Günün Tarihi:23 Ocak 2021

Bireysel yatırımcı hareketleri!...18 Mayıs 2020 , Pazartesi


Murat Kaba

Koronavirüs günlerinde gördük ki;

Altın, pandemi etkisi atlatılıncaya kadar yatırımcıların öncelikleri arasında yer almaya devam edecek. Fakat diğer taraftan mevduat faizlerindeki istikrarlı düşüş yatırımcıyı borsaya doğru kayma eğilimine yöneltti...

2000 yılındaki ekonomik krizden bu yana hisse senetlerinden uzaklaşan bireysel yatırımcı sayısı son 5 ayda hızla arttı. 1.5 milyona dayandı.... Yabancı yatırımcı da yerini yerliye bıraktı...

Biraz istatistiklere baktım; Borsa İstanbul’da son 5 ayda yatırımcı sayısı yüzde 21,25 oranında artmış. Aynı dönemde yüzde 61 olan yabancı payı da yüzde 55,36’ya düşmüş. Ama endeksin hâlâ 99.768 seviyesinde bulunması ise boşluğun yerliler tarafından doldurulduğunu gösteriyor. 

Faizler düşüş eğiliminde ve Merkez Bankamız TCMB fırsat bulduğu her ortamda düşürmeye devam edecek. 

Döviz piyasalarında ise yabancıların kur ataklarına karşı alınan önlemlerle hareket marjları daralıyor. Yerliler de döviz pozisyonlarında azalmaya giderse sermaye piyasalarının gelişimi de çeşitlenebilir.

Yurtiçinde yerleşik yatırımcıların bankalardaki yabancı para mevduatı yaklaşık 195 milyar dolar. Bu da toplam mevduat içerisinde yüzde 50’lik bir orana yakın seviyede. 

Bu miktar Mart Ayı başında 201 milyar dolara kadar yükselmişti. Zirve yaptığı dönem Koronavirüs salgınının zirve yaptığı döneme denk geliyor. Sonra Döviz kurunun 7 liranın üzerine hareketlenmesiyle döviz pozisyonları azalmaya başladı.

Sermaye piyasaları bireysel yatırımcının uzak durması nedeniyle yıllardır yabancıların ağırlığı ile hareket ediyordu. Şimdilerde gördük ki; yabancı payı hızla aşağıya kayıyor. 

Eskiden tasarruf sahibinin ana birikimi daha güvenilir olarak değerlendirilen mevduat, altın ya da gayrimenkul üçgeninde ağırlıklı olarak duruyordu. Şimdi borsaya bir yönelim söz konusu. 

Mevcut ilginin devam edebilmesi için borsada geçmişte yaşanan mağduriyetler tekrar etmemeli. Bu nedenle muhtemel manipülatif işlemlerin daha sıkı takip edilmesi ve kurumsal yatırımcıların da kısa vadeli kâr beklentisiyle hareket etmemesi bireysel birikimlerin uzun vadeli borsaya yönelimini destekleyecektir.

Koronavirüs salgınında zirve seviyesi geride kaldı. Tüm dünyada tedbirlerin kademeli gevşetilmesi sürecine girildi. 

Artık gündemlerde koronavirüs dışında da manşetler atılmaya başlandı...

ABD-Çin ticaret gerginliği ise başka boyutta devam ediyor. 

Küresel bazda da ülkelerin büyüme kaygıları yerine küçülmelerin nasıl minimumda tutulacağı yönünde çalışmalar yapılıyor...

Koronavirüs salgınının gündemdeki ağırlığı azalmaya başlarken her sektör tüketiciye ulaşma noktasında güven tazeleme yöntemlerini geliştirmeye başlayacak. Yeni süreçte güven unsuru en önemli sermaye olacak, daha çok konuşulacak. 

Ekonominin çarkı artan güven unsuru ile birlikte daha hızlı döneceği anlaşılıyor. Bireyler güven duydukları oranda dışarı çıkacak ve alışveriş yapacak. Tüketimin yeniden canlanması için tüm sektörlerde olağanüstü bir çaba görüleceği anlaşılıyor. Güveni hızlı tazeleyen sektörler ve ülkeler fark yaratabilecek...

Koronavirüs salgınıyla birlikte özellikle dünya genelinde insanlarda korku ve güvensizlik zirve yaptı. Görünen o ki küresel bazda korkuların kalıcı şekilde azalması zaman alacak.

Türkiye’de ise perakende ticaret, telekominikasyon ve otomotiv sektörünün 1 ay daha zamana ihtiyacı var gözüküyor. Bu sektörlerin hisselerinde hareketlenmeler var ama şu dönemde Borsa İstanbul’da ağırlıkla sanayi ve hizmet sektörü hisseleri talep görüyor. 

Bir süre daha sanayi ve hizmet sektörü mali sektöre göre daha iyi performans gösterebilir. Fakat Haziran ayının ikinci yarısından sonra piyasalarda ve işlerde genel hareketlilik başlayacaktır. 

Tabii şu da var;

Korona günleri bizlere birçok farklı alanda dersler veriyor… 

Virüs salgını gösteriyor ki; iş dünyasının bir tarafında “yandık, bittik, kül olduk, peki şimdi biz ne yapacağız ?” diyenler, bir yandan da yeni dünyaya ayak uydurarak, ileri teknolojiye yatırım yaparak  böylesine dalgalı günler için iş planı yapanlar var...

Bu derslerden hepimiz birşeyler çıkarmamız lazım...

İyi haftalar... 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 2546 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU