Günün Tarihi:7 Haziran 2020

Ceviz ağacının gölgesi12 Mayıs 2020 , Salı


Seyfi Yücel

Ceviz ağacı kalın gövdeli. Kalın, geniş dalları. Geniş yaprakları olan büyük bir ağaçtır. Anadolu coğrafyasına uygun; dikimi, bakımı, yetiştirilmesi kolay bir ağaçtır. Özellikle kırsal bölgelerde toprağa dikildikten sonra doğa şartlarıyla baş edip varlığını sürdürebilen bir ağaç türüdür. Ceviz tohumunu, fidanını insanlar toprakla buluşturduğu gibi başta kargalar olmak üzere kuşlar toprağı eşeleyip sonra yemek üzere saklarlar. Sakladıkları cevizleri unuturlar. Ceviz toprağa tutunur, filizlenir, fidana dönüşür, sonradan ulu bir ağaç halini alır. Hiçbir bakım istemeden üç, beş sene sonra meyve vermeye başlar.

***

Ceviz meyvesi besin önemli besin kaynağıdır. Kalori değeri yüksek; karbonhidrat, lif, protein, A,C vitaminleri, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, çinko mineralleri, omega3, yağ asidi açısından zengindir. Kısaca insanın beslenmesi için çok yararlı meyveler grubundadır.

***

Cevizin meyvesi yanında kütüğünden de yaranılır. En ince müzik esi çıkarılması istenen keman, viyolonsel, kontrbas, viyola gibi değerli müzik aletleri ceviz ağacından yapılabilir. Ahşap el oyma işçiliği gerektiren sanatsal mobilyalar yine ceviz ağacının gövdesinden yapılır.

***

Ceviz bunca yararı yanında egosu, ihtirası yüksek bir ağaçtır. Yanında başka bir ağacın, bitkinin yaşamasına, gelişmesine izin vermez. Başka bitkilere yaşama hakkı tanımaz. Anadolu’da bir söz bilinir, “Ceviz ağacının altında, gölgesinde oturmak; uyumak erken öldürür” denir. Elbet bu söylence yüzyıllardır nesilden nesile gelen bir tecrübeye dayanır. Ceviz ağacı sülfür gazı üretir. Sülfür gazı ağır gazlar grubundadır. Bu nedenle havada kalmayıp ceviz ağacının tabanındaki toprağa tutunur. Yapısı gereği toprağı zehirler, böcek, karınca; ot, fidan yetişmesine izin vermez. Sülfür gazı serinlik hissi verir. Sersemliğe, uyuşukluğa neden olur. Anadolu’da hayvan otlatan çobanlar öğlen sıcağında koyunlarının, keçilerinin, ineklerinin ceviz ağacının gölgesinde uyuması tercih etmezler. Ceviz ağacının gölgesinde uyuyan hayvanlar uyandıklarında uyuşuk, sarhoş halde uyanırlar. Nereye gideceklerini bilemezler.

***

Altında, etrafında başka ot, bitki, fidan yetişmesine müsaade etmeyen ceviz ağacı daha çok sülfür üretir. Çevreye yayar. Aradan yıllar geçer. Cevizin ihtirası, egosu yüzünden gün geçtikçe kirlenen, zehirlenen toprak artık cevizi ağacını da kökünden zehirlemeye başlar. Anadolu’da bilen bilir ceviz ağacı uç dallarından başlamak üzere kurumaya başlar. Kuruma o kadar hızlı olur ki otuz, kır, elli yılda büyüyen ceviz ağacı hızla bir, iki yıl içinde kurur gider. Kurtlar, böcekler vücudunu sarar; meyve vermez, ağacı işe yaramaz hale gelir. O artık kurumuş, gözdesi kurtlanmış; kof bir ağaç haline gelmiştir. Sobada yakmak üzere odundan başka bir şey olmaz…

***

Ceviz ağacını işe yaramaz; kurtlu, kof haline getiren aslında kendisidir. Etrafında, altında başka bitkilerin yetişmesine izin vermemek üzere üretip etrafa yaydığı sülfür gazı kendi sonunu da getirir. Ölümüne yol açar. Gövdesini kurların, böceklerin delik, deşik etmesine neden olur. Sadece kendisinin yaşaması için ürettiği sülfür gazı kendi ölümüne de sebep olur.

***

İnsan hayatı da ceviz ağacına benzemiyor mu? Aile hayatında, iş hayatında, siyasi hayatında, sosyal hayatında sadece kendi egosunu, ihtirasını düşünenler önce etrafına onarılmaz zarar açıyor; sonra da yok olup gidiyorlar. İnsanlık tarihi bu tür örneklerle dolu…

***

Ceviz ağacının ihtirası, egosu yerine paylaşmayı, bölüşmeyi, birlikte yaşamayı; başkalarının da kendilerini ifade etmesine, gerçekleştirmesine; yeteneklerini kullanmasına izin verirsek daha mutlu dünyada yaşamış oluruz… (22.04.2020 Sakarya)

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 4133 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU