Günün Tarihi:18 Ekim 2021

Cahit Kıraç ve Sakarya11 Eylül 2021 , Cumartesi


Cevdet Güngör

 Yüzyılın felaketi sonrasında  Sakarya’ya vali olarak atanan Cahit Kıraç  Şırnak, Aksaray, Sakarya, Adana, İzmir, Diyarbakır gibi valilik yaptığı her ilde olduğu gibi ilimizde de  çok güzel izlenimler bırakmış bir validir.

            Yüzyılın felaketinde Sakarya, deprem bölgesindeki 5 il arasında en çok yıkımın olduğu yerdi. Yaz mevsimi ve fındık dönemi olduğu için  çok kişi yazlık ya da fındıkta olduğundan hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin dolayında kaldı. Depremde Adapazarı’nda 24 bin konutun yıkıldığını hatırlatırsak, konu daha iyi anlaşılmış olur. Örneğin; bizde tatildeydik ve döndüğümüzde Çark Caddesi’ndeki evimiz yıkılmıştı.

***

            Vali Kıraç, depremden 2 ay sonra Vali Yener Rakıcıoğlu’nun yerine Sakarya'ya  atanmıştı. Rakıcıoğlu ise Hatay Valisi olmuştu.

            Kıraç,  ilimize atandığında  Türkiye böylesi ağır yıkım yaşamadığından depreme hazırlıksızdı. Gelen yardım kamyonları kent içinde tabir yerindeyse kent içinde avare avare dolaşıyor. Sonra bir yerde durup yardımları dağıtıyor, yardımlar kapanın elinde kalıyordu. Hiç unutmuyorum, şehrin göbeğinde çadır dağıtımı sırasında insanlar arasında büyük bir arbede çıkmıştı.

***

            Vali Kıraç, ilimizde göreve başladığında ekibini kendi kurmuştu. "Kendi kurmuştu” derken birlikte çalışmak istediği kişileri İçişleri Bakanlığı Sakarya’ya atamıştı.

            Kıraç, gerçekten çok iyi bir ekiple çalıştı. O dönem Kıraç ile birlikte çalışan kaymakam ve vali yardımcılarının büyük bölümü sonradan vali olarak çeşitli illerde görev yapmıştı.

            O dönemde  benim de  görev  yaptığım Adapazarı Gazetesi tek ofset gazete olarak çıkıyordu.

Gazeteyi, deprem sonrası Kent Meydanı’nda prafaprik yapılarda hizmet veren  Sakarya  Valiliği'nin yanında çıkartıyorduk.

            Bu nedenle valilik ile halk arasında iyi bir iletişim kurmuştuk.

                               “Vatandaşları üzmeyeceksiniz!”

            Vali Kıraç, ilimizde göreve başladıktan sonra vali yardımcıları ile yaptığı ilk toplantıda kendilerine "Bu insanlar ya yakınını ya arkadaşını kaybetmiş, evi barkı yıkılmış kişiler. Valiliğe gelen her vatandaşın isteği yerine getirilecek ya da neden getirilemediği kendisine net bir şekilde anlatılacak”  dediğini dün gibi hatırlıyorum.

            Kıraç, göreve başladığı ilk günden itibaren hayatın bir an önce normale dönmesi ve okulların açılması için büyük çaba harcadı. Önce şehirde depremi anımsadan prafabrik yapıların kaldırılmasını sağladı. Depremde yıkılan 25 bin konutun  10 ayrı müteahhide ihale edilerek 45 gün içinde enkazlarının kaldırılmasını sağladı.

Deprem sonrası depremde evleri hasar görenlere  yardım yapılıyordu. Bu yardımların işlemleri Demokrasi Meydanı'nda(Kent Meydanı)  yakıcı güneş altında yapılıyordu. Kıraç kısa süre içinde Atatürk Spor Salonuna yeterince klima cihazları koyarak vatandaşların, oturarak ve serin bir ortamda işlemlerini tamamlanmasını sağlamıştı.

             Kura çekimi

Cahit Kıraç’ın ilimizde görev yaptığı sırada kalıca konutlar bitmiş, sıra kura çekimine gelmişti. Diğer deprem şehirlerinde kalıcı konut kura çekimlerinde büyük arbedeler çıkmıştı. Ancak Sakarya’daki kura çekiminde en küçük bir olay çıkmadı.Önce kalıcı konutların yapıldığı Karaman, Camili ve Korucuk için kura çekildi. Sonrada bu yerler için noter huzurunda 2. bir kura çekimi yapıldı. Kura çekimi Atatürk Spor Salonu'nda hala açık bir şekilde yapıldı. Ayrıca kura çekimi salon dışına konan büyük ekranlarda vatandaşlar tarafından izlendi.

Kıraç, ilimizden Adana Valiliği’ne atandığında kendisini 20 bin kişi uğurladı.Yüzlerce otomobil kendisine il sınırına kadar eşllik etti.

Kıraç Sakarya’dan hayır dualar ile uğurlanmıştı.

***

Bugün Sakarya’nın efsane Valisi Cahit Kıraç’tan bir kez daha bahsetmemin nedeni, geçtiğimiz günlerde  yaş hattinden emekliye  ayrılmış olması.

Kendisi emekli olduktan sonra Ege’nin şirin kasabalarından birinden ev alıp oraya yerleşmiş.

Kendisine ve ailesine yeni yaşamında sağlık ve mutluluklar diliyorum.

 

Bu yazı toplam 101 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU