Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Büyük düşünmeli26 Mart 2022 , Cumartesi


Nuri Bahadır

Sakarya Eğitim Kompleksi üzerine odaklanmalıdır.

Bir semte mahalleye yerleşirken, ev alırken eğitim imkânlarına ve yakınlığa bakmıyor muyuz?

 Şehirlerin eğitimdeki başarı derecelerine hep kulak kabartırız. Eğitim devamlı gelişen ve günün teknolojik değişimlerine ayak uydurabildiği ölçüde başarının yakalandığı alandır.

***

İlkokul ve ortaokul düzeyinde eğitimde iyi bir yerde olduğumuzu düşünüyorum. Lise düzeyinde ise karşılaşılan problemlere ve yaklaşık aynı konular üzerine odaklanıp çözüm bekleyen hususlara makro ölçekte bakıldığında çözümün Eğitim Kompleksi” olduğu ortada.

***

Okul bazında ele alındığında, her okulun fiziki imkânlarının, öğrencilere sunabildikleri sosyal ve kültürel imkânlar açısından genel değerlendirme yapıldığında istenilen düzeyde olmadığı görülecektir. Pek çok okul binası açısından kapasite ve işlevselliği değerlendirildiğinde pek çoğunun ihtiyaca cevap vermede gelecekte sıkıntı içinde olacakları görülecektir.

***

 İyi eğitim, eğitimi veren ve alanını fiziki olarak günün ihtiyaçlarına göre okulların güncellenmesine bağlıdır. Depremde çok hasar gören okullar yıkıldı,  yerine yeni bina ve tadilat ve onarım devam edenleri görüyoruz, Birde, Söğütlü’de 1999 deprem sonrası yapılan prefabrik okulda hala eğitim veriliyor ve şehrin içinde sıkışıp kalmış, ulaşımın ve trafiğin karmaşası içinde eğitim adına nasıl en iyi sonuç alınabilir ki?

***

 Bu şehirde yaşayan olarak baktığımda, ilimizin geleceğine yönelik planlamalarında nüfus artışını başlıca etken olarak görmekteyim.  Dolayısıyla eğitimde çözüm yeni “Eğitim Kompleksi” ile sağlanabilir. Geniş bir alanda tüm liselerin bir yere toplanması planlanarak, ortak Spor Kompleksleri, kültürel ve sosyal faaliyetlere cevap verecek binalar, kütüphaneler, yüzme havuzları, sosyal donatıları ile hayalimizdeki eğitim kenti Adapazarı olma yolunda odaklanmalıdır.  Şehir içinde sıkışmış mevcut binalar şehre kazandırılarak, gerek ticari olarak maliyetin finansmanında kullanılabilir ya da merkezde yeşil alan adına kazanım elde edilebilir.

**

Şimdi İlimiz çok farklı bir konumda…

 Hızlı düşünüp doğru kararlar alıp zaman kaybetmeden uygulamaya konulursa kısa zamanda eğitimde şehrimiz daha iyi konuma gelecektir. 50 yıl sonrası eğitimde hedeflenmelidir. Sakarya’mızı marka şehir olma yolunda önemli bir konuma getirecektir. Adının konup yatırım programına alınması inanınız şehrimizin geleceğini değiştirecektir.

Çok hızlı değişen ve gelişen şehirlerde eğitim lokal çözümler ile elde edilemez.   Binalar onarılarak, ekleme yapılarak, kat eklemekle sağlıklı eğitim ortamı elde edilemez. İl Milli Eğitim, milletvekillerimiz, siyasi İl başkanlarımız ve ilgililer büyük düşünmeli ve en iyisini istemelidir. Eğitim alanları çoğaldıkça ilimizde eğitim seviyesi yükselecek, yaşam kalitesi de artacaktır.

 

 

Bu yazı toplam 203 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU