Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

Büyükşehir’den kat yasağını delme hamlesi14 Nisan 2021 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce,  geçtiğimiz pazartesi günü yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Adapazarı’nın alüvyon ve sıvılaşma riski olan zemininde kat yasağının kaldırılması için tehlikeli bir oyun başlatmış.

                Önce Başkan Yüce’nin kat yasağını kaldırmak için şu açıklama ile düğmeye basmış:

Kentsel dönüşüm konusunda gerek Erenler,  gerekse diğer bölgelerimizde depremle ilgili çalışmalarımız tamamlandı. Görüş almadığımız kimse kalmadı. Hiç kimse mevcut yerini terk etmek istemiyor. 5 katlı bina varsa 3 kat planlandığında  2 katını bir başka yere rezerv alanına aktarmamız gerekir. Bu kura ile yapılacak ama kimse kabul etmiyor. Kurada çıkma endişesi olduğu için ben yerimden ayrılmam diyor.  En son grup toplantımızda da  prensip kararı olarak milleti başka yere taşımayalım, mevcut yerinde mevcut katı kadar daireler yaptıralım dedik. Deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde yapalım ve kimseyi  sağa sola taşımayalım diye prensip bir karar aldık. Dosyaları  hızlı bir şekilde bakanlığımıza gönderiyoruz. Bakanlık onayından sonra kentsel dönüşüme başlayacağız. Başlamama sebebi bu noktaya gelemememizdi.”

Müteahhitler Birliği Başkanı 

                Bu açıklama nerden bakarsanız bakın üstü örtülü, hatta açık olarak kat yasağını delme  yolunda atılmış bir adımdır.

Benim bu konudaki senaryom şudur:

Muhtemelen  ekonomik ömrünü tamamlamış bir binayı yıkıp, yerine kendilerine göre yönetmeliklere uygun yine 5 katlı bir bina yapacaklar. Daha sonrada bu zeminde demek ki şartlara uyularak çok katlı bina yapılıyormuş deyip ya da demeden kat yasağını delmiş olacaklar.” Allah korusun dilerim bu senaryo gerçekleşmez.

Beyler, 1999 felaketinde Sakarya’da 40 bin konutun yıkıldığını, 23 bin konutun orta hasar gördüğünü, 85 bin konutun hasarlı olduğunu  ve yaklaşık 4 bin hemşerimizin hayatını kaybettiğini ne çabuk  unuttular? Bereket mevsim yazdı ve deprem gece vakti meydana gelmişti. Yoksa 40 bin konutun  yıkıldığı vergi dairesi, milli eğitim, adliye gibi bir çok resmi dairenin  yok olduğu ortamda ölü sayısı çok daha fazla olurdu.

Bu yöntem   kat yasağını delmek isteyenlerin  yaşadığımız büyük felaketi unutturmak  adına zaman zaman baş  vurdukları bir yöntemdi.

  Efendim neymiş, gerekli şartlar oluşturularak Adapazarı’nın bu zemininde  çok katlı bina olurmuş. Bu yanıltıcılara o dönemde en iyi cevabı zamanın Sakarya Üniversitesi Rektörü ve İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muzaffer Elmas  tek cümle ile vermişti.

“Son 25-30 yılda inşaat mühendisliği ilminde ne gibi değişiklikler oldu da bizim haberimiz olmadı?”

Elmas, konunun uzmanı olarak tek cümle ile yaptığı bu açıklamada Adapazarı zeminini çok katlıya zorlamanın felaket olacağını ima ediyordu.

Hatta ima etmeyi bırakın zamanın Sakarya Valisi  Cahit Kıraç tarafından başta Sakarya Üniversitesi  bilim adamlarından oluşan bilim kurulu, Adapazarı zemininin en çok  10 metre yüksekliğinde  bina kaldırılabileceği kararını vermişti.

***

1967 depremi sonrası Bayındırlık Bakanlığı uzmanları, Adapazarı zemininde en çok iki katlı bina yapılabileceğini belirlemişti. Ancak, bu zihniyet ile Adapazarı’nda 2 kat yasağı özellikle 1980 sonrası “Bu zemin kaldırır” masalı ile  Adapazarı çok katlı binalar  dolmuştu. Sonuç  40 bin yıkılan konut ve  binlerce ölü.

***

 Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, göreve geldiği günden beri kat yasağını delmek için uğraştı. Ancak kendisi bu isteğini gerçekleştirmek adına zamanı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun yanına bile yaklaşamamıştı. Daha doğrusu bu isteğini kendisine kabul ettirememişti. Ayrıca kinse kabul ettirememişti.  Sakarya’da deprem sonrası kat yüksekliği delinememişse, yani rant yerine insan hayatı önde tutulmuşsa bu Zeki Toçoğlu sayesinde olmuştur.

Bu konuda daha söyleyeceklerim var.

YARIN: Bu karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan döner

 

Bu yazı toplam 251 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU