Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

Bu karar Cumhurbaşkanı’ndan döner15 Nisan 2021 , Perşembe


Cevdet Güngör

 

               Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, bence Adapazarı’ndaki çok katlı yasağını delmek adına düğmeye basmış. Dün Yüce’nin açıklamasını sizler ile paylaştım. Ancak dünkü yazımı okuyamayanlar için yanda bir kez daha yayınlıyorum.

Yüce, bir süredir kentsel dönüşümden söz ediyordu. Yapılan çalışmaları ve sonuçlarını geçtiğimiz pazartesi günü  meclis toplantısında açıklamış.  Yüce, yerinde bir kentsel dönüşümden söz ediyor. Yani vatandaşın çok katlı binası yıkılacak,  aynı yere  deprem yönetmeliğine uygun yine 5 katlı bir bina yapılacak. Benim görüşüm böylece Adapazarı’nda yeni yapılacak binalara “Bak bu zeminde 5 katlı bina yapılabiliyor” denip  çok katlı bina yapılmasının önü açılacak. Ekrem Yüce, ilk göreve geldiğinde de kat yasağının delinmesi konusuna değinir gibi olmuştu ama sonra konu kapanmıştı. Galiba biz o zaman yanlış anlamıştık. Ama son açıklama pek yanlış anlamadığımızı gösteriyor gibi.

Yasağı delmek için hep uğraştılar

                Adapazarı’nda kat yasağını delip rant kapısını açmak için yıllardır uğraşıyorlar.

Zeki Toçoğlu, Serdivan Belediye Başkanı iken  Serdivan’da en çok iki katlı yapılaşmaya izin verdi. Bugün Serdivan bu denli tercih edilen bir ilçe ise Toçoğlu’nun iki kat kararı etkili olmuştur. Hakkını teslim etmek gerekirse  Toçoğlu’ndan sonra Serdivan Belediye Başkanı olan Yusuf Alemdar da aynı prensiple Serdivan’ı hem üniversite kenti yaptı, hem de güvenli binalara kavuşmasında izlenen yolu takip etti.

***

                Toçoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonrada Adapazarı’nda kat yasağının delinmesi için baskı yapmaya çalışanlara hiç pas vermedi. Daha öncede   Zeki Toçoğlu, görevdeyken sizler ile paylaştığım yazımda; şayet Toçoğlu sayesine  “Bu zeminde gerekli şartlar oluşturularak, çok katlı bina yapılır” diyenler  kendisinden hiç yüz bulamadılar. Toçoğlu, bir kez daha vurgulamak gerekirse  görevde bulunduğu  süre içinde “İnsan hayatını,  ranta tercih etti.”

                                Erdoğan’ın prensibi yatay büyüme      

                Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem bölgelerinde şiddetle dikey büyümeye karşı ve kesinlikle yatay büyümeden yana. Hatta yanılmıyorsam  bir konuşmasında yatay büyüme konusunda  Sakarya’yı örnek  göstermişti.

                Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan, böyle bir dikey büyüme projesine kesinlikle onay vermez. Galiba bu nedenle Yüce, açıklamasında hazırladıkları projeyi bakana onaylatacaklarını söylemiş.

                 Ya Cumhurbaşkanı sonradan duyarsa?

Benim ki niyet okumak 

Son iki gündür Başkan Yüce’nin Belediye meclisinde yaptığı “Yerinde kentsel dönüşüm projesi” açıklamasından yola çıkarak,  bu proje onaylanırsa arkasından  Adapazarı’nda  yeni yapılacak   konutlara da çok katlı yolunun açılacağı şeklinde bir niyet okuyorum.

İnşallah benim düşündüğüm niyet gerçekleşmez ve ben yanılırım. Bunu da o kadar çok istiyorum ki…  Ancak 1967 depremi sonrasında yine kat yüksekliği 2 kattı, ancak  böyle böyle 2 kat yasağı o zamanda delindi.

                Hadi şuna niyet okumak değil de ‘testi kırılmadan görüş belirtmek’ diyelim.

                Gerçekten benim okuduğum niyet doğru çıkarsa bu kararı alanlar vebal altında kalırlar.

 

 

(Dünkü Yazım Aşağıdadır)

Tehlikeli

oyun

Büyükşehir’den kat

yasağını delme hamlesi

 

                Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce,  geçtiğimiz pazartesi günü yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Adapazarı’nın alüvyon ve sıvılaşma riski olan zemininde kat yasağının kaldırılması için tehlikeli bir oyun başlatmış.

                Önce Başkan Yüce’nin kat yasağını kaldırmak için şu açıklama ile düğmeye basmış:

Kentsel dönüşüm konusunda gerek Erenler,  gerekse diğer bölgelerimizde depremle ilgili çalışmalarımız tamamlandı. Görüş almadığımız kimse kalmadı. Hiç kimse mevcut yerini terk etmek istemiyor. 5 katlı bina varsa 3 kat planlandığında  2 katını bir başka yere rezerv alanına aktarmamız gerekir. Bu kura ile yapılacak ama kimse kabul etmiyor. Kurada çıkma endişesi olduğu için ben yerimden ayrılmam diyor.  En son grup toplantımızda da  prensip kararı olarak milleti başka yere taşımayalım, mevcut yerinde mevcut katı kadar daireler yaptıralım dedik. Deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde yapalım ve kimseyi  sağa sola taşımayalım diye prensip bir karar aldık. Dosyaları  hızlı bir şekilde bakanlığımıza gönderiyoruz. Bakanlık onayından sonra kentsel dönüşüme başlayacağız. Başlamama sebebi bu noktaya gelemememizdi.”

Müteahhitler Birliği Başkanı

                Bu açıklama nerden bakarsanız bakın üstü örtülü, hatta açık olarak kat yasağını delme  yolunda atılmış bir adımdır.

Benim bu konudaki senaryom şudur:

Muhtemelen  ekonomik ömrünü tamamlamış bir binayı yıkıp, yerine kendilerine göre yönetmeliklere uygun yine 5 katlı bir bina yapacaklar. Daha sonrada bu zeminde demek ki şartlara uyularak çok katlı bina yapılıyormuş deyip ya da demeden kat yasağını delmiş olacaklar.” Allah korusun dilerim bu senaryo gerçekleşmez.

Beyler, 1999 felaketinde Sakarya’da 40 bin konutun yıkıldığını, 23 bin konutun orta hasar gördüğünü, 85 bin konutun hasarlı olduğunu  ve yaklaşık 4 bin hemşerimizin hayatını kaybettiğini ne çabuk  unuttular? Bereket mevsim yazdı ve deprem gece vakti meydana gelmişti. Yoksa 40 bin konutun  yıkıldığı vergi dairesi, milli eğitim, adliye gibi bir çok resmi dairenin  yok olduğu ortamda ölü sayısı çok daha fazla olurdu.

Bu yöntem   kat yasağını delmek isteyenlerin  yaşadığımız büyük felaketi unutturmak  adına zaman zaman baş  vurdukları bir yöntemdi.

  Efendim neymiş, gerekli şartlar oluşturularak Adapazarı’nın bu zemininde  çok katlı bina olurmuş. Bu yanıltıcılara o dönemde en iyi cevabı zamanın Sakarya Üniversitesi Rektörü ve İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muzaffer Elmas  tek cümle ile vermişti.

“Son 25-30 yılda inşaat mühendisliği ilminde ne gibi değişiklikler oldu da bizim haberimiz olmadı?”

Elmas, konunun uzmanı olarak tek cümle ile yaptığı bu açıklamada Adapazarı zeminini çok katlıya zorlamanın felaket olacağını ima ediyordu.

Hatta ima etmeyi bırakın zamanın Sakarya Valisi  Cahit Kıraç tarafından başta Sakarya Üniversitesi  bilim adamlarından oluşan bilim kurulu, Adapazarı zemininin en çok  10 metre yüksekliğinde  bina kaldırılabileceği kararını vermişti.

***

1967 depremi sonrası Bayındırlık Bakanlığı uzmanları, Adapazarı zemininde en çok iki katlı bina yapılabileceğini belirlemişti. Ancak, bu zihniyet ile Adapazarı’nda 2 kat yasağı özellikle 1980 sonrası “Bu zemin kaldırır” masalı ile  Adapazarı çok katlı binalar  dolmuştu. Sonuç  40 bin yıkılan konut ve  binlerce ölü.

***

 Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, göreve geldiği günden beri kat yasağını delmek için uğraştı. Ancak kendisi bu isteğini gerçekleştirmek adına zamanı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun yanına bile yaklaşamamıştı. Daha doğrusu bu isteğini kendisine kabul ettirememişti. Ayrıca kinse kabul ettirememişti.  Sakarya’da deprem sonrası kat yüksekliği delinememişse, yani rant yerine insan hayatı önde tutulmuşsa bu Zeki Toçoğlu sayesinde olmuştur.

Bu konuda daha söyleyeceklerim var.

 

Bu yazı toplam 189 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU