Günün Tarihi:5 Ağustos 2020

ÇOCUK İSTİSMARINDA KORKUTUCU ARTIŞ VAR2 Şubat 2018 , Cuma


Ayşegül Alemdar

ÇOCUK İSTİSMARINDA KORKUTUCU ARTIŞ VAR

Zonguldak Ereğli Belediyesi Kent Konseyinin davetiyle,katıldığımız Uluslararası Psikologlar Derneği ve BrusselsCapital Üniversitesi sponsorluğunda Kariyer Polikliniği katkılarıyla Karadeniz Ereğli Belediyesi ve Kent Konseyi işbirliğiyle Erdemir Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ''Aile içi İletişim ve Mutlu Aile ''konulu konferansda çocuk istismarına dikkat çekildi.

Uluslararası psikologlar Derneği yönetim Kurulu Başkanı Uzman Psikolog Halil Tabur,çocuk istismarı ve tacizin korkutucu boyutlara ulaştığımızı, bunun toplum açısından endişe verici olduğunu aktararak,bu artışa karşı aileleri ne gibi önlemler almaları konusunda uyarılarda bulundu.Sosyal yapıdaki problemlerin, Ekonomik bozulma ve Ahlaki erozyonların çöküşüyle geldiğini ifade etti. Uluslararası Psikologlar Derneği Eğitim Kurulu Başkanı Ph.D.Tanju EKİNCİ Ülkemizde son yıllarda çekirdek ailelerde kopmaların olduğunu, boşanma oranlarında ciddi bir artış olduğunu, yapılan her evlilikten birinin, yaklaşık yüzde 20 sinin ilk 5 yıl içinde boşanmayla neticelendiğini söyleyerek, sorunun büyüklüğüne dikkat çekti.Uzman Psikolojik Danışman Betül YAZICI Evlilik Kurumu'na giden süreçte partnerlerin hangi hataları yaptıklarını ve çözüm yollarını anlattı. Sosyolog Evlilik ve Aile Danışmanı Hüseyin ÖZDEMİR,Çocuklukta edindiğimiz temel duygu yapılarımızın, hayatımız boyunca davranışlarımız üzerindeki etkilerini anlattı.Aile danışmanı olarak söz aldığım konferansta mutlu çocuk yetiştirmenin püf noktalarını,çocuk yetiştirirken yapılan hataları ve bunun sonucunda açılan özbenlikteki yaraları aktardım.Katılımcıların dikkatle izlediği ve herkesin kendinden bir nokta bulduğu konuşmamda soruları yanıtladım.Çocuklarımızı yetiştirirken pozitif disiplin anlayışının yararlarını aktarırken.koşulsuz sevgi gerekli saygı ile çocuklarımıza yaklaşırsak ilişkilermiz iyileşirken  aile bütünlüğünün de korumuş olduğunu ifade ettim.Çocuklarımızın hayatı öğrendikleri model aldıkları ilk adres anne babalardır. Çocuklar hata yaparak öğrenirler.Vicdanlı çocuklar yetiştirmek istiyorsak onları kırmadan utandırmadan yapılan hatanın farkına varılmasını sağlayabileceğimizi aktardım.

Son olarak ;Yarınların anne ve babalarını yetiştirirken iyi bir rol model olmamız gerektiğini ve nasıl davranmalarınıistiyorsak bizimde çocuklarımıza o şekilde davranmamız gerektiğini hatırlatmak isterim…

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 47653 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU