Günün Tarihi:29 Temmuz 2021

Bize gelince çok…17 Haziran 2021 , Perşembe


Cevdet Güngör

Kısa bir tatilden sonra yine birlikteyiz. Tatil dönüşüm Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun ilimize yaptığı ziyaret sonrasına rastladı. Konu ulaştırma ve altyapı bakanlığı olunca tabi hemen yıllardır sürüncemede kalan, bizim şehir içi ulaşımda raylı sitem projemiz aklıma geldi. Acaba ilimize kadar gelen Bakan Karaismailoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediyesi şehir içi raylı sistem projesine nasıl bakmıştı? Bu konuda ciddi bir umut vermiş miydi?

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, raylı sitem ile Bakan Karaismailoğlu ile yaptıkları görüşmeyi şöyle anlatmış;  “Raylı sistemin ilk hattı bin yataklı hastaneye gidecek hat. Valilik ve Adliye Sarayı'ndan geçen ve Korucuk'a gidecek bir hat belirledik. Bakanımız bize, 21 kilometrenin çok uzun olduğunu söyledi. Biz de ondan bin yataklı hastaneye kadar istedik. Bakan bey bizden hattın fizibilite raporlarını istedi.

İkinci hattımız; Gar Meydanı'ndan Üniversiteye giden bir hattımızdı. 8 kilometrelik mesafe. 3 kilometresini tünelle yapmamız gerekiyor. Serdivan'daki Tuna Tan'ın önünden tünele girip üniversitenin içine kadar götürmemiz getirmemiz gerekiyor. Onun da fizibilitesi istendi. 3'üncü projemiz ise Gar Meydanı'ndan, İlhan Aras Caddesi, oradan SATSO'ya, sanayiye ve otogara gidecek bir projemiz. Biz 3 raylı sistemle ilgili mütalaa ettik”

***

Bakan Karaismailoğlu, Merkez-Korucuk arasındaki mesafenin çok uzun olduğunu söylemiş. Ancak komşu kent İzmit’te Körfez –Köseköy arasındaki raylı sitem uzunluğu tam 37 kilometre. Komşuda 37 kilometrelik hat var. Ancak bizim 21 kilometrelik hattımız Bakan Karaismailoğlu’na göre çok uzun. Bu arada yeri gelmişken Komşu kent Kocaeli’de yeni ihalesi yapılan  ek tramvay hatları ihalesi ise  şöyle;

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kuzey hafif raylı Kesin Projesi, Gölcük hafif raylı Ön Projesi,  Şehir Hastanesi Tramvay Hattı Kesin Projesi, Stadyum Tramvay Hattı Uygulama Projesi, Kuruçeşme Tramvay Hattı Uygulama Projesi ve  Körfez -Derince Bölgesi Tramvay Hatları Ön Projeleri için Kocaeli Raylı Sistem Hatları Proje Tasarım ve Danışmanlık Hizmetleri için ön yeterlilik ihalesi..”

Buyurun buradan yakın !…

***

    Yüce’ye yeterli destek sağlanmalı

Gördüğüm kadarı ile şehir içi raylı sitem konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye yeterli destek sağlanmıyor. Sanki Yüce, bu konuda yel değirmenlerine saldıran Donkişot misali yalnız bir şekilde mücadele ediyor.

Oysa şehiriçi ulaşımda raylı sitem konusunda yıllardır ihmal edilen Sakarya’nın bu sorunu daha katılımcı ve çok daha ısrarcı bir şekilde Bakan İsmailoğlu’na iletilmeliydi.

Düşünebiliyor musunuz? Bakan  Karaismailoğlu bizim 21 kilometrelik Merkez-Korucuk hattına çok uzun derken, komşu kent İzmit’te 37 kilometrelik Körfez –Köseköy Hattı’nın yanı sıra yukarıda belirttiğim daha bir çok yeni hattın ihalesi yapılıyor.

İnsan ister istemez siyasi yalnızlığımıza üzülüyor.

***   **   ***  

Yerel medyaya bir göz attım. Hemen hepsi Bakan Karaismaioğlu’nun olumlu baktığından söz etmişler.

Ben hiçte öyle bakmıyorum.

Örneğin Bakan Karaismailoğlu  Karapürçek’te 18 kilometrelik yolun, Alifuatpaşa Kavşağının, Pamukova Yüksek Hızlı tren İstasyonunu ve yeni otoban çıkışı projelerinin yapımı için tam destek vermiş. Ancak Bakan Karaismailoğlunu’nun basın karşısında yaptığı açıklamalarda bizim raylı sistem ile ilgili tek cümle yok.

Görülen o ki bizim şehir içi ulaşımda raylı sitem işimiz “İnşallah ”a kalmış durumda.

İnşallah ben yanılırım.

 

Bu yazı toplam 82 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU