Günün Tarihi:21 Ekim 2021

Çocuklar boşuna ağlamaz3 Temmuz 2021 , Cumartesi


A.İlhan Düzgün

Kimse boşuna ağlamaz,

Kimse boşuna bir hareket yapmaz,

Mesele bu ağlamaları, bu davranışları yorumlamak!

Her şey söylenemiyor, söylenmiyor,

Doğrusu da bu zaten!

Söze dökmeye başlandı mı ağırlaşıyor her şey!

Ya anlamını kaybediyor ya da anlamını aşıyor!

Konuşamayan sadece ağlayarak dertlerini anlatmaya çalışan çocuklar ile ilgili bazı bilgileri ve bunlardan uzmanların yaptıkları çıkarımları paylaşmaya çalışacağım bu hafta da sizlerle;

Ağlayan çocuklar ve anlatmak istedikleri!

Belki böylece anne çocuk ilişkilerinden bazı örnekler alıp ilişkilerimize ışık tutabiliriz!

Hani bazı çocuklar vardır, anneleri gider ağlamaya başlarlar ve hiç susamazlar, anneleri geldiğinde bile devam ederler ağlamaya,

Bazıları ise anneleri gittiğinde biraz ağlarlar sonra susarlar, kendi dünyasına dalar ve annesi gelince de gülücükleri ile karşılarlar annelerini,

Bazıları ise anneleri var, yok, gitmiş, gelmiş hiç ilgilenmezler ve hiç ağlamazlar!

Ağlayan çocuk istemediği için anneler başlangıçta üçüncü tip çocuk sahibi olmayı isteyebilirler?

Ama bu davranışların psikolojide bir karşılığı var yani bu davranışların bir nedeni var,

Bunları öğrenince bence fikriniz değişecek!

Birinci tip anne çocuk ilişkisinin anlamına bakalım önce;

Hani o hiç susmayan çocuk davranışına;

Çocuk annesini göremeyince tamamen kaybettiğini düşünüyor, geleceğine dair bir inancı yok!

Annesinin tekrar gelip gelmeyeceği konusunda tereddüt yaşadığı için, onun geleceğine inanmadığı için ve bu koca dünyada ona en yakın olan kişiyi kaybedip yapayalnız kalacağını düşündüğü için ağlıyor, hatta geldiğinde bile bir gün tekrar gidecek ve bu gidişlerin bir keresinde de hiç dönmeyeceğini düşündüğü için susmuyor!

Bir güvensizlik var annesine ve yaşadığı çevreye, bir gün terk edileceğini düşünerek sürdürdüğü bu ilişkide bu sıkıntısını sürekli ağlayarak dışa vuruyor!

Bu koca dünyada her an tek başına bırakılacağını düşünen bu çocuğun bu tavrı yanlış mı sizce!

Bu ağlayış çocuğun annesi ile yaşadığı ilişkideki güven sorunundan kaynaklı bir davranış sadece, gideni, kaybettim diye düşünen bir çocuk psikolojisinin dışa vurumu.

Güvensiz ilişkilerin içindeki büyükler bunu ağlayarak dışa vurmuyorlar elbette ama karşısındakine olan güvensizliklerini ve sonsuz şüphelerini bir şekilde ilişkilerine yansıtıyorlar, yaşamlarına yansıtıyorlar, konuşmalarına yansıtıyorlar ve gün geliyor düşündükleri de kaderleri oluyor!

Üçüncü tip çocuk davranışını analiz edelim önce; hani şu annesi gitse bile ağlamayan çocuk tipi!

Çünkü bu çocuk umursamıyor kimseyi, onun özel birine ihtiyacı yok, birinin mutlaka ona bakacağına inanıyor, birinin mutlaka onunla ilgileneceğinden emin ve o birinin onun gözünde bir özelliği yok, birinin sadece onunla ilgilenmesi yetiyor ona!

İlişkiyi özelleştirmeyen, özensiz, kimin olduğundan bağımsız, yaşamında ona bakacak birinin olması onun için yeterli olan bir çocuk davranışı bu üçüncü tip davranış!

Özensiz ilişkilerde de biri bıkıncaya kadar ilişki sürer, bir gün o da pes eder ve biter her şey!

Bazıları buna bağımsız ilişki de diyor, herkes kendi hayatını yaşar ve boş zamanlarında beraber olurlar, bu anları paylaşırlar sadece!

Bu ilişkilerde de çiftlerde biri, kendine göre, özel saydığı birini buluncaya dek sürer ilişki, bulduğu anda da çeker gider! Çünkü yaşadığı ilişkinin ve kişinin özel bir anlamı yoktur.

İkinci tip çocuk biraz farklı, o yüzden onu sona bıraktım.

Annesi gittiğinde üzülüyor, çünkü annesi onun için hayattaki en değerli insan, onun yanı başında olmasını istiyor doğal olarak, onunla ilgilenmesini oynamasını birlikte vakit geçirmelerini istiyor, bunu yapamayacağı için annesini göremeyince üzülüyor, ağlıyor.

Ama sonra onun geleceğinden emin, döneceğini biliyor, ihtiyacı olduğunda, bir sıkıntısı olduğunda annesinin bir hızır gibi bir anda ortaya çıkıp onu koruyacağından emin bu yüzden ağlamayı kesiyor ve devam ediyor çocuksu faaliyetlerine!

Altını ıslattığında, karnı acıktığında, ihtiyacı olduğunda mutlaka o melek yüzlü kadın onun yanı başında olacak, hatta ihtiyacı olmasını bile beklemeden o gelip onunla vakit geçirecek!

Üzüntüsünden ağlıyor ama bir süre sonra kesiyor ağlamayı çünkü güveniyor annesine, onu çaresiz ve kimsesiz bırakmayacağında, annesinin hep yanında olacağına güvenen bir çocuk davranışı bu ikinci tip çocuk davranışı.

Güvene dayalı ilişkiler de böyledir,

Gitsinler, gitmeleri gerekiyordur ama terk etmezler,

Göremediğin anda bile seni hissediyordur ve ihtiyacın olduğunda bitiverir başucunda,

Güven ile kurulan ilişkiler de böyledir!

Güvensiz ve özensiz ilişkiler yerine herkese güvenli ilişkiler dilemekten başka yapacak bir şey yok!

Aslı bu, böylesi doğru!

Üç temmuz yazımız da bu kadar kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı toplam 296 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU