Günün Tarihi:5 Haziran 2020

BORÇ NEDEN SENEDE BAĞLANIR?6 Temmuz 2019 , Cumartesi


Orhan Sinan Dural

Bu hafta borç ilişkisinin neden senede bağlandığı hususunda yazmak istiyorum. Bunun için senedin tanımından ve sağladığı avantajlardan bahsetmekte yarar var çünkü insanlar borçlarını senedin sağladığı avantajlar nedeniyle senede bağlamaktadırlar.

***

            Öncelikle senedin tanımını yaparak başlayalım. Genel olarak senet, bir kişinin kendisi aleyhine delil oluşturmak üzere imzalayıp karşı tarafa verdiği yazılı bir cisimdir. Bu cisim uygulamada genellikle bir kağıt parçası olmaktadır. Burada özellikle bir hususu siz değerli okuyucularımın dikkatine sunmak istiyorum. Halk arasında senet olarak bilinen belgenin hukuki niteliği bonodur. Bir başka deyişle halkımız bono adlı kağıdı kullanmakta ve buna senet demektedir. Halbuki senet borç ilişkisi yaratan imzalı kağıtların genel adıdır. Yani anlayacağınız üzere bu kapsamda imzalanan bir çekte hatta sözleşmeler de birer senettir.

***

            Senet, borç ilişkisi yaratan kağıtların genel adıdır dedik. Fakat öyle bazı senetler vardır ki; bunların tabi olduğu hukuki hükümler özel olarak düzenlenmiştir. Bahsettiğim bu senetlerin adı kambiyo senetleridir. Kambiyo senetleri Türk Ticaret Kanunu’nda özel olarak düzenlenmiştir. Üç türü bulunmaktadır bunlar; poliçe, bono ve çektir. Bu senetlere hakim olan ilke borcun kaynağını oluşturan temel ilişkiden bağımsızlık ilkesidir. Kambiyo senetleri ile takip başlatılması halinde hakim senedin neden verildiğine bakmayacaktır. Geçerli bir senedin varlığı itiraz edilmiş bulunan takibin devamına karar verilmesi için yeterlidir.

***

            Kambiyo senetleri ile icra takibi başlatmak özel hükümlere tabiidir. Kambiyo senetlerine mahsus icra takibi başlatılması halinde takibe itiraz sadece hacizli malın satışını durduracaktır. Haciz işleminin kendisini borçlu tarafından yapılan itiraz durdurmaz. Hacizi durdurmak isteyen borçlu genel mahkemelerde bir menfi tespit davası açıp ihtiyati tedbir talep etmelidir.

***

            Kambiyo senetlerinin sahte şekilde düzenlenmesi Türk Ceza Kanunu kapsamında özel belgede sahtecilik suçunu değil daha ağır yaptırımları olan resmi evrakta sahtecilik suçunu oluşturacaktır. Bununla beraber sahte olmasa dahi bir çekin vadesinde ödenmemesi hali başlı başına karşılıksız çek düzenleme suçunu oluşturmaktadır. Bu nedenle ticaret hayatında çek kendine önemli bir yer bulmaktadır.

***

            Çekten sonra en yaygın kullanılan kambiyo senedi bonodur. Poliçenin ise neredeyse uygulaması hiç yok gibidir. Çek bir ödeme aracı olarak kullanılırken bono genellikle bir hukuki ilişkinin teminatı olarak ya da alacak hakkı doğuran bir hukuki ilişkinin icra takibini kolaylaştırmak amacıyla kullanılmaktadır. Örneğin kira sözleşmesi düzenleyen kiralayan bazen borcun teminat altına alınması ve kiranın ödenmemesi durumunda icra takibi açmayı kolaylaştırması açısından kiracıdan bono da imzalamasını istemektedir.

 

Bu yazı toplam 362 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU