Günün Tarihi:18 Nisan 2021

Çarşamba Pazarı modern hale getirilmeli12 Ocak 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Semt pazarları sosyal hayatımızın önemli bir parçası. Tarihsel geçmişi olan semt pazarları yüzlerce yılık kültür birikimini nesilden, nesil taşıyarak hala önemini, anlamını sürdürüyor. Şehrimizi kuruluşu, adı bile yöre pazarı adından geliyor; Ada Pazarı… Köylerden, kasabalardan ürünlerini toplayan çiftçiler, şehirde ihtiyaç maddesi üreten esnaf-zanaatkârlar bir tabla, dört direkle üstüne örttükleri çadırla tezgâhını kurar, ürününü sergiler, müşterilerine satarak nafakasını çıkarır, evine ekmeğini götürür. Semt pazarları üretime, istihdama, gelir dağılımına katkısıyla da önemli iktisadi bir kurum diyebiliriz. Uzun yıllar da varlığını dönüşerek devam ettireceğini söyleyebiliriz.

***

Çarşamba Pazarı da bunlardan birisi. Erenler ilçemiz, Hacıoğlu Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi’nde kurulur. Otuz beş yıldır bu şehirde yaşıyorum geldiğimden yıldan bu güne her Çarşamba kuruldu. Zamanla gelişti. Sebze, meyve tezgâhları caddenin Hacıoğlu başından, Erenler Aile Merkezi’ne kadar ulaştı. Doksanlı yıllarda kumaş pazarı da eklenerek daha da gelişti. Başta İstanbul’dan olmak üzere tekstil ve çeşitli ev ihtiyaçlarını getiren esnaflar tezgâh açarak satış yapıyorlar. Bırakın Sakarya’yı çevre illerden, ilçelerden gruplar halinde bayanların kumaş, ev ihtiyaçlarını almaya geldiklerini görüyorum. Çarşamba Pazarı’nın ünün çevre ilçeler, illere yayılmış durumda olduğunu söyleyebiliriz.

***

Yıllar içinde Çarşamba Pazarı’nın bulunduğu bölgede konutlaşma arttı. Sakarbaba Caddesi ile Küpçüler Kavşağı, Yeni Erenler Belediyesi kavşağı ile Eski Elmas Otel arkasına ulaşan çift yönlü bulvarlar açıldı. Şehrin taşıt ulaşımına önemli katkı sağladığını da görüyoruz. Çarşamba Pazarı Cumhuriyet Caddesi ile Mehmet Akif Ersoy Caddesi’ne kuruluyor. Evliya Çelebi Caddesi’nin de önemli ölçüde etkilediğini söyleyebiliriz.

***

İlimizi birçok yerine modern semt pazarları kuruldu. Maltepe, Hızırtepe, Ozanlar mahallerinde, Akyazı, Hendek ilçelerimizde gördüm. Alt yapısı çok güzel, üstü kapalı; su, elektrik, lavabo, tuvalet, oto park imkânları da var. Esnaflar, müşteriler rahat, modern ortamda alış-verişlerini yapabiliyorlar.

***

Çarşamba Pazarı bu imkânların gerisinde kaldı. Başta peynir, zeytin, bakliyatlar olmak üzere belirli hijyen kurallarına göre müşteriye sunulması gereken gıda maddeleri toz, toprak; çevresel mikroplara açık bir şekilde müşterilere sunuluyor. Balık tezgahları olması gerek hijyen şartlarının çok gerisinde; üstü açık, kesilen parçalar tezgahın altına atılıyor, tezgahtan akan kirli su etrafa yayılıyor, yarım varil kirli su ile her türlü temizlik(!) yapılmaya çalışılıyor.

***

Tezgâhları arkasında kurulan seyyar dönerci, köftesi, balık ızgaracı, tostçu, çaycıların da balıkçılardan farkı yok diyebiliriz. Onlarda hijyen şartlarından çok uzakta satış yapma gayreti içindenler. Özellikle bulaşıcı hastalığın hayatımızı etkilediği dönemde yeterince yıkanmayan çay bardaklarının onlarca, yüzlerce kişiye mikrop bulaştırma riskini siz düşünün…

***

Pazarın kurulması, kalkması da ayrı bir problem. Bir gün önce, gece gelen esnaf gecenin geç saatlerinde gürültüyle tezgâhlarını kurmaya çalışıyorlar. Pazar kalktıktan sonra da çöp kamyonlarıyla temizlik hizmeti sabaha kadar sürüyor. Geride kalan çöp, balık kokusu caddeden bir iki gün gitmiyor.  Pazar yakınında oturanların iki geçeklik dinlenme, uyuma hakkı da elinden alınmış oluyor. “Abi işimiz bu, ekmek parası” deniliyor ama başkaları da sabah erken kalkıp, dinlenmiş, uykusunu almış “ekmek parası” kazanmaya gidecek.

***

Sonuç olarak semt pazarları, Çarşamba Pazarı sosyal hayatımızın önemli bir parçası. Mevcut haliyle devam etmesi günümüz modern şehir hayatına uygun değil. Esnafları mağdur etmeden başka ilçelerimizdeki modern örnekleri gibi Erener’de de kapalı sabit semt pazarı yapılmalı. Adı da Çarşamba Pazarı olarak devam etmeli.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 2034 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU