Günün Tarihi:17 Ocak 2021

Büyük sorumsuzluk30 Kasım 2020 , Pazartesi


Cevdet Güngör

Koronavirüs ile mücadele sürüyor.  Ancak istenilen sonuca tüm çabalara rağmen  ulaşılamıyor. Bunun en büyük nedeni ise hep belirttiğim gibi evlerde karantina altına alınanların sorumsuzlukları.

            Diyelim dışarı çıktınız tehlikenin nerede olduğunu zaten kestirmeniz mümkün değil. Tabi en iyisi yetkililerinde hep belirttiği gibi mecbur olmadıkça dışarı çıkmamak.

***

Hatırlayacağınız gibi Türkiye’de ilk korona vakalarının görüldüğü günlerde Sakarya vaka sayısı açısından ilk sıralarda yer alıyordu. Yanılmıyorsam 6. veya 7. sıradaydık. İlerleyen günlerde özellikle yaz tatilinden dönenlerin beraberinde getirdikleri virüs nedeniyle vaka sayısı şöyle bir artmıştı. Ancak geçtiğimiz hafta vaka sayısı bin 500 ile pik yaptı.  Bu arada son  4 günde  en azından yükseliş durdu. Yükseliş durdu derken günlük vaka sayıları 800 ile bin 200 arasında gidip geliyor.  Görülen o ki 2. dalga bin 500 ile pik yaptıktan sonra daha yukarı gitmedi. Günlük vakalar bin civarında pek zikzak yapmadan gidiyor.

***

Yukarıda da belirttim. Son  zamanlardaki artışın en büyük nedeni evlerde karantina altında tutulması gerekenlerin büyük bir sorumsuzluk örneği  göstererek adeta  kovit-19 ticareti yapar gibi virüsü sağlıklı insanlara satıyorlar.

Bence denetimler daha sert olmalı ve yasağı her türlü delenlere para cezası en üst sınırdan  uygulanmalı.

En üst sınır bildiğim kadarı ile 3 bin 300 lira. Peki, çok mu? Unutmayın  ki insan sağlığının maddi değerini kimse ölçemez. Toplumun sağlığı ile oynayanlar  belki yüksek orandaki para cezası ile kendilerine gelir.

Alo sorunu çözüldü

Korucuk’ta ki hastanelerde cep telefonları sağlıklı olarak çalışmıyordu. Bu nedenle hasta yakınları hastanede yatan yakınlarının durumunu öğrenemedikleri için büyük ölçüde dertliydiler. YENİGÜN Gazetesi sorunu geçtiğimiz Perşembe günü manşetten kamuoyuna duyurdu. Ertesi gün Türk Telekom  hastanelerin hemen yanına mobil yansıtıcılar koydu ve sorun çözüldü. Sorun çözüldü tamam da madem bu kadar basit bir şekilde sorun çözülebiliyordu, işi neden bu kadar uzattılar?

Neyse olana bereket.

Refakatçı yasağı

Bu arada pandemi döneminde bir başka sorun ise  hasta refakatçı yatakları ile ilgiliydi. Eskiyen ve  bir şekilde kullanılmaz hale gelen hasta refakatçı yatakları kaldırıldı.  Bilindiği gibi şu anda pandemi hastanesi döndürülen Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi   refakatçı yatakları zaten eskiydi. Ancak yerlerine yeni yatak konması uzadıkça uzadı. Bir refakatçının  12 saat sandalye üzerinde kalması ne demek? Dilerim bu sorun  da kısa sürede çözüme kavuşur.

Umut aşıda

Şu anda görülen tabloda göre kovit-19 tehdidinin geçeceği yok. Hani bazen alınan önlemlerin bile yetersiz kalabileceğini düşünüyorum. Çünkü önlemi kime karşı alacağınız belli değil.

Bu nedenle illetten kurtulmanın yolu kovit-19  aşısının  bir an önce bulunması. Aşının ne zaman kullanılma aşamasına geleceği yolunda bilgi kirliliği var. Öyle ki deneme nedeniyle yapılan aşıların korona aşısı olduğu bile söyleniyor. Dilerim deneme süreci bir an önce tamamlanır ve o süreçte yeterli aşı  sağlanır.

 

 

Bu yazı toplam 375 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU