Günün Tarihi:5 Temmuz 2020

CEBRİ İCRA NEDİR?21 Aralık 2019 , Cumartesi


Orhan Sinan Dural

 Ülkemizde bazı kavramlar vardır sıkılıkla kullanılmasına rağmen kimse tam olarak ne olduğunu bilmez. Fakat bu kelimeler yahut tamlamalar herkes tarafından cümleye uygun düştüğü ölçüde, tabiri caizse kullananın kafasına göre kullanılır. Bu hafta bu kavramlardan biri olduğunu düşündüğüm cebri icradan siz değerli okuyucularıma bahsetmek istiyorum.

***

            Herhangi bir kavramı anlamak için öncelikle o kavramı ifade etmekte kullanılan kelimeler irdelenmelidir. İnceleyeceğimiz cebri icra kavramı iki Arapça kökenli kelimeden oluşmaktadır. İlk kelime olan cebir Türkçe’ye zorlama, zorlayış olarak çevrilmektedir. İkinci kelime olan icra ise yapma, yerine getirme, bir işi yürütme anlamına gelmektedir. Sadece kelimelerin anlamlarına bakarak cebri icranın bir işin zorla yapılması, yaptırılması gibi anlamları çağrıştırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

***

            Peki hukuki bir terim olarak cebri icra ne anlama gelmektedir? Cebri icra hukuken borçlunun alacaklıya karşı yapmak veya ödemekle yükümlü bulunduğu bir şeyin adli bir kuruluş aracılığıyla yerine getirtilmesi demektir. Bu zorlayıcı adli kuruluş icra dairesidir. İcra dairesi zorlayıcı bir şekilde alacaklının hakkını borçludan alacak olmasına rağmen bünyesinde kolluk kuvveti bulunmamaktadır. Bu nedenle icra dairesi gerektiğinde kolluk kuvvetlerinden yardım almak yetkisine sahiptir.

***

            Cebri icranın temel olarak iki çeşit olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar ilamlı icra takipleri ve ilamsız icra takipleridir. Bu noktada karşımıza ilam adlı yeni bir kavram çıkmaktadır. Cebri icra kavramının ne olduğunu tam olarak anlamak için bu kavramında açıklanmaya ihtiyacı olduğu muhakkaktır. Amiyane tabirle ilam şu şekilde tanımlanabilir: ilam mahkemenin yaptığı yargılama sonucunda davacı veya davalıdan hangisinin haklı olduğunu hükme bağlayan ve hüküm verilen konu hakkında ne yapılacağını açık ve şarta bağlı olmayan bir şekilde yazılı olduğu mahkeme kararıdır.

***

            Mahkeme kimin haklı olduğuna karar verdikten sonra ne olmaktadır? Örneğin trafikte birisi size geldi çarptı. Sizde hastanelik oldunuz. Arabanızda ticari bir taksiydi ve iki hafta tamircide tamir gördü. Bu nedenle de avukatınıza size trafikte çarpan kişiye araç tamir masraflarını, araç değer kaybını, aracın ticari taksi olması nedeniyle çalışamadığı sürenin gelir kaybını, hastane masraflarını, ve manevi tazminatı ödetmek üzere karşı tarafa dava açmasını talimat verdiniz. Yapılan yargılama sonucunda da mahkeme sizin haklı olduğunuza ve tüm bu alacak kalemlerini hakettiğinize hükmetti. Mahkemenin haklı olduğunuza ilişkin kararı sonrasında karşı tarafın size hakettiğiniz tazminatı gelip elinize sayacağını düşünüyorsanız çok iyi niyetlisiniz demektir. Bu durumda yapılması gereken davayı kaybeden tarafa bir ilamlı icra takibi başlatmaktır. Kural olarak para alacaklarına mahsus olmak üzere elinizde ilam olmadan da cebri icra yoluna başvurabilirsiniz. Bir başka deyişle para alacağınızı mahkemede dava açmadan doğrudan icra dairesine yapacağınız bir taleple isteyebilirsiniz. Anlayacağınız ilamlı icra takipleri ile ilamsız icra takipleri arasındaki temel fark mahkeme kararı olup olmadığı noktasındadır. Birde mahkeme kararı olmamasına rağmen ilam niteliğinde olan belgeler vardır. Bu konuyu yazımın sınırlarını fazlasıyla aşacağı için bir başka hafta yazacağım.

 

Bu yazı toplam 355 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU