Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

"BOŞ ELLER, ŞEYTANIN OYUN BAHÇESİDİR"19 Mart 2021 , Cuma


Özlem Doğan

   Diyor, bir ingiliz atasözü. Hangi ülkeden çıktığı önemli olmaksızın okur ve yorumlamaya çalışırım atasözlerini. Örneğin; bu atasözünde "boş ellerden" söz ederken kişilerin sadece fiziki olarak ellerinin boş olması anlatılmıyor tabii. Zira, elleri bir işle meşgul edecek şey dolu bir beyindir. Disiplin edilmemiş beyin kendi kendine kaoslar yaratır ya da meşguliyeti olmayan zihinler, her türlü manipülasyona açık hale gelir. Anlık, duygusal tepkiler vermeye hazır olduğu için provakasyona hizmet ederek, sonradan pişman olacağı şeyleri gerçekleştirebilir. Bilinç oluşumu, bilinçli toplum oluşumu bu tarz şeylere kapılmamak, güçlü toplum olmak için büyük öneme sahiptir.
Şimdi bunca cümleyi niye kurduğuma gelecek olursam; gerek televizyon ve yazılı medya, gerek ise sosyal medya bu "boş ellerin" hastalıklı, kontrolsüz mesajlarıyla, bir diğer "boş eli" zihinsel olarak zehirleyebiliyor. Gözle görülmeyen ama psikolojik yıkıcılığı azımsanamayacak ve dolaylı yoldan da olsa, fiziksel zarara varan etkilere sahip, hatta coronavirüsten daha çok tehlikesi olan zehirli bir virüs bu. Bunalım ve umutsuzsuzluk gibi...
    Malumunuz; her toplumun, örf, adet ve kültürü farklı olduğu gibi toplumsal psikolojik yapısı da farklıdır. Olaylara yaklaşım biçimleri farklıdır. Olumlu yönde alışverişlere sözümüz yok tabii ama, olumsuz ruhsal alışverişlerde az değil maalesef. Nasıl gözle görülmeyen virüsler, temas veya hava yoluyla bulaşıyorsa, toplumsal ruhsal hastalıklar, internet aracılığı ile ülkeler arasındaki fiziki sınırları aşarak, görsel ulaşımlarla zihinden zihine bulaşabiliyor.
    Bu durum kendi sınırlarımız içinde de farklı değil. Nefret söylemleri ve neyi nasıl haber yapması gerektiğini bilmeyen yurttaş gazeteciliği, anlık ve neye zarar vereceğini düşünmeden filtresiz paylaşımlar yaparak, kendi toplumuna zararlar verebiliyor. Bu sözlerimden sansür istediğim veya sansürü desteklediğim sonucu çıkmasın. Ben, olsa olsa toplum yararına bilinçlendirmeye yönelik eğitimi ve kanuni çerçeve de kişi hak ve özgürlüklerinin korunması, esasını savunabilirim.
    Sosyal medya ve yurttaş gazeteciliğinde hal böyle iken ulusal medya ya ise söyleyecek söz bulamıyorum. En çok denetimi, özellikle haber konusunda onlar hak ediyor."Gazetecillik ve haber nasıl yapılır?" anlamında yeterliliklerini sorguluyorum. Hele gündüz kuşağında kimin eli kimin cebinde, kim kimi nerede doğramışı, adeta bir dizi tadında ballandıra ballandıra sunan programlar için; ne söylesem az kalacak sanki.
Haberler bilgilendirmekten çok "eşeğin aklına karpuz kabuğu sokar" nitelikte olabiliyor. Bu durumda, toplumda artan her türlü şiddette payları yok mudur? Bazen bir söylem, bir davranış kar topu etkisine sebep olabilir. Sırf bu yüzden; topluma hitap edenler, ağzından çıkan her kelimeyi tartmak zorundadır.
    Televizyonlar, reklamlar, sosyal medya mecraları olumsuzluk ve ötekileştirmelerle, nefret söylemleriyle dolup taşıyor. Ve bu mecralar da halkı düşünmek şöyle dursun, sadece çıkar gruplarına hizmet eden ve toplumu infiale yaklaştıran bunalımlar pompalanmış oluyor. Siyasi çıkar, ticari çıkar uğruna neden sonuç ilişkisi tartılmadan gösterilen her türlü davranış aslında toplumsal birliğe ve dolayısı ile vatan bütünlüğüne zarar veriyor. Sonra; "vah, tüh ne oldu hoşgörüye?" sorusu soruluyor.
    Olan belli de; çözüm ne zaman?
  Örneğin, temelden gelecek ve kalıcı bir çözüm olarak; İlkokuldan başlamak şartı ile "Medya Okur Yazarlığı" dersinin zorunlu ders olmasını ve alanında uzman iletişimciler tarafından, bu dersin verilmesini talep edebiliriz...

 

Bu yazı toplam 1832 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU