Günün Tarihi:27 Ocak 2021

Cep telefonu sorunu26 Kasım 2020 , Perşembe


Cevdet Güngör

Korona illeti nedeniyle pandemi hastanesi  olarak hizmet vermeye başlayan hastanelerimizden  biri de  Yenikent Devlet Hastanesi.

                Yenikent Hastanesi pandemi hastanesi oldu ama ne yazık ki dışarı ile bağlantısı yok. Nedeni ise hastanede cep telefonları çekmiyor.   Korona tedavisi gören hastalara ziyaret doğal olarak yasak. Ailelerin cep telefonu ile de hastanedeki yakınlarından haber alamamanın yarattığı stresi düşünebiliyor musunuz?

                Cep telefonu operatörlerinin  bağlı bulunduğu şirketler televizyonlarda sürekli olarak reklam yapıyorlar. Bir ara bir şirket uzayda bile cep telefonlarının çektiği yaklaşımı ile reklamlar  yayınlamıştı. Beylerin  uzayda bile çektiğini söyledikleri telefonlar Yenikent  Devlet Hastanesi’nde çekmiyor.

Vali Kaldırım devreye girmeli

                Hani klasik bir söz olacak ama bu devirde hastanede cep telefonunun çekmemesi ne demek? Üstelik pandemi hastanesinde

                Televizyon reklamlarına milyonlar harcayan  şirketler   Yenikent Pandemi Hastanesi yakınına öyle çok maliyet gerektirmeyen bir yansıtıcı  koysalar  sorun çözülecek.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım söz konusu şirketleri uyararak konunun aciliyetini belirtse sanırım sorun kısa sürede çözüme kavuşur.

                  Böylesi sorumsuzluk ile salgın bitmez

  Ne yazık ki tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de koronavirüs salgını sürüp gidiyor.  Günlük vaka sayısı binli rakamlarda. Salgının önlenememesi nedeniyle   Yenikent Hastanesi, eski Doğumevi sonra Eğitim ve Araştırma Hastanesi ’de yeniden pandemi hastanesi oldu.

Salgının önlenememesinin en büyük nedenlerinden biri evlerde karantina altına alınan vatandaşların  dışarıya çıkıp gezmeleri.

Bir arkadaşım anlattı. Kapı komşularında korona vakası tespit edilmiş. Virüse  yakalananlar evde karantina altına alınmışlar.  

Ancak karantina altında olması gerekenlerden kimi çalışmaya kimi markete gidiyormuş.  Salgın bu şekilde sorumsuz davrananlar nedeniyle biter mi?

Arkadaşım: “Çıkıp bir şey söylesen kavga çıkacak. Komşunla kavgalı olacaksın” diyor. Doğru söylüyor.  Ancak bunun bir çözümü olmalı. Bence karantina altında olup ta dışarı çıkanlar için bir ihbar hattı olmalı. Varsa da vatandaşlar bunu bilmiyorlar. Vali Kaldırım, hemen her gün korona ile ilgili tweet atarak vatandaşları uyarmaya çalışıyor.  Basını bilgilendiriyor. Vali kaldırım, twitter’de karantinayı delenler için vatandaşların ihbarda bulunabileceği bir telefon verse sanırım faydalı olacaktır.

Bu konuda  dikkatimi çeken bir başka konu.  Vali Kaldırım’ın daha önce  yaptığı açıklamada karantinayı delenlerin,  öğrenci yurtlarında izolasyonlarına devam edeceğini ve masrafının da kendilerinden alınacağını açıklamıştı. Gördüğüm kadarı ile buna pek uyulmuyor. Sadece ceza kesmekle yetiniliyor.

Saçlı doçent oldu

 

                Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin  gerçekten başarılı bir hekim kadrosu var.  Hastanenin başarılı servislerinden biri de  Prof. Dr. İbrahim Kara yönetimindeki  Kalp Damar Cerrahi Servisi. Ekip Türkiye’nin ilk Kalp Damar Hastanesi olan Koşuyolu’ndan ağırlıklı tecrübeli bir ekip.

Bu serviste görev yapan genç ve başarılı Uzman Dr. Hakan Saçlı geçtiğimiz günlerde doçent unvanını aldı. Böylece servisin başarılı ekibine bir doçent daha katılmış oldu.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde  eşime  bypass yaparak 3 damarını değiştiren ekipte de  yer alan  Doç. Dr. Hakan Saçlı’yı gönülden kutluyorum. İnşallah profesör olduğu günleri de görürüz.

Bu arada Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez kampüsü pandemi hastanesi oldu.  Poliklinik hizmetleri, Korucuk’ta hizmet veriyor. Ancak  merkez kampüsünde acil anjiyo ve kalp damar operasyonları devam ediyor.

 

Bu yazı toplam 311 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU