Günün Tarihi:21 Ekim 2021

Çalıştay” yapılmalı..27 Ağustos 2021 , Cuma


Nuri Bahadır

Sakarya ’mızın hedefleri  konulduğu” Çalıştay”   yapılmalı..

*

    Sakarya Valiliği öncülüğünde ,Milletvekillerimiz, Üniversitelerimiz, Büyükşehir, ilçe belediye Başkanları   Siyasi  İl Başkanlarımız ve SATSO’nun  katılımıyla   Sakarya  hafızasının yenilendiği  hedeflerin konulduğu  “Çalıştay”  yapılmalıdır.

Hedefleri ancak böyle bir oluşumla net olarak doğru belirleyebiliriz, revize edebiliriz ve uygulayabiliriz.

Zaman su gibi akıp giderken, baş döndürücü bu hızda hedefleri yenilemek ve revize etmek gerekiyor. Sakarya ’mızın hedefleri   konulduğu   köşe yazımı  bu hafta siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum.

***

Geçmiş  yılların  değerlendirmesi ve gelecek Sakarya ’nın hedeflerinin konulduğu belki bir haftayı da geçecek bir organizasyonla Sakarya ’nın hedeflerine ne ölçüde ulaştığı, yeni ne tür gelişmeler olduğu bu açıdan  acilen kapsamlı bir  Çalıştay  yapılması gerekliliği kendisini gösteriyor.

***

 Hedeflerin  konulduğu  bu çalışmalar derlenip toparlanıp bir çatı altında ve geleceğe birlikte bakış açısıyla irdelenerek    ilimizin geleceğine  yön verecektir.

Sakarya ’mızın  10  yıllık 2030 hedefleri içerisinde konumunun ne olması gerektiğini hep birlikte düşünmeliyiz.

***

-Sakarya ’nın 2030‘te nüfusu ne olacak?

- Kişi başına düşen gelirimiz ne olacak?

 

-Ortaöğretimde ne seviyede olacağız?

-Tarım ,OSB’lerle   ne kadar  büyüyeceğiz?

 

-Karasu  Limanı otoyolların ilimizin konumunu nereye getirecek?

-Raylı sistem yolcu  taşımacılığı?

-Ulaşım ağında nerede olacak?

-Ekonomik ve sosyal yapısı ne olacak?

-Sakarya ne kadar gelişmiş olacak?

-Sakarya’mız Marmara bölgesi nde gölgede mi kalacak?

-Çevre Kirliği  çoğalacak mı?

-Ne tür problem ve gelişmelerle karşı karşıya kalacağız?

 -Pek çok soru ardı ardına geliyor…

 

Bu soruları 2030 için uyarlayıp cevaplarını bulabilmeliyiz.

 Çok mu uzak geldi 2030 ? Peki biz ne yapıyoruz?

 Güncel problemlere takılıp kalmıyor muyuz? “Sistem yaklaşımını” bence öne almak lazım. Problem çözmeye değil, ortaya koyduğu hedef ve projeler ile problemler ortaya çıkmadan iş yapar hale gelinmelidir.

Sakarya ’mızın 2030 hedeflerini ortaya koyabilmeliyiz.Hedef belirlemede birtakım problemler elbette olacaktır.

Diyeceksiniz ki yerel yöneticiler 5 yıllığına seçilirler, siz 10 yıl sonrasını konuşuyorsunuz? Yada diğer bir yaklaşımla Sakarya   hedeflerini ortaya koyup bu hedeflerini 5’er yıllık dönemler haline planlayabilirse kim olursa olsun bu hedeflerin kendisinden isteneceğini bilerek yola çıkar. O zaman işte kişileri değil hedefleri konuşmaya başlarız. O zaman başarıya odaklanmış  Sakarya ’yı kimse tutamaz.

 

Bu yazı toplam 474 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU