Günün Tarihi:26 Ekim 2021

ÇOCUKLARA ÖNCE GÖRGÜ KURALLARI ÖĞRETİLMELİ3 Eylül 2021 , Cuma


Muzaffer Taşyürek

ÇOCUKLARA ÖNCE GÖRGÜ KURALLARI ÖĞRETİLMELİ

Yeni eğitim ve öğretim yılı hayırlı olsun..

Yeni öğretim yılı başlarken 38 yıl Eğitim ve öğretimin içinde bulunmuş bir insan olarak diyorum ki; okullarda önce “Adabı Muaşeret” okutulmalıdır!

“Adabı Muaşeret” ne demek? Kelime olarak bile unuttuk.

Adab-ı muaşeret kuralları, “Bir arada yaşayan insanların iyi ilişkiler içinde olmaları, birbirlerine nazik, kibar davranmalarını sağlayan bilgilerdir.” Adab-ı muaşeret kurallarına halk arasında kısaca “Görgü kuralları” denir. Toplumda “Görgülü, görgüsüz” ifadeleri kullanılır.

Eskiler” Edep ya Hû!” Derlerdi. Edep, güzel ahlak çerçevesinde, her inanç kesimine, her farklı bölgeye hâkim olan örf-âdete uygun davranış anlamına gelir. Mevlâna der ki; “İnsanoğlunda edep bulunmazsa, o gerçekte insan değildir...”

Yani bir insan diğer insanların, akrabalarının, arkadaşlarının, komşularının, meslektaşlarının ve hatta diğer canlıların (hayvan olsun, bitki olsun) varlığına, haklarına saygı duymuyorsa eksik, kusurlu, kaba, ahlaksız, kötü bir insandır. İnsanlar onun için; “Ne edepsiz, ne görgüsüz, ne terbiyesiz bir insanmış!” derler.

İster zengin ister fakir olsun. İster esnaf ister memur olsun. İster kadın ister erkek olsun. Her sınıftan her cinsten, her yaştan insanın alması gereken ilk terbiye, ilk eğitim “Adabı Muaşeret”, yani görgü kuralları olmalıdır.

Günümüzde artık her türlü bilgiye ulaşmak, bilgi sahibi olmak mümkün. Okullarda her türlü dersin öğretimi yapılabilmekte teknolojik imkanlar, laboratuvarlar, deneyler, gözlemler, kütüphanelerle insanlar bilgi ile donanmakta ve hatta yetmez denilerek özel kurslar ve dershanelerle daha ileri bilgi öğrenimi sağlanmaktadır.

Bilgi ve teknolojinin aşırı şekilde yüklenilmesine karşı insan ilişkilerimizde bir o kadar kırılmalar, huzursuzluklar yaşanmaktadır.

Aile yapımız sarsılmakta, çarşımızda pazarımızda, yollarda, sokaklarda insanlar mutsuz, tedirgin, hırçın, kırılgan, agresif, endişeli, içine kapanık bireyler birbirleriyle iletişim kurmakta, birbirlerine güven duymada problem yaşamaktadırlar.

İnsanlar “ben” merkezli hareket etmekteler. Okullarda insanı ilişkileri güçlendirecek kuralların yerini başarılı olma, sınav kazanma, bir başka öğrenciye üstün gelme hırsı alıyor.

Oysa ki eskiden okullarda” Yurttaşlık Bilgisi” dersi bu derste “ “Adabı Muaşeret” kuralları öğretilirdi ve bu eğitim ailede başlardı.

Neydi bu kurallar:

 -Günaydın demek… Gülümsemek… Selam vermek… Hatır sormak…

-Gürültü yapmamak… Korna çalmamak, bağıra çağıra konuşup, yüksek sesle gülmemek…

-Toplu yerlerde yüksek sesle konuşmamak.

-Kapıdan geçerken, yaşlı, bayan ve çocuklara öncelik vermek.

-Yolda yürürken bayan, yaşlı ve çocuklar yol tarafına değil iç tarafa almak.

-Evde müzik dinlerken, TV seyrederken sesi komşuları rahatsız etmeyecek düzeyde düşük tutmak.

-Ailelerin çocuklarına sahip çıkıp, dur sus diyerek, diğer insanları ve yaşlıları rahatsız etmelerinin önüne geçmesi.

-Yol vermek, ulaşım araçlarında yer vermek… Kurnaz olduğunu sanarak kırmızı ışıkta geçmemek…

-Tükürmemek, yerlere bir şey atmamak, arabanın küllüğünü yola boşaltmamak, pet şişeleri yollara fırlatmamak…

-Sırada beklemeyi bilmek, ne kadar akıllı olursan ol (!) önlere kaynamaya çalışmamak.

-Çok önemli bir konu yoksa saat 20.00 bilemediniz 21.00 den sonra istirahat saatlerinde telefon araması yapmamak.

-Toplu ulaşım araçlarında, yollarda, dinlenme yerlerinde, parklarda başkasını rahatsız edecek şekilde telefonla veya telefonsuz yüksek sesle konuşmamak.

-Kaldırımda yürürken, karşıdan gelenlerin geçebilme hakkını düşünerek 2 kişiden fazla yanyana yürünmemek. Öyle çoluk çocuk, köpek yanyana dizilerek tüm kaldırım işgal etmemek.

-Esnafların kaldırımları işgal edecek şekilde tezgâh açması.

-Sürücülerin araçlarını yayalara ait kaldırımlara park etmesi, gereksiz korna çalması, aracın içerisinde ki müziği dışarı yansıtması.

-Müzik dış mekanlarda kulaklık ile dinlenmeli, kendi tercih ettiğimiz müzik türü bangır bangır bağırtılarak gürültü kirliliği oluşturulmamak.

-Keza evcil hayvan edineceklere de benzeri hayvan bakımına ait görgü kuralları kitapcığı verilmelidir. Örn, tasmasız gezdirmeme, dışkısını yanında taşıdığı naylon torbaya alma, sokakta bırakmama, vb gibi

-Hayvanlar kötü davranmamak, eziyet etmemek…

-Sokak hayvanlarını besliyorum diye akşamdan kalma yemek artıklarını kaldırıma boşaltmamak.

-Çöpleri  poşetlerin ağzını bağlayarak çöp bidonlarının yanına değil, içerisine atmak.  Balkonlardan vs. çöp atmamak.

-Ayakkabıları daire girişinde çıkarıp, karman çorman bırakmamak.

-Bisiklet yolundan yürümemek, donla denize girmemek…

Scooter, bisiklet, motosiklet gibi araçlar ile yayalara ait kaldırımdan değil otoyoldan gitmek.

-Piknik alanlarını kirletmemek, çöpleri gelişi güzel orta yerde bırakmamak.

Toplumun kullandığı parklar, gezi alanlarında kabuklu yemiş yiyerek kabuklarını gelişi güzel atmamak, pet şişeleri, maskeleri sağa sola savurmamak.

Örneklerini çoğaltacağımız bu kuralları öğrenmek ve uygulamak ailede başlar. Okulda devam eder ve toplumda otokontrol yoluyla sistemleşir.

Ama gözlemlerimiz ne yazık ki bu sitemin sağlıklı çalışmadığı yönünde. Kurallara uymayanlara karşı toplumsal tepki mekanizmamız. “Bananecililik” ve” adamsendecilik” duygularıyla çökmek üzeredir.

Artık sokaklara, çarşılara, parklara, ortak toplumsal alanlara rahat çıkamıyoruz. Kendimizi güvende hissedemiyoruz. Yanlışlara dur diyemiyoruz.

Bana değmeyen yılan hikayesinin acı sonu bizi bekliyor.

 

 

 

Bu yazı toplam 170 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU