Günün Tarihi:26 Ocak 2021

Çınar altında söyleşisi17 Haziran 2020 , Çarşamba


İzzettin Kömürcü

YUSUFBEY MAHALLESİNDE TARİHİ ÇINAR AĞACI ALTINDA MUHTAR HÜSEYİN NAİL ÇELİKKAN İLE SÖYLEŞİ

H.Nail Çelikkan Taraklı Yusufbey Mahallesi’n de 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde muhtar seçildi

H.Nail Çelikkan sadece mahallesinde değil Taraklı’da herkesin yardımına koşan bir kişi. Onu herkes böyle bilir.

Muhtar H.Nail Çelikkan ile Yusufbey Mahallesini ve sorunlarını konuştuk.Sizlerle bu hafta Muhtar Çelikkan ile Yusufbey Mahallesinde ki tarihi çınar ağacı altında yaptığım keyifli söyleşiyi paylaşacağım

Öncelikle kendinizi tanıtırmısınız?... Hüseyin Nail Çelikkan kimdir?

--1971 yılında Taraklı’da doğdum. İlk, Orta ve lise öğrenimimi Taraklı’da tamamladım.Taraklı’da iş hayatıma  başladım .Çiftçiliğin yanı sıra konfeksiyon iş yerimde var. Doğup büyüdüğüm mahallemde ikamet etmekteyim. Evli ve 5 çocuk babasıyım.

Muhtar olmaya nasıl karar verdiniz?

--İnsanları seviyorum. Hizmet etmeyi seviyorum. Mahalle sakinlerimizin yoğun isteği sonrasında geçtiğimiz dönem muhtar adayı oldum. Ve seçildim. En iyi şekilde hizmet etme azmindeyim.

Daha önce hizmet amaçlı hangi görevlerde 

--Eğitim faaliyetlerinde bulunan okul aile birliği derneği, Yerel Kültür Derneği ve Kızılay Derneği yönetimlerinde görev yapmaktayım.2009-2014 yılları arasında Taraklı Belediye Meclisi üyesi görevinde bulundum.SOYAD Vakfı mütevelli heyetinde görevim devam etmektedir.Covid-19 salgını ile mücadelede Vefa Sosyal Destek ekibinde görev almaktayım.

Muhtar olmaktaki Amacınız Nedir?

--Tek amacım mahalle sakinlerimizin huzuru ve mutluluğudur. Onların hayır dualarını almaktır

Mahallenizde gerçekleştirmek istediğiniz hizmetler nelerdir?

---Öncelikle mahallemizde hiç vatandaşımız sahipsiz ve ilgisiz kalmayacak.7/24 saat mahalle sakinlerimizin hizmetinde olma gayretindeyiz. Kaymakamlığımız ve Belediyemiz ile iletişim içerisinde olarak her türlü sorunları yakından takip ediyoruz.Ve ciddi çalışmalar içerisindeyiz.Yusufbey mahallesi tarihi çınar ağacı,sivil mimari özellikte Osmanlı evleri ve otantik sokakları ile bilinen bir mahalledir..Ne yazık ki bugün tehlike arz eden yıkılmak üzere olan ahşap evler vardır.Bu evlerin yıkılması yada restore edilmesi için çalışmalarımız sürüyor.Belediyemiz bu konunun ilgili mercilerde takipçisi oluyor.İnşallah bu sorunu çözeceğiz.

Taraklı’da yıllardır büyük eksikliği hissedilen “Gasilhane” yapılması için çalışmalarımız var. Mahallemize  “Gasilhane” yapılması için iki mahalle sakinimiz yer bağışında bulunmuştur. Sakarya Büyükşehir Belediyemiz’inde katkılarıyla Yusufbey Mahallesi’ne  “Gasihane” yapmak istiyoruz.Mahallemizden Gölpazarı yoluna bağlanan “Türbe Yolu”nu yürüyüş yolu haline getirme istiyoruz. Yaklaşık 1-1,5 kilometrelik yol.Yürüyüş yolu Hatta adını “Ekrem Yüce caddesi” olsun teklifinde bulunacağız

Mahallenizdeki Tarihi çınar ağacından söz edermisiniz ?

-- Yusufbey mahallesi’ndeki tarihi Çınar ağacının yaşı tam olarak bilinmiyor ancak 700 yaşında olabileceği tahmin ediliyor. Yaklaşık olarak Osmanlı Devleti ile aynı yaşta olan Çınar Ağacının gövdesindeki delik bir insanın eğilmeden rahatlıkla girebileceği genişlikte.

Osmanlı İmparatorluğunda fethedilen şehirlere çınar ağacı dikilmesi geleneğine uyarak dikilmiş olduğu tahmin edilen Tarihi Taraklı Çınar Ağacı Taraklı’nın fetih tarihine bakarak 1293-1294 yılları arasında dikilmiş olabilir rivayeti bulunuyor.

Bu çınar ağacı yaklaşık 700 yıl boyunca bu noktada ayakta kalabilmiş ve Taraklı’ya gezemeye gelenlerin oturup serinlediği veya dinlendiği farklı duygulara kapıldığı yerdir

Muhtar Azalarınız kimlerdir?

—Mahallemizin muhtar azalarını genç ve birbirinden kıymetli isimlerden oluşturduk.Seydi Bulut, Hüsamettin Karaman, Selçuk Çağlar, Atakan Kürşad Şenol. Hepside Taraklı’da esnaf arkadaşımız. İyi bir ekip oluşturduk

 

31 Mart 2019 tarihinden bu yana neler yaptınız? Şu anda devam eden çalışmalar nelerdir?

İlk işimiz mahallemiz bölgesindeki “Düz Türbe” dediğimiz türbe alanında düzenleme yaptık. Temizleme çalışmaları yapıldı. Daha sonra yeşillendirme çalışmalımız oldu. İkinci işimiz tarihi çınar ağacımızın yanındaki tarihi çemenin bakımını yaptık. Bugün çeşmeden daha çok su akmakta. Yusufbey mahallesi camii yanındaki tuvaletler eskiydi. Tuvaletlerimizi yeniledik. Tarihi çınar çevresinde Belediyemiz tarafından çevre düzenlemesi yapıldı. Önümüzdeki günlerde mahallemizdeki sokaklarda parke çalışmalarımız gerçekleşecek. Bu çalışmaların gerçekleşmesinde Belediyemizin katkıları çok büyüktür

**

Hüseyin Nail Çelikkan’ın kişiliğini, dürüstlüğünü ve herkesin yardımına koşan biri olduğunu herkes bilir.

Muhtar Hüseyin Nail Çelikkan’ın telaffuz edilen isminin  “Çernobil Hüseyin’ yada kısaltılmış olarak “Çerno Hüseyin” veya “Çerno Başkan” denilmesinin sebebini Çelikkan’ın çocukluk arkadaşı İrfan Koç’dan öğrendik.

İrfan Koç verdiği bilgiyle bizi şöyle destekliyor.

Çernobil Nükleer Santrali'nde 1986'da patlama meydana geldiği gün okulda sınıfımızda Hüseyin Nail Çelikkan çok panik yaşamıştı. Ondan sonra arkadaşları olarak kendisine hep “Çerno” diye seslendik. Kendiside hiç rahatsız olmadı. Hala o şekilde çağırırız” diye anlattı.

Yusufbey Mahallesi muhtarı Hüseyin Nail Çelikkan daha doğrusu bir çok faaliyetlerde beraber çalıştığım  Çerno Başkana bize ayırdığı vakit için teşekkür ediyorum….Ve söyleşimiz esnasında Yusufbey mahallesindeki bazı kardeşlerimden ve ablalarımdan telefon ile gelen talepleri tek tek anında çözme gayretinde olan muhtar Çelikkan’a çalışmalarında başarılar diliyorum. Allah yardımcısı olsun

 

Bu yazı toplam 3619 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Resim Galerisi

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU