Günün Tarihi:23 Haziran 2021

Büyükşehir Belediyesi bir sürpriz yapar mı?3 Mayıs 2021 , Pazartesi


Cevdet Güngör

Kent Meydanı’ndaki (yeni adı ile 14 Temmuz Demokrasi Meydanı)  Atatürk Anıtı’nın bulunduğu yer kimsenin içine sinmiyor. Meydanda düzenleme yapılmak için  kaldırılan Atatürk Anıtı’nda düzenleme bittikten sonra kona kona köftecilerin pidecilerin önüne kondu. Arkasındaki karmaşa nedeniyle Atatürk Anıtı bulunduğu yerde zor fark ediliyor. Sanki koca meydanda Atatürk Anıtı’nı koyacak başka yer bulamadılar. Meydandaki ÇAYKUR reyonu bile Atatürk Anıtı’ndan daha güzel bir yere kondu. Atatürk Anıtı’nın konduğu yer kimsenin içine sinmiyor, ancak hala orada köftecilerin, pidecilerin  önündeki karmaşa içinde duruyor.

           Atatürk Anıtı’nın Demokrasi Meydanı’ndaki bulunduğu yer vicdanları rahatsız ederken, evlere kapandığımız şu günlerde 90’lı yıllardaki bir başka vicdanları rahatsız eden Atatürk Anıtı ile ilgili hatırlatma yapmak istedim.

            Bu konu ile ilgili yıllar önce yazdığım bir yazımı sizler ile paylaşmak istiyorum.

  “Adapazarı Atatürk Bulvarı’nda bir zamanlar, Atatürk Anıtı olduğunu hatırlayan vardır. Yine o günleri hatırlayanlar, Atatürk Bulvarı’ndaki Atatürk Anıtı’nın daha sonra sesiz sedasız kaldırıldığını da bilir.”

***

                Zamanın Sakarya Esnaf Odalardı Birliği, Cumhuriyetimizin 50. yılı nedeniyle Atatürk Bulvarı’nın Uzun Çarşı bölümünün sonuna (şu anda orada havuz var)  50. yıl kaidesi yaptırmıştı.

                Daha sonra yine Esnaf Odaları Birliği, 50. yıl kaidesinin üzerinde bulunan Atatürk Büstü ’nün yerine bayağı büyük bir Atatürk Anıtı yaptırmıştı. Atatürk Anıtı hemen 50. yıl kaidesinin arkasına konmuştu.

                Doğruyu söylemek gerekirse; 50. yıl kaidesi fena değildi ama arkasına konan Atatürk Anıtın gerçekten Ulu Önder Atatürk’e hiç benzemeyen sevimsiz bir görüntüsü vardı.

                Hiç birimizin içine sinmemişti ama hatta hemen herkesin gönlünden, “Kaldırılsın, yerine Atatürk’e yakışan daha güzel bir anıt yapılsın” diye geçiyordu.         

***

                Söz konusu 50. yıl anıtı ve Atatürk Anıtı, Esnaf Odaları Birliği tarafından Adapazarı Belediyesi’ne hibe edilmişti. Anıtın bakımı ve sorumluluğu Adapazarı Belediyesi’ne geçmişti.

Bilenler bilir

Fotoğrafta görülen Atatürk Bulvarı o yıllarda çok hareketliydi. Her akşam kent eşrafı, Atatürk Bulvarı’nda tur atardı. Rahmetli Ünal Ozan, Adapazarı Belediye Başkanı seçildikten sonra zaman zaman birlikte doyumsuz bulvar turu ve sohbetlerimiz olurdu. Bulvar turu sırasında Atatürk Anıtı önüne geldiğimizde yine böyle bir anıtın Atatürk Bulvarı’na yakışmadığından söz ederdik.

                O dönemde Sakarya’nın tek ofset gazetesi olan Sakarya Gazetesi’nin Genel Yayın Müdürüyüm. Adapazarı’nın efsane belediye başkanlarından biri olan Ünal Ozan yine bulvarda bir akşam turu atarken; “Cevdet, bulvara yakışmayan bu anıtı ben kaldıramazsam, benden sonra gelen hiçbir belediye başkanı kaldıramaz. Siz (Sakarya Gazetesini kastediyor) sessiz destek verirseniz, ben bir yolunu bulup, Atatürk Bulvarı’na yakışmayan anıtını  kaldıracağım” demişti.

                İşini doğrusu yukarıda da belirttiğimi gibi, anıt Atatürk’e benzemiyordu ve hiçbirimizin içine sinmemişti.

                Ünal ağabeye; “Sessiz destek olma” sözü verdim.

                Adapazarı Belediye

              Meclisi’nin kararı

                Belediye meclis toplantılarını o yıllardan beri mümkün olduğunca takip etmeye özen gösteririm. Ünal ağabey ile yaptığımız bu konuşmanın ardından yapılan ilk Adapazarı Belediye Meclisi toplantısında bir madde dikkatimi çekti.

                Maddeye göre o dönem belediye olan ve CHP’li bir belediye başkanı bulunan Eşme Belediyesi’nin bir isteği yer alıyordu.

                Bu istekte yeni kurulan Eşme Belediyesi, Adapazarı Belediyesi’nden şehir merkezindeki iki Atatürk Anıtı’nın (depremde yıkılan valilik binasının yanında da bir Atatürk Heykeli vardı. Şu anda o heykel Kent Meydanı’nda )  birinin kendilerine verilmesini istiyorlardı.

                Adapazarı Belediye Meclis üyeleri, yeni kurulan bir belediyeye destek olmak için Atatürk Bulvarı’ndaki heykelin verilmesi kararı aldı.

                Heykelin hemen önündeki 50. yıl kaidesinin  ise Atatürk Parkı’nda  yeniden hazırlanacak bir 50. yıl kaidesine taşınacaktı.

***

                Adapazarı Belediye Meclisi’nin bu kararının ardından kısa bir süre sonra sabaha karşı Ankara’dan dönüyorum. Atatürk Bulvarı’ndan, Çark Caddesi’ndeki evimize yürürken, baktım Atatürk Bulvarı’nda 50. yıl anıtının olduğu yerde bir vinç ve büyük bir tır var. Vinç tarafından kaldırılan Atatürk Anıtı, tıra yükleniyor. Kısacası Adapazarı Belediye Meclisi’nin aldığı karar gereği, Eşme Belediyesine gönderiliyordu.

Acaba diyorum

            Bu anımı sizler ile paylaşırken acaba diye düşünüyorum. Acaba Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, önümüzdeki  10-15 günlük   zorunlu eve kapanma döneminde bir sürpriz yapar mı? Bir sürpriz yaparak Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk Anıtını   meydanda adına yakışacak bir yere taşır mı?

 

Bu yazı toplam 101 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU