Günün Tarihi:19 Mayıs 2021

Çok haklı sitem8 Nisan 2021 , Perşembe


Cevdet Güngör

YENİGÜN Gazetesi’nin geçtiğimiz pazartesi ve salı günkü manşetlerinde, Sakarya adına çok haklı  bir sitemi dile getiren  haberler yer aldı.

            Sitemde,  Türkiye’nin hemen hemen  tüm büyükşehirlerinde hatta büyükşehir belediyesi olmayan bazı illerde şehir içi ulaşımda, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından finanse edilerek  hizmete girmiş ya da ihale aşamasında olan raylı sistemler yer aldı.

            Ancak iş Sakarya’ya gelince nedense Ankara duyarsız kalıyor? Bunun nedeni ne olabilir? Hani siyasi destek deseniz Sakarya’dan  AKP’ye her seçimde Türkiye ortalamasının çok üzerinde oy çıkıyor. Yani bu iş oy ile olacak olsa Sakarya, AKP iktidarında raylı sistemden ilk istifade edecek iller arasında olurdu. Demek ki Sakaryalı siyasetçilerimiz Ankara’da seslerini pek duyuramıyorlar.  

            Raylı sistem konusunda dikkatimi çeken bir başka husus var. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, 2 yıl önce göreve başladığında ilk açıkladığı  projelerden biri şehir içi ulaşımda raylı sistemdi.  Hatta Yüce, söz konusu projeyi bir basın toplantısı ile kamuoyuna  duyurmuştu.

            O zaman da dikkatimi çekmiş  sizler ile paylaşmıştım. Yüce’nin yaptığı raylı sistem açıklamasına AKP Sakarya teşkilatından, milletvekilleri dahil hiç destek verici bir açıklama gelmemişti.

            Sanırımdönüp dolaşıp aidiyet duygusuna  geliyor.

***

            Sakarya sadece raylı sistem konusunda mı Ankara’dan yeterli desteği göremiyor?  Hemen her sorunun çözümünde Sakarya ne yazık ki sanki öteleniyor.

Örneğin; bin yataklı hastane konusu 30’un üzerinde il’de şehir hastaneleri birbiri ardına hizmete girdi. Sakarya’ya şehir hastanesi sözü, 15 yıl önce zamanın başbakanı tarafından Demokrasi (Kent) Meydanı’nda bağıra bağıra verilmişti. Aradan 15 yıl geçti, biz hala proje oluşturmaya çalışıyoruz. Yine geçmişte Türkiye’nin 10 şehrine 400 yataklı hastane yapılacağı açıklanmıştı. Bu şehirlerarasında Sakarya’da vardı. Diğer 9 il’de hastaneler hizmete girdi. Bizim 400 yataklı hastane ihalesi 2 yıl gecikme ile yapılabilmişti.

Sahi bizim bir Karasu Demiryolu projemiz vardı. Acaba akıbetini bilen var mı?

Neden böyle oluyor?

Bence Sakarya’nın sorunlarını hızlı bir şekilde çözmek için milletvekili adaylarını, partilerin genel merkezleri değil halk doğrudan kendisi belirlemelidir. Adı üzerinde milletvekili yani bizim vekilimiz. Ancak biz, kendi vekillerimizi seçemiyoruz. Siyasi partilerin genel başkanları seçiyor. Bir ara bazı partiler  milletvekili adaylarını yargı denetiminde önseçim ile belirlemeye kalktılar. Baktılar ki halkın tercihleri ile kendi tercihleri arasında dağlar kadar fark var,  hemen vazgeçtiler.

Böyle olunca da milletvekilleri yeniden milletvekili olabilmek için halkın sesinden çok genel merkezlerin, genel başkanların sesine kulak vermeyi yeğliyor.

Konuya bir örnek vermek gerekirse; ANAP’ın ilk iktidar olduğu dönemde Nihat Akpak,  ANAP’ın kurucu il başkanı ve Sakarya’dan 1. sıra milletvekili adayı idi. Akpak, milletvekili seçildikten sonra ANAP Genel Başkanı rahmetli Turgut  Özal ile bir konuda  ters düştü.

Sonuç kendisi bir daha milletvekili adayı gösterilmedi.

Milletvekili adaylarını partilerin genel başkanları belirleyince böyle oluyor.  Sorunlar ile ilgili Ankara’da fazlaca diretenler, bir daha aday gösterilmiyor.

Bu sistem ile biz daha çok raylı sistemi bekleriz.

 

Bu yazı toplam 350 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU