Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

Çiftçilere prim desteği verilmeli24 Haziran 2022 , Cuma


Nuri Bahadır

Günümüz zor şartlarda tarımda üreterek istihdam sağlayan çiftçilerimiz, Bağ-Kur tarım sigortası primlerini düzenli ödeyemiyor,  sağlık hizmetlerinin tamamını alamıyor ve prim borcu olduğundan ödeyemediğinden emekli olamıyor…  Bu durumda çevremde çok tanıdığım çiftçilerimiz var.

 Gerçekten işleri  çok zor….

Kendi kendine zor yeten, tarımda destekleme olmadan ayakta duramayan, mevcut SGK primini bile ödemekte zorlanan çiftçimiz, bu yükün altından kalkamaz, bunu ödemesi mümkün değil…

  Tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan Bağ-kur sigortası priminin bir kısmı, SSK çalışanlarında işverene verilecek desteğe benzer şekilde devlet tarafından karşılanmalıdır. Köyden şehirlere göçün nedenlerinden biri de sosyal güvenliktir.  Tarım Bağ-kur sigorta primleri yarısı desteklenmelidir. Çiftçilerimiz, hem ekonomik , hem de sosyal bakımdan bugününü ve yarınını güvence altına almak zorunda.

Sigorta primine ivedi olarak kısmide olsa destek verilmelidir. Tarımda çok yüksek olan sigorta kayıt dışılık oranı, bu sorun çözülmezse düşürülemez. Sigortalı olan çiftçilerimiz de sigorta primlerini ödeyemez. Kayıt dışılığı azaltmak için, Tarım Bağ-kur'u, SGK primi ödenebilir miktarda veya yüzde %50 si karşılanmalı. SSK kapsamında işçi çalıştıran işverenlere yapılacak devlet desteği, tarım bağ kurlularını da kapsamalıdır. Her zaman söylüyorum ve buradan  paylaşıyorum.  Mazot, gübre tarım girdilerine yağmur gibi  gelen  zamlara rağmen,  tarım ve  hayvancılıkta üreten , üretime devam eden çiftçilerimizin  bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığımızca tarlanın ekiminden hasadına kadar  maliyet  üzerine çalışma yaparak   gübre ve mazot fiyatının ve  SGK  Bağ-kur Primlerinin   % 50’sini destek vermelidir….

Söğütlü Belediyesi yanındaki Bülent Gürses’in çay bahçesi çok güzel çay yapıyor. Söğütlü’ye gelirseniz vaktiniz varsa mutlaka uğrayın.  Ağaçların  gölgesi gerçekten doğal klima, çiçeklerin kokusu adete dinlendiriyor.  Karateke köyünden Mehmet Dursun ve orta mahalleden İbrahim Doğan’ la burada çay içtik, tarımdan bahsettik. Tüm  çiftçilerimize Allah kolaylık versin..

 

 

 

 

Bu yazı toplam 367 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU