Günün Tarihi:4 Temmuz 2020

Çile treni!20 Kasım 2019 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Adapazarı -Haydarpaşa Treni ile kara tren döneminden beri seyahat eden biriyim.  Şöyle bir geriye baktığımda kara trenin ardından motorlu tren, ardından elektrikli tren, bir ara özel bir dizayn ile yapılan Sakarya treni ve son olarak Adapazarı ekspresi. Halk arasında kısaltılmış haliyle Ada treni. Ada treni  ismi gerçekten çok yakıştı.

            *** 

            Ada treni  geçtiğim yıllarda hızlı tren demiryolu hattının yapımı nedeniyle tam üç yıl sefer yapmadı. Daha sonra Arifiye’ye kadar geldi. Arifiye-Adapazarı arasındaki demiryolu ulaşımı ise Büyükşehir Belediyesi’nin Adaray Şirketi tarafından  sağlandı. Adaray kapandı. Ada treninin seferlerine de son verildi.

            CHP Sakarya İl Kadın Kolları’nın  18 hafta  boyunca  her cumartesi günü süren eylemleri ve Sakarya kamuoyunun baskılarıyla  son yerel seçimler öncesinde Ada treni tekrar seferlerine başladı.

            Ancak daha önce günde karşılıklı 12 sefer yapan Ada treni günde sadece karşılıklı 5 sefer olarak devreye girdi. Sonrasında   TCDD Taşımacılık AŞ. Sakaryalılara 5 seferi de çok görerek sefer sayısını 4’e düşürdü.

Vatandaşa çile çektiriyorlar

            Ada treni sefer sayısı 4’e düştükten sonra,  özellikle hareketli saatlerde  trende yer bulmak mümkün olmuyor. Vatandaşlar   Adapazarı-Pendik arasını ayakta  sıkış tıkış seyahat etmek zorunda kalıyorlar. Hadi sefer sayısını düşürdünüz, bu sıkışıklığa önlem olarak Ada trenine ilave vagon koymak zor bir iş mi? Ada treni daha önce 8 vagon olarak sefer yapıyordu. Şimdi hem sefer sayısı düştü, hem de vagon sayısı.

            TCDD taşımacılık  sanki baskı ile başlattığı Adapazarı-Pendik seferlerinde ısrarcı olan  Sakaryalılardan intikam alıyor.

Vatandaşı kazıklıyorlar

            TCDD taşımacılığın  Sakarya halkına çektirdiği  eziyet  bu kadar da kalmıyor.  Adapazarı Garı’ndaki bilet gişelerinde görevli  bazı personel kelimenin tam anlamıyla işi yokuşa sürüyorlar.

            İşte bu konuda bir okuyucumuzun TCDD Taşımacılık A.Ş.  ile ilgili inanılması zor sitemleri:

            “… İzmit’e  18.15  trenine bilet almak için 17.11. 2019 Pazar günü saat 12.30’da Ada treni gişelerine geldim. İç tarafta oturmakta olan birisine İzmit’e bilet alacağımı söyledim. Önce (bir saat sonra ) diye bir laf etti. Şimdi bilet alamam mı? deyince lütfedip gişeye geldi. Kendisine İzmit’e gidiş geliş iki bilet alacağımı söyledim. (Sistem arızalı gidiş-geliş bilet veremiyoruz) dedi.  İzmit’e iki bilet istedim. Hüviyet istedi.  İki kişinin de hüviyetlerini istedi. Benim hüviyetim var ama,  evde olan  eşimin de hüviyetini istedi. Kendisine T.C. numarasını vereyim deyince  yine hüviyet istedi. Kendisine 4 kişi için bilet alacak olsam hepsinin nüfus kağıtlarını yanımdataşımam gerek deyince, sanki mal bağışlayarak benim ve eşimin T.C. numaraları ile bilet kesti. Bu arada neden numaralı vagondan bilet vermediğini sorunca  da  ( onlar internetten satılıyor. Bize kalmıyor) dedi.

             İzmit’te sanki başka bir TCDD  Taşımacılık A.Ş. var

            Neyse Adapazarı  Gar’ı gişe memurunun büyük lütfu (!) sonrasında büyük uğraşlarla İzmit’e iki bilet aldık.

            Saat 19.10 sıralarında İzmit’e geldik.  Saat 21.51 treni için bilet almak için İzmit gişesine geldim. Numaralı vagondan yer olup olmadığını sordum. Var dediler. Gişedeki görevli  Adapazarı treninden indiğimi gördüğü için dönüş biletini neden Adapazarı’ndan almadığımı sordu.

            Şimdi  insanı  asıl  hayrete düşüren konuya gelelim.   Gişe memuruna  Adapazarı gişesinde sistemde arıza olduğu için gidiş geliş bileti vermediklerini söyledim.  İşte aldığım yanıt: ‘Yalan söylüyorlar.  Sistemde arıza filan yoktu.  Vatandaşa gidiş geliş bileti vermeyerek ayrıca vatandaşı zarara sokuyorlar. Belli ki dili: ‘Kazıklıyorlar’ demeye varmamıştı. Hemen bir hesap yapıp iki kişinin geliş geliş bileti verilmediği için zararının 6 lira olduğunu da söyledi.”

            Bu nasıl bir iştir. Bu nasıl bir anlayıştır. İşgüzar bir gişe memuru, devletin vatandaşa tanıdığı gidiş geliş indiriminden sağlayacağı  parayı resmen  gasp ediyordu.

            Bilmem TCDD Taşımacılık A.Ş. yetkilileri vatandaşa böylesi eziyete ve vatandaşın kazıklanmasına ne diyeceklerdir.

 

 

Bu yazı toplam 223 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU