Günün Tarihi:20 Eylül 2021

Cahil cüreti14 Eylül 2021 , Salı


Cevdet Güngör

Yüzyılın illeti korona ile mücadele bir türlü istenilen sonuçları vermiyor.  Bu gidişle verecek gibi de görünmüyor.  Gerçi geçtiğimiz kasım ayına göre vaka sayılarında bir azalma var. İki ay önce başlayan vaka sayılarındaki düşüş endeksi  düz bir çizgide kaldı. Salgın her gün hem de ciddi boyutlarda can almaya devam ediyor.

***

            Örneğin; son bir haftada ilimizdeki vaka sayısı yüz binde 244.19 olarak belirlendi. Piyasada bir önceki vaka sayısı yüz binde 240.83 olmuştu. Gerçi bir  hafta önceye göre çok bir artış değil ama  sonuçta vaka sayıları azalmıyor.

            Benim belirlemelerime göre bunun en net göstergesi bazı kişilerin “Bana bir şey olmaz” zihniyeti ile cahil cüretli olması. Aslında “cahil cüreti” durumu tam olarak ifade etmiyor. Çünkü koronaya karşı tek korunma yöntemi aşıyı olmayanlar arasında yüksek tahsil görmüş kişiler de var. Öyle ki bu kişiler arasında doktorlar da bulunuyor. Kısacası aşı olmayan kesim cahilden ziyade eskilerin tabiri ile okumuş kişiler.

            Buna bir de maske takmayı “Zul” olarak gören kesimi de ekleyebilirsiniz. Ne yazık ki bu kesim  zaman zaman toplumda olay çıkmasına da neden oluyor. Söz konusu kesim olaya “Bu benim hayatım mantığı” ile yaklaşınca olay çıkıyor. Anlayamadıkları bir şey var. Maske takmamakla sadece kendi hayatlarını riske atmıyorlar, hastalığın bulaşmasında rol sahibi oluyorlar.

Okullar açıldı ama

            Pandemide normal  hayata geçmek pek kolay değil ancak yasakların devam etmesi toplumda ekonomik olarak büyük sıkıntılar oluşturuyor. İşte durum böylesi iki ucu keskin bıçak misali.

            Bu nedenle hayatın normal seyrine dönmesi için okullarda yüz yüze eğitim başladı. Daha önce de sizler ile paylaştım. Merkezdeki okullarda gerek maske temini, gerekse hijyen konusunda gerekli önlemlerin az çok alınacağını düşünüyorum.

Az çok diyorum çünkü okulların açıldığı henüz bir hafta olmuşken Adapazarı Mustafa Kemal Atatürk Ortaokulu ve Mehmet Nuri İlkokulları’nda idareci, öğretmen ve öğrencilerde korona vakası görüldüğünden okullarda eğitime 14 gün ara verildi. Aynı şekilde Geyve’de de iki okulda eğitim bir süre uzaktan devam edecek.

Görüldüğü gibi okulların açılmasından kısa süre sonra tablo hiç te iyi görülmüyor.

Bence okullarda eğitimin sağlıklı sürmesinde okul yönetimleri kadar velilerinde duyarlı olup çocuklarını eğitip uyarması gerekir.

Bir de ilk yapılan açıklamaya göre okullarda devam mecburiyeti var. Bence devam mecburiyeti konusu esnetilmelidir. Ben bu dönemde bir süre daha çocuğumu okula göndermeyi düşünmem.

Aşının önemi

Sık sık vurguladığım gibi ne yazık ki  koronaya karşı aşının önemi toplumda henüz tam olarak kabul görmüş değil.

Nedense bir kesim hala çok ciddi aşı karşıtı. İşin doğrusu kimse aşıyı koşa koşa giderek olmuyor. Hepimizin içinde bir yan etki endişesi var.  Gerçi şu ana kadar gerek ülkemizde, gerekse ilkimizde aşıların ciddi bir yan tesiri görülmedi. Ayrıca yan tesir, ölüm tehlikesinden daha etkili değildir.

 

 

 

Bu yazı toplam 82 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU