Günün Tarihi:7 Ağustos 2020

CEZA MUHAKEMESİ KANUNU DEĞİŞTİ18 Ocak 2020 , Cumartesi


Orhan Sinan Dural

24 Ekim 2019 tarihli resmi gazetede yayımlanan “Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile Türk Ceza Muhakemesi Hukukuna iki yeni kavram girmiş oldu. Bu kavramlar “Seri Muhakeme Usulü” ve “Basit Yargılama Usulü” kavramlarıdır. İki kavramı da bir yazıda açıklamak mümkün olmadığından bu hafta basit yargılama usulünü haftaya da seri muhakeme usulünü siz değerli okuyucularıma anlatmaya çalışacağım.

***

            Basit yargılama usulü görevli asliye ceza mahkemesi tarafından mahkemenin iddianameyi kabulünden sonra adli para cezasını ve/veya üst sınırı iki yıl veya daha az süreli hapis cezasını gerektiren suçlarda uygulanmasına karar verilebilir. Mahkeme tarafından basit yargılama usulünün uygulanmasına karar verildiği takdirde mahkemece iddianame; sanık, mağdur ve şikâyetçiye tebliğ edilerek, beyan ve savunmalarını on beş gün içinde yazılı olarak bildirmeleri istenir. Tebligatta duruşma yapılmaksızın hüküm verilebileceği hususu da belirtilir. Ayrıca, toplanması gereken belgeler, ilgili kurum ve kuruluşlardan talep edilir.

***

            Basit yargılama usulünün ayırıcı özelliği hakime duruşma yapmadan ceza verme olanağını sağlamış olmasıdır. Beyan ve savunma için verilen süre dolduktan sonra mahkemece duruşma yapılmaksızın ve cumhuriyet savcısının görüşü alınmaksızın, hüküm verilir. Hükmün hızlıca verilmesine olanak sağlayan bu yargılama usulünde hakim sanığa ceza verecek olursa bir başka deyişle yargılama mahkumiyet ile sonuçlanırsa sonuç ceza dörtte bir oranında indirilir.

***

            Mahkemece, koşulları bulunması hâlinde; kısa süreli hapis cezası seçenek yaptırımlara çevrilebilir veya hapis cezası ertelenebilir ya da uygulanmasına sanık tarafından yazılı olarak karşı çıkılmaması kaydıyla hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir.

***

            Basit yargılama usulü ile yargılanan bir sanığın ceza alması durumunda itiraz hakkı mevcuttur. Kararı veren mahkemeye itiraz edilmesi üzerine mahkeme duruşma açacaktır. Ancak önceki verdiği karar ile bağlı değildir. Bu da demek oluyor ki yeni yapılan duruşmalı yargılamada beraat etme ihtimali olduğu gibi sanığın aldığı cezanın artma ihtimali de mevcuttur. Sanığın aldığı ceza artabilir çünkü bu sefer duruşma açılmadığı için uygulanan dörtte birlik indirim uygulanmayacaktır.

***

            Her ne kadar mahkeme duruşma açılmayacağına karar vermiş olsa da mahkeme, basit yargılama usulünün herhangi bir evresinde, iddianameyle ortaya konulan uyuşmazlığın duruşma açılmaksızın çözülemeyeceği kanaatine varırsa, basit yargılama usulüne son vererek olağan yargılama usulünü uygulayabilir. Örneğin, yapılan yazışmalardan sonra dosyada sübuta etkili ve dinlenmesi gereken tanıkların mevcut olduğunu gören asliye ceza mahkemesi, basit yargılama usulüne son vererek tanıkları dinleyebilmek için duruşma açarak olağan yargılama usulüne geçecektir.

 

Bu yazı toplam 324 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU