Günün Tarihi:18 Ekim 2021

Çevreye duyarlı olalım….8 Ekim 2021 , Cuma


Nuri Bahadır

İlimizin her köşesinde tarım alanlarına    boş  arazilere atılan     çöp hafriyatlarla  çevre kirliliğingörüyoruz. Bu atıkları  atarken  hiç mi  vicdanınız sızlamıyorEvimizin  bahçesini  nasıl temiz  utuyorsak çevremize    daha da  çok temiz  tutalım kirletmeyelim.

***

 Sağlığa ilişkin en iyi bilinen etkiler, başta çevre kirliği, hava kirliği   su kirliliği ve kişisel temizliğe bağlıdır…

Sağlıklı bir çevre, sağlıklı insanlar demektir, sağlıksız bir çevre de sağlıksız insanlar anlamına gelmektedir.

Hastalıkların ortaya çıkmasında en önemli etkenlerin başında çevredir.

***

Doğanın ekolojik sistemine gelecek en küçük bir kirlenme bizi geriye dönüşü olmayan bir yola sokar. Havası, suyu ve toprağı kirlenmiş bir çevrede konuşulacak zaten bir şey kalmayacaktır.   Doğanın tüm güzellikleriyle dolu Sakarya ilimizin kıymetlerin değerini bilmeliyiz.

***

Elbette  nufüs  çoğalması ,sanayi belli ölçüde çevresel zararı verecektir. Sıfır kirlenme seviyesine gelişme büyüme olmayabilir  ama burada kamuoyunun duyarlılığı önemli.

Bizler yaşadığımız çevre konusunda duyarlı olursak geçmişte Önlemler alınmaz ise , duyarlı olunmaz ise felaket kapımızda.

 Sanayi  kurulması, üretim , İş, aş   ve istihdam dan  önce çevrenin korunması gelmelidir.

***

Para kazanmak   adına  sağlımızı,   yaşlığımızda da  sağlığımız  için  paramızı kaybederiz.

***

Çünkü tüm bunları çevreyi kirletmek pahasına elde ediyorsak çok daha fazlasını hem de nesiller  boyu ödemek zorunda kalırız.

***

Büyükşehir Belediye Başkanlığımız öncülüğünde; ilgili kurumların ve   tüm Muhtarlarımızın   katılımıyla çözüm önerileriyle “Çevre Kirliliği” üzerine ÇALIŞTAY düzenlenmesini    önceki köşe  yazımda önermiştim..

 Yine  öneriyorum..

***

İlgili  kurum  yöneticilerimize buradan  sesleniyorum.   Dere, yol   kenarlarına   boş arazilere plastik çöp,   hafriyat  atılıyor..

 Çevre  denetimlerinizi  ötelemeyiniz, geçiştirmeyiniz   sıkça  yapınız….

Tarım alanlarına hafriyat atılmasına  da asla ve asla  müsaade vermeyin!

***

Çocuklarımıza miras olarak bırakabileceğimiz temiz bir çevre olmadıktan sonra hayat neyi ifade eder ki?

 

 

 

Bu yazı toplam 307 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU