Biraz daha sabır…25 Nisan 2022 , Pazartesi


Murat Kaba

Pandemi başladığından bu yana pek çok sektör zarar gördü…

Tedarik zincirinde önemli kırılmalar yaşanması üretim maliyetlerine doğrudan etki etti; özellikle hammadde temini ve lojistik tarafında önemli maliyet artışlarıyla karşılaşıldı…

Tedarikin tüm dünyada yavaşlaması, lojistik tedarik zincirindeki kesintiler, işgücünün pandemi sebebiyle istikrarını kaybetmesi tüm sektörleri olumsuz etkiledi…

Talebe yetişemeyen lojistik sektöründe konteyner sıkıntısı yüzünden Asya’dan Avrupa’ya ulaşım maliyetleri arttı… Bu durumda birçok ülkede arz kesintilerine yol açtı.

Pandemi etkisinin yanı sıra; Amerika-Çin ticaret savaşları, çip darboğazı, sac ve plastik hammadde krizi derken; konteyner yetersizliği malzeme bulunabilirliğini azalttı.

Tabii ki; diğer yandan, müşteri taleplerindeki dalgalanma da belirsizliği artırdı. Bunun yanında, döviz kurlarındaki ani yükselişler fiyatları ve satışları etkilemekte. Aynı zamanda artan enerji maliyetleri de sanayiciye çok büyük yük oluşturuyor.

Önümüzdeki dönemde küresel yapının değişmesi, iklim değişikliği, siyasal ve ekonomik koşullar nedeniyle biraz daha belirsizlik oluşabilir…
 

Ama daha sağduyulu ve tedbirli bir yaklaşımla, istikrarsızlık, belirsizlik ve karmaşıklık ortamının bizlere empoze edebileceği tehditleri ve riskleri fırsata dönüştürmeye odaklanmalıyız. 

Bu gibi zorlayıcı ortamlarında müşteri ve nihai tüketici taleplerindeki değişimlere hızlı adapte olabilmek ve teslimat sürelerini kısaltabilmek çok önemli.
 

Yakın coğrafyada yaşanan gelişmelerin, dünya ekonomileri gibi Türkiye ekonomisini ve üretim süreçlerini de yakından etkiliyor tabii ki. 
 

Rusya-Ukrayna savaşı pek çok alanda üretimi etkiledi. Rusya’ya uygulanan yaptırım kararları bölgeye yönelik finansal işlemleri durma noktasına getirdi.

Özellikle pandemi süreci ile yaşanan kesintiler ve akabinde gelen çip tedarik sıkıntısı, normalleşme sürecinin artmasıyla birlikte kırılgan bir toparlanma aşamasındaydı. Ancak dünyada tedarik zinciri sıkı bir şekilde birbirine bağlı durumda. Bu yüzden savaş gibi çatışma ortamlarının ortaya çıkardığı sonuçlar, oradaki ekonomileri etkilediği gibi dünyadaki ticareti ve dolayısıyla üretimi de uzun yıllar etkileyebiliyor.

Üreticiler de bu sürece kendini adapte etmeye çalışıyorlar. Kriz döneminin ortaya çıkardığı iyileştirme çalışmalarını fırsat olarak görüp, çevik iş gücü yönetimi ile operasyonel verimliliği artırmak, dijital ek çözümlerle de süreci desteklemek, şirketleri pandemi sonrası daha yukarılarda konumlandırabilir…

Yaşanabilecek mağduriyetleri önleme noktasında, lojistik altyapının kamunun da katkıları ile hızlı bir şekilde geliştirilip, dış ticaret mevzuatının yalınlaştırılması faydalı olacaktır. Aynı zamanda gümrük süreçlerinin hızlanması, özel teşvik ve desteklerin sağlanması, özellikle güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji yatırımlarında devletimizin firmalara sağlayacağı ilave teşvikleri de alternatif çözüm önerileri olarak değerlendirebiliriz. 
 

Bu noktada, güneşin bol olduğu şehirlere firmaların toplu olarak yatırım yapmasına imkan sağlayabilecek bir teşvik sistemi geliştirilebilir. 

Yani bu güneş enerji sistemlerini sadece fabrika çatılarıyla sınırlı tutmayıp, özellikle güneşin yoğun olduğu ve verimli tarım alanı olmayan çorak arazilerde yatırım yapılması gibi farklı teşvik sistemleri uygulanabilirse, küresel enerji darboğazının olduğu bu dönemde ülkemiz için iyi bir çözüm ortaya çıkabilir.

Tüm olumsuzluklara rağmen dünyada tek tedarikçi olarak Çin’i kullanmak istemeyip, aynı zamanda tedarik kaynaklarına alternatif oluşturmak isteyen Avrupalı ve Amerikalı firmalar için Türkiye çok büyük bir önem arz etmektedir…

Ülkemiz, bu süreçteki ihracat fırsatlarını iyi değerlendirirse, buradan güçlenerek çıkabilir. Bunun için de ihracat potansiyelini artırmaya yönelik çalışmalar hızlanmalı. 
 

Özellikle sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamak adına doğal kaynak tüketimini azaltmaya yönelik yapılacak çalışmalarla, bu süreç fırsata çevrilebilir.

İyi haftalar…

 

 

Bu yazı toplam 122 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU